Skip to main content

Šestý rok veřejně sepisuji svoje myšlenky, postřehy a je tu shrnutí 2023. Dělám to hlavně pro sebe a třeba se někdo v něčem inspiruje. Loni jsme si s Káťou točili video shrnutí 2022, ale nedali jsme video nakonec veřejně. Letos jsem se vrátil k fyzickému deníku a tužce. Vlastně ta psaná forma mi asi sedí víc. Opět se naše vize a myšlenky hojně vyplnily. Vše co člověk řekne nahlas se rychle zhmotní. Byl to božííí, hodně aktivní rok, plný výzev a změn! Dal jsem dokupy příspěvky a střípky z celého roku. Pojďme na to.

Často plyneme a jezdíme kam to cítíme a jak to přichází. Kolik dní za rok strávíme v cizině neplánujeme, ale většinou je to pro mě tak třetina z roku. Letos to vyšlo na nejmíň za osm let a to na 84 dní mimo Česko. Přesto jsme toho stihli dost, alespoň v Česku a bylo dost poprvé. Hlavně první cesta do Asie se Sofií, když teda nepočítáme těhotenství na Bali a Filipínách, byla asi nejvíc vzpomínková!

„Někdy stačí málo, jen vyjít/et na místo kde člověk nebyl. Ty malé, obyčejné věci jsou nejvíc.“

blank

Začátkem roku jsem stihl první spaní v dodávce, kdy mrzlo a my opékali buřty s Kryštofem na Nákle, nebo s Peťou na cyklostezce nad Šumperkem, následoval tradiční pobyt v Jeseníkách, nebo návštěva pod Brnem Insta kláštera Rosa Coeli. Leden utekl, vím že 6.2. jsem si ještě běžkoval po louce u nás na Vysočině a večer už jsme jeli na letiště do Prahy..

Po 3 letech v Asii

Bylo to dost jiný, od Covidu a taky se Sofií znovu v mé oblíbené JV Asii. Nemyslím tím, že je všechno dražší, což je, ale spíše se změnilo i naše vnímání a priority tam. Letadlo je na delší cestu pohodlnější s dětmi, jak sedačka v autě. To víme. Tak dlouho jsem ladil letenky s jedním přestupem, až jsme stejně měli dva, Istanbul a z Kuala Lumpur na Phuket. Velká výhoda, že máme VIP salónky díky Premium ČSOB, to vždy zpříjemní cestování.

 

Největší highlight byla nezapomenutelná plavba katamaránem s přáteli a Yachters kapitánem Peťou, týden po Thajsku. Z Phuketu jsme vypluli asi po deseti ostrovech a ostrůvkách, většinou všude byli sami, dokonce i na Phi Phi jsme spali sami v zátoce a poznali tuhle zemi z jiné perspektivy, než jak ji znám.

blank

Balife

Po měsíci jsme přelětěli na Bali. Hodně se změnilo, jak cenově tak turisticky. Hodně Rusů a Ukrajinců. Takový traffic jsem ani na skůtru jsem ještě nezažil. Dost nepříjemný. Kor když jsme měli sedačku na skůtr a jezdili tam ve třech. Převážně menší vzdálenosti. Nejvíc bylo, že tam bylo dost přátel, hlavně Novotňáci a měli jsme faktu super vilku na coliving v severní části Canggu. Bohužel kvůli nečekáné události jsme museli jet domů na konci března, asi o měsíc dříve, než jsme předpokládali. Mělo to tak být. Celkově jsme odjeli v zajímavém rozpoložení.

Smazání socek a přechod offline

Svět nabízí víc, než hladit palcem obrazovku jsem napsal v březnu na Facebook! Zrovna byl svátek na Bali – Nyepi neboli Den ticha a klidu a je to zároveň hinduistický Nový rok. Platí zákaz vycházení pro všechny, všechno zavřené včetně letiště. Čas si sednout a zameditovat nejen nad zbytkem roku, ale životem a čemu dávat focus.

 

Už daleko míň vytahuji noťas, většinu věcí i pracovních řeším z iphonu. Dost aktivit jsem osekal, delegoval a víc se snažím posílat hlasovky a dělat chytrá, větší rozhodnutí, i u investic. Jedna z letošních výzev byla víc omezit sítě, čas online. Už jsem u obrazovek strávil pár let v kuse za celý život. Možná jako většina z vás. A dost lidí kolem mě už dohání zdraví. Od bolestí zad, ucpaných karpálů, zaseklý krky, zhoršený zrak a hlavně poruchy pozornosti.

Screentime 2-3h denně

To je můj denní průměr na iphonu. Z toho je teď většina Google maps a Spotify, pak Messenger/Signal/WhatsApp. Pět let zpátky jsem si vymazal Facebook apku z mobilu a na laptopu si skryl FB zeď. Vlastně to zabralo hned a chodím tam jen sdílet nějaký moudra a tvořit. A od května jsem si smazal z mobilu Instagram. Ty kokos a vydrželo mi to do teď!  Neuvěřitelný.

V červnu po Spiritual campu a úplném týdnu offline s M. Džirasou jsem si smazal z mobilu i Twitter a LinkedIn. Bez přemýšlení. Občas tam zajdu z prohlížeče, ale safra, tolik času ušetřenýho. Doporučuji. 😀 Je to vtipný sledovat u sebe vývoj za posledních 10 let. Z onlajnu do lesa a víc zas k fyzickému světu, možná proto i víc pronikám do nemovitostí. Dost pasivní jsem i ve sdílení na všech sockách tím pádem. Investree – nyní spíše můj osobní blog & linktree. Historicky zde mám i pár affiliate spoluprací, ale jak vidíš, tento rok jsem nic nového nenapsal, spíš aktualizuji starší a stále čtené články.

Část příběhu jsem zmínil do jediného podcastu, který semnou dělal na chaletu Toksol RadekMagie Života. 🙂
blank

Dost mě chytla dost hudba // art

Musím se přiznat, že od Colours of Ostrava teď nejvíc času trávím na Spotify (moje playlisty). Mám tam naposlouchaný asi měsíc poslechu letos. I když část jsou dětské písničky se Sofi. 😀 Hudba tu vždy v nějaké formě byla a bude, je to vlastně neuvěřitelný, co dělá za divy a jak mění lidstvo.. Třeba artisti na Healing festivalu a Coloursech jako Kareem Raihani, Clozee, Joshua Swahé a Mose, kteří tam vystupovali jedou dobré pecky. Alespoň mě se ta hudba líbí a nabíjí.

Možná proto jsem i koupil s Honza Šilar 100 sluchátek. Hlavně na ecstatic eventy a speciální místa, hlavně na jachty a silent night v lese. A těším se co přijde.

Poslední Cashflow summer 2023 na Nákle

Další pětiletka skončila. 2014 jsem začal dělat Cashflow summit v BEA kongresovém centru Olomouc. A v roce 2019 jsem díky jízdě na Jetsurfu v rámci akce Glorious dostal myšlenku vyměnit obleky a kongresové centrum za plavky a pláž Náklo.

To se povedlo! Letos jsme se potkali podesáté na této jedinečné pláži! Kde se odehrála celá plejáda zážitků, vzniklo hodně propojení, řada z vás nakopla byznys, nakoupila early krypto, nemovitosti a někteří poznali životní partnery. Zažili všechny způsoby sportů, kempování ve všech možných podmínkách a to i přes Covid. 🙂

Byť kemp WAKESURF je srdcovka a Náklo tvoří úžasná banda lidí. Vždy se tam budu rád vracet. Zisk se daroval na neziskové projekty přes platformu Wakawai, která spolupracuje s neziskovou Znesnáze21.

jan šilar

Už před CS2023 jsem cítil poslední měsíce stejný pocit jako tenkrát, že CashFLOW chce posunout na další level a místo. Stejně tak, jak rosteme všichni. Něco co mě znovu nakopne a bude bavit dělat na plný pecky! Nechal jsem tomu FLOW a rozhodl se udělat kemp v červnu naposledy v tomto formátu na Nákle. A signál přišel rychleji než jsem čekal a přišel na jachtě v květnu v Chorvatsku zase na Jetsurfu! Byl jsem z toho úplně odvařenej.

Chytl mě jachting. Takže cashFLOW se přesouvá na moře. Na rok 2024 tam už máme vyprodanou flotilu 15 jachet a katamaránů. To neveřejně, hlavně z řad přátel a účastníků. Zatím to vidím dělat dvě plavby ročně. Čas dokončit ten kap. průkaz C, který jsem na jaře započal. To je výzva. Hlavně budveflow.cz

INVESTOVÁNÍ. PENÍZE. HRA.

Jsou v investování dvě oblasti, které mě baví, fascinují a dávají i hojnost. Každá z nich stojí na druhé straně vah proti sobě. A to jsou nemovitosti & krypto. Obě mají svoje výhody a v každé je plno příležitostí. Ohledně krypta jsem byl poslední dobou víc pasivní.. Ale stále mě fascinuje. Hlavně ho mohu fakticky vlastnit, vzít všude po světě a mění hru internetu a peněz.

Krypto za poslední měsíce zas ožilo i díky chystanému ETF na Bitcoin a Ethereum, snižováním úrokových sazeb, BTC halvingu, volbám v USA, nejspíš krypto zažije letos zlaté časy. Občas vstoupím do nějakýho syndicate dealu v pre/seed fázi přes kluky z Moonhill.capital, kteří v tom leží, ale to je už pro pokročilejší investory. Jinak dává smysl nejen pro začátečníky nedělat nic a řešit jen HODL BTC a staking ETH (třeba přes Lido).

Zajímá tě krypto dění, novinky, web3 a syndicate dealy?
Přidej se do Signal chatu a připoj se na CryptoNight vysílání online 4.1. 2024 v 19:00!

Hojnost a investice

Akcie hlavně FAANG a fyzické kovy jsem postupně odprodával. Důvodů je víc, ale výhody krypta mi řeší většinu problémů. A hlavně poslední půl rok dávám víc focus/peníze do projektů, které mě jsou blíže. Myšlenka z kempu Martina Rozhoně v Boží: „Nemít peníze tam, kde jsi vzdálený.“ Jak se více propojuji a potkávám s vědomějšími tvůrci, kteří tvoří více s přesahem, tak mi to dává větší smysl. Třeba i Káti projekt Lesaty.

Hlavně víc pronikám zas do nemovitostí. Dost jsem řešil letos náš komunitní projekt Wellnest u nás na přehradě, kde máme rezervovaný dva byty a dvě chatky.

A na příští rok máme dva nové projekty. Zrovna řešíme kupní smlouvy a jsem hodně zvědaví, co přinesou. Mají k sobě hodně daleko. Malý, amazing places projekt Zahrádka7. Má krásný výnos a funguje dva roky. Je jasný že colivingy, glampingy a tiny housy jedou a mění svět bydlení. Letos bych vypíchl určitě Toksol, Hidden retreat, Písník, Salori, Eko farmu zelené údolí a Na Živili. Všechny se nám líbili a mají kouzlo.

Pisnik.cz

Pak tu mám na stole se sousedem Viktorem větší penzion u nás v rodné Vysočině, kde ani nejde spočítat kolik má m2. Ten je teda s potenciálem na byty, provozovat to budu maximálně na mistrovství v biatlonu. Tak uvidíme..

LESs is more! Nejen v realitách

Na trhu je na prodej nyní dost ubytovacích zařízení a starých hotelů, bodejď by ne. Energie vystřelili do výšin a nikdo nechce jezdit do starých ubytoven a penzionů. Covid to pročistil. Dokonce menší projekty dnes generují daleko lepší cashflow, ROI a za míň práce. Raději si zaplatím pár tisíc za noc někde v lese se soukromou saunou a výhledem, je to hlavně mega inspirace! Když teda pominu pro nás nejlepší second home a tím je VANLIFE.

 

Vidím kolem sebe jak dost investorů kupuje nemovitosti jen kvůli výnosu někde v prčicích, což mi nedává vůbec logiku, když to nemá přesah, to už můžu držet akcie/krypto. Pro mě cool chata na Airbnb má násobně větší potenciál/výnos, než byt jen pro výnos tam kde to ani neznám. Už jen proto, že tam sám mohu zajet s přáteli a přitahuje jinou cílovku. 😃

Bydlení a komunita

Potřebu svého bydlení každý řeší nejspíš celý život. Čím dál víc lidí kolem mě zraje k myšlence vlastního, zdravého bydlení. Pořídit si v životě tzv. wellbeing dům/byt, kde se cítíte fakt královsky doma. Máte vyladěný výhled, klid, sousedy, ale taky řešíte úpravu vody, stmívací osvětlení, přírodní materiály, krb, soběstačnost a všechny aspekty pro pohodlné bydlení a HYGGE atmosféru.

A taky platí, že čím dřív začneme, tím míň to vysněné bydlení bude stát. Možná taky pozoruješ, že se objevují i větší slevy a prostory na vyjednávání, než dříve. Jelikož řada vrstevníků a přátel má taky rodiny, staví, nebo přesně takové bydlení vyhlíží.

Dost mě na myšlenku home hackingu přivedl kamarád, vědomější architekt David Eyer, který mluví o vitalitě a přírodním bydlení. Doporučuji tuto přednášku. Jak řešit elektromagnetické pole, záření, přírodní nátěry, spaní, jaké vytápění a materiály na co používat.

blank

Sám vidím, jak je velký potenciál a poptávka po komunitních domech/vilách/osadách. Kor když tam je nějaký přesah. Často přítomnost zeleně, žít blíže v přírodě a zároveň dostupnost do města. Sami takhle žijeme v lesní osadě už pátý rok a baví nás to čím dál víc.
Přece jen život v komunitách je tisíce lety ověřený koncept. A dnes v době individualismu, nukleárních rodin a objednání si všeho na klik, jde vidět jak nám tohle chybí. Víc žít spolu, soběstačně, udrŽITelně, spolupracovat, pomáhat si, půjčovat si věci, hlídat si vzájemně děti, potkávat sousedy. Dlouho o tom veřejně mluví Tomáš Hajzler ve svých knihách a přednáškách.
.

VanLIFE – skoro 2 měsíce v autě

Baví nás hodně #vanlife. Přestavovali jsme s kamarádem Honzou dvě dodávky, našeho Tranzita máme pro sebe už třetím rokem. Letos v ní strávím skoro dva měsíce. Druhá – Mercedes sprinter 2019 se letos prodala. Postupně zvažuji ladit a koupit další víc offroad & grid off verzi van, ale možná necháme na příští zimu. Uvidíme dle bullmarketu. 😀

blank.
Letos jsem ve vanu spal fakt všude možně a hlavně po Česku
. A ve všech možných podmínkách. Od návštěv rodiny, kamošů, akcí, kempů, festivalů jako CashFLOW, Healing, Colours. Nebo mužský trípek s Martinem a holkama. Nedokáži si představit lepší chatku, kde máte svoji postel, zázemí a dáme všechno. Jediný zahraniční trip jsme měli v září na Lefkádu do Řecka, přes Černou Horu a Albánii, kdy jsme spali v dodávce 9 dní a každou jinde. Zakončení cesty bylo opět na plavbě, kdy jsme koupili letenky mamce s Laďou, kteří spali se Sofčou v dodávce. My měli romantiku. Vlastně win-win kombinace, půjčili jsme jim van na cestu zpátky..

24 dní na moři – 4 plavby!

Sailing na jachtě a vanlife má mnoho společného. Hodně cest kudy jet, kde spát a mít krásy světa u vchodu. Letos jsem zažil 4 plavby, troufnu si říct, že mi změnily život. První v Thajsku se Sofčou, druhá s kamošema v rámci praxe na kapitánský průkaz v Chorvatsku. Třetí na zmíněné Lefkádě bez dětí. Kdy jsme měli flotilu pěti lodí. My si vybrali na katamarán fakt super posádku z řad přátel, to je za mě základ. Jak říkám je to o 3P – posádce, počasí a pohodě. A to nám vyšlo. I když plachty jsme vytáhli asi dvakrát, počasí zas tak dobře nevyšlo. Ale ty pártošky zátokách, výlety a zážitky, to prostě je nejvíc. A z tama jsme letěli rovnou do Brna na Nebál.

yachters

Nizozemsko trip

Poslední plavba letoška byla v Nizozemsku, kdy jsem v říjnu odletěl za bráchou Vojtou do Amsterdamu a říkal si že ho vezmu i na historický závod Brandaris race. Mělo pršet a být fakt hrozně, že závod se zrušil, ale nakonec bylo překvapivě moc hezky a plavbu jsme si užili i s partou přátel z Česka, jelikož naši plavbu organizovala Sabča. Pak si stihli užít i pár dní v Amstru a coffeeshopech.

Investuj do sebe first

Bylo a je moje motto. Podzim se nesl ve znamení zpomalení, ladění na cyklus lesa. Dost nás inspiruje kniha Rytmus roku. Trhat si přes rok sezónní byliny, lesní plody s Kate. Není nad ty večery bytí u ohně, páteční večeře se sousedy. Saunování. Procházky po lese. Filosofování u dýmky a čaje s Joem, sousedem Filipem chodit na prasata. Většinu tripů po Česku jsme spojili většinou s nějakou akcí, na podzim třeba On the Edge, nebo Money maker,..

Rádi utrácíme za kvalitní jídlo, suroviny a co nejvíc se snažili podporovat místní farmáře a výrobce. Jak se říká, o práci, vztah, nebo peníze můžeme přijít ze dne na den. A náš nejbližší domov je naše tělo. Tak mu chci dopřávat 365 dní v roce. Každý den se snažím mít pohyb, čerstvý vzduch a nevystavovat se stresu. Dost mě v téhle oblasti obohatila už dříve kniha Cirkadiánní kód, Proč spíme, Konec stárnutí – shrnutí zde. A taky nový seriál Netflixu Blue zones – Jak se dožít stovky.

Taky jsem dost ladil zuby a na podzim šel do rovnátek, dali mi pevný keramický, to je asi největší výzva teda. Takže možná i to mě nutí víc zpomalit, pomaleji jíst. A víc se starat o ústní hygienu, kterou jsem dost zanedbával.

Díky dědo!

26. listopadu v neděli, kdy jedu z kryptochaty obdržím smutnou zprávu, že umírá děda. Byl bylinkář, celý život nás zásobil alternativními radami léčení, toho si vážím. Zasáhlo mě to, ale už to sám vzdal, umřel doma v kruhu rodiny, což je vlastně dar. Jsem rád, že jsem s ním stihl natočit rozhovor. Mě to motivuje víc zpomalit a fakt se věnovat víc sobě, svým snům a tomu co má smysl v životě. Co je víc, než že za 40-60 let budu moc prožít ve zdraví rok, tvořit své sny, cestovat a potkávat se s přáteli po světě.

 

Žij tak jako bys měl 6 měsíce života

Možná máš taky někdy pocit, že když máš někam jet, kor na delší dobu, tak víc ožiješ? Nejen před cestou, ale hlavně na ní. Uvědomíš si, že čas je najednou omezený a nestihl jsi spousty věcí, cos chtěl, třeba koho bys rád viděl a co ještě podnikl a co navštívil. Proto možná dělám teď na svoje 33. narozky životní oslavu v Salori, co svět neviděl. 😀

Milujeme hory

V prosinci jsme dvakrát otočili alpy. Před Vánoci se sousedy jsme jeli na Schladming/Ramsau, doporučuji super chalet přímo na svahu přes Alps resort. Sofča poprvé zkusila lyže. A ještě jsme s Káťou jeli lyžovat 30.12. na Stuhleck, proto tento článek dopisuji ve vanu u Mikulova, Letohrádku, kde jsme si na Silvestra vyšlápli na sv. kopeček. 😀

Moudro za konec

Rok uteče a v paměti nám zůstane jen pár vzpomínek. Ne na ty hodiny, které strávíme online, na sockách, odpojení na netu, ale těch opravdových. I když my máme každý den hodně jiný a milujeme to v Česku, i tak se hodně věcí zevšední. Nechceme uvíznout v kolečku povinností a životních rolí, které hrajeme. Ta touha poznávat sebe skrze svět a v nových situacích je stejně nejvíc. Abysme si všeho víc vážili, měli na konci roku co sdílet a taky na co vzpomínat v důchodě.. 😅

10 odpovědí letošního roku

  1. Kde jsem nejvíc sdílel a byl aktivní? Určitě neveřejný WhatsApp & Signal chaty. 
  2. Kde nejvíc konzumuji obsah? Už offline, pak občas Twitter
  3. Woow filmy? Letos jsme moc nekoukali. Naposledy ten Blue zones na Netflixu a pak určitě asi topka Our Universe
  4. Oblíbený podcasty? Tim Ferriss, Brain we are, Proti proudu, Brocast, Vojta Žižka, Juraj Satoris
  5. Nejoblíbenější krypto? Stále Ethereum, stablecoiny a pár pre/seed projektů
  6. Nejlepší byznys? To se teprve uvidí, pár vsázek sem rozdal
  7. Udělaný rozbor krve/slin? Synlab krev, analýza v Top health clinic, rozšíření testu ze slin DNA ERA
  8. Ranní rituál? Každý ráno si dám jógu a vycházku, nově i 15-20 min. červeného/infra světla Lighthacker
  9. Adrenalin? Fuu, každý den je tak jiný a je to jízda!
  10. Co chci určitě zopakovat? Plavbu v exotice, vanlife se Sofi, sólo pouť, víc času v horách

.
Vize na rok 2024

Narodil jsem se abych ŽIL a tvořil. Být lepší verzí sama sebe. Pokračovat v tom dál a užít si cestu. Víc času trávit s holkama, na Jelenici, ale taky na moři, horách a v dodávce. Což jde skloubit. Víc řešit rytmus roku a jít víc s cykly přírody. Víc být soběstačný. Zároveň chci dát i pěší pouť, víc sportovat, tvořit projekty a hrát hru, kterou je byznys a příležitosti, které přicházejí. Vnímám že to bude rok hojnosti, úspěchu a dokončení cílů.

Všichni máme stejnou čáru a jmenuje se DNES! (Tradiční obrázek už pár let)

blank

.
PF 2023

Díky, že jsi došel až sem a třeba ve 2024 na viděnou. (Ať na plavbě, mé oslavě v Salori, nebo kdekoli jinde).

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.