Jak koupit kryptoměny?  Jak je rychle prodat? Takových otázek mi přišla celá řada. Tak jsem napsal základní přehled. Pokud nemáš tušení o co jde, nemá smysl úplně investovat do něčeho o čem nic nevíš. Přečti si základy, co je kryptoměna, adresa, směnárna, peněženka, privátní klíč, hash, SEED a něco z historie. Navíc to má člověk za večer zfouklý a ještě objevíš Ameriku. Alternativa může být poslechnout si zdarma naše podcasty, nebo přednášky z konference Cashflow summit a Satoshitalks.

  1. Kde kryptoměny dlouhodobě držet (hodlovat)

Existuje mraky peněženek, kde budete Bitcoiny nebo jiné kryptoměny držet. Říkám kryptoměny, ale ve skutečnosti jsou to private keys. Tohle je rychlý, bezpečný a ověřený návod, který sami používáme, podle kterého to zvládne i Franta z vedlejší vesnice, který běžně využívá internet a internetové bankovnictví.

Pomineme, že jsou tu online peněženky, jako Blockchain, případně peněženky softwarové, ideální do mobilu jako Mycelium pro Bitcoin, existují i peněženky papírové, mobilní a odlehčené. Toho je plný internet, ale pokud chcete mít kryptoměny (private keys) co nejlépe zajištěny, pořiďte si hardware peněženku, která je velikosti jako flashky a budete střežit svůj poklad v pevnosti. Existuje Český Trezor, nyný nový model T. Doprava trvá pár dní. Další alternativa je Leadger. Já používám Trezor T, ten mi umožní hodlovat vše co potřebuji.

Trezor nebo Ledger

“Doporučuji si objednat hardware peněženku u výrobce, ať máte jistotu.”

Situace peněženky vyřešena, až vám přijde domů, tak po připojení se objeví postup na aktivaci. Prvně si tam zvolíte PIN pod kterým se budete přihlašovat. Pak si opíšete těch 12 slov ideálně na papír v balení, je to takové heslo na obnovení, kdyby jste trezor ztratili nebo si ho někdo půjčil a nevrátil. Nemusíte mít strach ale, že by se vám dostal dovnitř, pokud máš nastavenou passphrase. Trezor T akceptuje aktuálně přes 1000 kryptoměn- Bitcoin, Litecoin, Ethereum (přes Myetherwallet– přihlášení přes TREZOR) a tokeny.

        2. Jak koupit kryptoměny z FIAT peněz?

FIAT měnu, v našem případě ničím nekryté koruny, tam dostanete několika způsoby. Nejrychlejší cesta pokud máš Koruny je přes hotovost, mohu osobně propojit, nebo právě přes burzu.

Nejčastěji využívám Český Coinmate. Registrace je rychlá, verifikace probíhá přes službu IDnow. Podpora je v češtině a pošlete přímo koruny. Poplatky jsou velice nízké, za výběr si berou 10 Kč, za vklad nic a za nákup pouze 0,05 – 0,35 %. Vklad z účtu u FIO banky trvá v řádech sekund. Pokud máte jinou banku, může to trvat déle. CoinMate burza je za mě ideální řešení pro snadný nákup. Zde jsem napsal moji zkušenost a detailní postup.

Nikdy nedrž coiny (private keys) na směnárně, ale přepošli si coiny rovnou do peněženky/ Trezoru, kde je máš daleko více zabezpečený. 

Kdyby pro tebe možnost přes Coinmate návod, jak koupit kryptoměny byla přece jen složitá, je tu o něco jednoduší alternativa. Existuje česká služba Simplecoin, kde jen vložíš svoji bitcoinovou adresu a pošli peníze ze svého účtu. Minimální obchod je 250 Kč, jen má vyšší poplatek kolem 4 %. Směníš tam 5 kryptoměn a když si nevíte rady mají Českou zákaznickou podporu.

Pokud řešíš vyšší částky a rád bys je zobchodoval (nákup i prodej) osobně, napiš mi email, nebo na FB. Jinak prodej za FIAT peníze je možný zase přes doporučený Coinmate, Simplecoin, Coinbase, nebo pro menší obchody využij Bitcoinmaty po ČR.

Přehled cen a grafů veřejně obchodovaných kryptoměn najdeš na Coinmarketcap. Zde vidíš středovou cenu všech burz. Různé shitcoiny a projekty, které nejsou obchodovány na burze, tam nenajdeš.

      3. Další tipy, co držet a kde studovat?

Doporučuji si zvolit bezpečnější dvoufázové přihlášení pomocí aplikace Google Authenticator. Stáhnete ji na iOS i Android.

Možná si říkáš jaké coiny pořídit? Nedávám, žádné investiční doporučení. Jen sám sleduji a mám v portfoliu Bitcoin, Ethereum a projekty které v DeFi (Decentralizované finance) vznikají jako Basic attention token, Maker DAO. Takový přehled projektů, které se chystají a odkazů na ně je na TokenMarket.

Super služba, kterou používám, abych měl přehled o svém portfoliu a aktuálních cenách je Cryptocompare, kde si jen zapíšete ceny a měny, které aktuálně držíte. Nebo mobilní aplikace TabTraderBlockfolio.

No když už víš, jak koupit kryptoměny a pak je prodat, tak teď jen záleží na informacích, které získáš. Protože, kdo je nemá, ten tu o hodně přichází. Za pár let se uvidí, jak to každý dobře rozložil. Určitě sleduj Investree a jestli tě zajímá více informací o kryptoměnách, tak určitě sleduj Twitter. Sám tam sleduji hlavně kryptokomunitu.

Tomáš Zdražil

Autor Tomáš Zdražil

V roce 2015 jsem založil Investree, abych zpřístupnil informace veřejnosti, mohl propojovat příležitosti a organizovat konference jako Cashflow summer. Rád nomádím po světě, cestuji na motorce, hodluji kryptoměny, využívám sdílenou ekonomiku a podporuji neziskové projekty.