Skip to main content

Cena zlata za poslední rok vzrostla o téměř 40 %. Než se podíváme proč, podívejme se do historie, na výhody a souvislosti. Víme, že zlato je již 6 000 let platidlem po celém světě. Už v Číně bylo uznáno jako platidlo v roce 1 091 před naším letopočtem. Zlaté mince se dříve jako platidlo používaly i na našem území. Dnes patří zlato mezi nejobchodovanější komodity na světových burzách, na kterých je cena zlata uváděna v dolarech za trojskou unci. Kód je XAU podle ISO 4217.

Známý zlatý standard skončil v roce 1971 a od té doby už měny nemusí být kryté zlatem. Nejvíc zlatých rezerv má USA, Německo, Itálie, Francie a Rusko. A nesmíme zapomenout na Čínu, která je největším světovým producentem zlata, nejvíce ho zpracovává a importuje. Jen za loňský rok 2019 byla roční produkce Číny 420 tun zlata.

blank

Hlavní výhody a cena zlata

Zlato je obecně považováno za bezpečné „uložiště peněz“ v době krize a má ochránit majetek před inflací. Je zařazováno mezi komodity jako tvrdé aktivum. To ukazuje i fakt, že zlatý podklad mají v trezorech nejmocnější státy světa. Výhoda držení zlata je, že nemá riziko protistrany. Když koupíte dluhopis, sázíte na to, že jeho emitent svůj dluh vůči vám splatí. U zlata nesázíte na ničí dluh. Držíte komoditu s žádoucími vlastnosti jako vzácný výskyt, trvanlivost, dělitelnost, atd.

Krom toho, že zlato může posloužit jako skvělý dárek, je nákup zlata také osvobozený od daně z přidané hodnoty a jeho prodej i o daň z příjmů. Zlato kdekoli po světě můžete směnit za hotovost. Ve chvíli, kdy se celosvětově začnou propadat trhy, cena zlata půjde ještě výš. Podobně se to stalo v roce 2008 a vidíme i nyní. Na Zemi je omezená zásoba zlata, která představuje něco kolem 170 tisíc tun zlata. Kvůli tomuto omezení a vlastnostem cena zlata z dlouhodobého hlediska neustále roste.

Aktuální cena zlata

Když se podíváme na graf, cena zlata se dlouho držela kole 1200 dolarů za unci. Za poslední měsíc jsme se podívali téměř na 1800 usd za unci, kde jsme naposledy byli v letech 2011-2013.

Cena zlata

Náklady na těžení (mining)

Konečně po delší době cena zlata překonala náklady na těžbu, které se odhadují na 1150 až 1450 dolarů za unci. Pro většinu firem může být z ekonomického hlediska po jistou dobu výhodné vyrábět a fungovat i pod celkovými náklady (je to pro ni ekonomicky výhodnější než zavřít úplně). Těžební společnosti mají poměrně vysoké náklady jednorázové, jako nákup strojů nebo vybudování dolu, které označujeme jako fixní tzv. kapitálové.

Fyzické, papírové ETF, nebo tokenizované zlato?

Investoři, kteří se na zlato dívají dlouhodobě, nechtějí s ním dělat krátkodobé obchody, tak mohou mít obavu z důvěryhodnosti fondů v krajních a vyhrocených situacích. Chtějí zlato fyzicky vlastnit a na nikoho nespoléhat, možná třeba kvůli válce, výpadku internetu, anonymního nákupu před partnerem, nebo kvůli zabavení majetku v exekuci. Ať je důvod jakýkoli investují do zlata spíše ve fyzické podobě, zejména do zlatých mincí a slitků. Jen pro představu do krabičky od cigaret se vejde zlato v hodnotě 2 milionů korun. A taková krabička pak váží kolem 2 kilogramů. Ovšem nevýhodou jsou vyšší náklady na pořízení a bezpečnost skladování.

Investoři, kteří chtějí dělat rychlé obchody úplně stejně jako u akcií firem, kryptoměn preferují ETF fondy, nebo tokenizované zlato (PAXG). Každý si musí zvážit, do jaké skupiny patří.

Burzovně obchodované indexové fondy, ETF, velmi dobře odráží cenu zlata. Tyto fondy jsou vždy zajištěné proti pohybu měnových kurzů. Je možné je flexibilně prodávat a nakupovat. Řada těchto společností vyplácí i dividendy. Malý rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou se nazývá spread. Za každý nákup je nutné zaplatit poplatky burzovními brokerovi.

Alternativou jsou akcie těžařských firem. Mezi největší patří Newmont Goldcorp (NEM) s hodnotou 32 miliard dolarů a Barrick Gold (GOLD). Nedávno psal investor Jan Bárta tweet, že kupuje hlavně akcie těžařů zlata v Jižní Africe. Jeho oblíbenou je Harmony Gold mining (HMY). Často když se cena zlata poměrně málo zvýší může vést k významnému zisku u takových společností a vlastníci těchto akcií obvykle získají mnohem vyšší návratnost investice, než vlastníci fyzického zlata.

Tokenizované zlato od Paxos Trust Company

Jde možná o nejbezpečnější způsob, jak vlastnit zlato. Společnost Paxos přišla s tokenizací zlata. Každý digitální token PAX Gold (PAXG) je digitální aktivum. Každý token je podložen jednou trojskou uncí (31,2 g) zlatého slitku o velikosti 1 oz, uložených v trezorech po světě. Pokud vlastníš token PAXG, vlastnítš fyzické zlato na Blockchainu. Paxos účtuje malý (0,02%) transakční poplatek. Tohle je něco co mě hodně baví.

Kde a co teda sám nakupuji?

Mě baví technologie a řešit jak si pojistit peníze, proto největší fokus mám na Bitcoin, zlato, stříbro i akcie firem. Byť nějaké papírové a fyzické zlato mám, spíše jsem fanda fyzického stříbra, které je oproti zlatu na dlouhodobých minimech. Cena stříbra je nyní 112 krát levnější než zlato. Stříbro je v dnešní době ve světě stále extrémně podhodnoceným kovem, což popisuje článek od Pavla – Proč očekávám růst a nakupuji ve velkém. Pokud jde o fyzické kovy nakupujeme z EU skladů na přímo, lze nakoupit i za krypto. Srovnej si ceny přes formulář.

Upřímně, když to shrnu je dobré se pojistit i proti extrémům a část portfolia ve zlatě, stříbře, nebo Bitcoinu mít. Mimochodem existují bankovní účty, kde můžeš přímo nakupovat kryptoměny, akcie i zlato. Buď Britský Revolut, nebo Český NEO účet u Expobank. Díky za sdílení článku a tvoje tipy.

 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 zjistil jak funguje Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat konference jako Cashflow summer. Zajímám se o technologie, DeFi, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Skoro pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.