Skip to main content

Cena zlata se za poslední tři roky drží okolo svých maxim na rozdíl od stříbra, nebo Bitcoinu – „digitálního zlata“. Než se podíváme proč tomu tak je, podívejme se do historie, na výhody a souvislosti. Víme, že zlato je již 6 000 let platidlem po celém světě. Už v Číně bylo uznáno jako platidlo v roce 1 091 před naším letopočtem. Zlaté mince se dříve jako platidlo používaly i na našem území. Dnes patří zlato mezi nejobchodovanější komodity na světových burzách, na kterých je cena zlata uváděna v dolarech za trojskou unci. Kód je XAU podle ISO 4217.

Známý zlatý standard skončil v roce 1971 a od té doby už měny nemusí být kryté zlatem. Nejvíc zlatých rezerv má USA, Německo, Itálie, Francie a Rusko. A nesmíme zapomenout na Čínu, která je největším světovým producentem zlata, nejvíce ho zpracovává a importuje. Jen za loňský rok byla roční produkce Číny okolo 370 tun zlata, pak Austrálie 330 tun a Rusko 300 tun.

blankZdroj: Data Is Fututre

Hlavní výhody a cena zlata

Zlato je obecně považováno za bezpečné „uložiště peněz“ v době krize a má ochránit majetek před inflací. Je zařazováno mezi komodity jako tvrdé aktivum. To ukazuje i fakt, že zlatý podklad mají v trezorech nejmocnější státy světa. Výhoda držení zlata je, že nemá riziko protistrany. Když koupíte dluhopis, sázíte na to, že jeho emitent svůj dluh vůči vám splatí. U zlata nesázíte na ničí dluh. Držíte komoditu s žádoucími vlastnosti jako vzácný výskyt, trvanlivost, dělitelnost, atd.

Krom toho, že zlato může posloužit jako skvělý dárek, je nákup zlata také osvobozený od daně z přidané hodnoty a jeho prodej i o daň z příjmů. Zlato kdekoli po světě můžete směnit za hotovost. Ve chvíli, kdy se celosvětově začínají propadat trhy, cena zlata půjde ještě výš. Podobně se to stalo v roce 2008 a vidíme i nyní. Na Zemi je omezená zásoba zlata, která představuje něco kolem 254 tisíc tun zlata, z čehož je přes 200 tisíc tun již vytěženo. Kvůli tomuto omezení a vlastnostem cena zlata z dlouhodobého hlediska neustále roste.

Aktuální cena zlata

Když se podíváme na graf, cena zlata se dlouho držela kolem 1200 dolarů za unci. Za poslední roky jsme se podívali dvakrát přes $2000 za unci, kde jsme naposledy byli z jara roku 2022 po Ruské invazi na Ukrajinu. Momentálně se cena po otestování trojitého dna odrazila a vypadá to, že má podobně jako stříbro namířeno znovu utvořit nová historická maxima. Zlatu se občas říká „aktivum strachu“, proto často vidíme vyprodané sklady a rekordní ceny, právě když situace na trhu je vypjatá a píše se o hrozbách všech kalibrů. Zmiňovaná válka na Ukrajině a růst ceny komodit je toho důkazem.

blank

Predikce vývoje zlata

Společnost Incrementum ve svém reportu projektuje cenu do roku 2030 k úrovním okolo $4800 za unci. Přihlédneme-li dnešní ceně $1880, mohl by nárůst činit 260% během následujících 7 let. R. Kiyosaki je ještě víc optimistický.

blank

blank

Náklady na těžení (mining)

Jak cena zlata překonala náklady na těžbu, které se odhadují na 1150 až 1450 dolarů za unci tak si drží cenu. Pro většinu firem může být z ekonomického hlediska po jistou dobu výhodné vyrábět a fungovat i pod celkovými náklady (je to pro ni ekonomicky výhodnější než zavřít úplně). Těžební společnosti mají poměrně vysoké náklady jednorázové, jako nákup strojů nebo vybudování dolu, které označujeme jako fixní tzv. kapitálové.

Fyzické, papírové ETF, nebo digitální zlato?

Výstižně to ve svém tweetu vystihl Robert Kiyosaki, kterého všichni známe.

„SMRT DOLLARU. Lidé touží po penězích, což je velmi smutné. Pokud ti vláda poskytne peníze zdarma, vezmi si je, ale utrať je rozumně. NEŠETŘI JE. Nakup si zlato, stříbro, bitcoiny. Dolar umírá. Stříbro (momentálně za $24). Nejlepší nákup pro budoucí zabezpečení. Každý si může dovolit 20$, zejména s falešnými penězi zdarma.“

Proč fyzické kovy?

Investoři, kteří se na zlato dívají dlouhodobě, nechtějí s ním dělat krátkodobé obchody, tak mohou mít obavu z důvěryhodnosti fondů v krajních a vyhrocených situacích. Chtějí zlato fyzicky vlastnit a na nikoho nespoléhat, možná ani na banku, kde by měli zlato uloženo v sejfu. Možná třeba kvůli válce, výpadku internetu, anonymního nákupu před partnerem, nebo kvůli zabavení majetku v exekuci. Bezpečnost skladování je na vás, kor pokud máte slitky zakopány na zahradě.

Ať je důvod jakýkoli a chcete investovat do zlata spíše ve fyzické podobě, zejména do zlatých mincí a slitků. Srovnejte si ceny přes náš formulář. Jen pro představu do krabičky od cigaret se vejde zlato v hodnotě 2 milionů korun. A taková krabička pak váží do 2 kg.

Akcie těžařů zlata

Alternativou jsou akcie těžařských firem, které se aktivně podílejí na lokalizaci zlatých ložisek v zemi. Mezi největší patří Barrick Gold (GOLD) s tržní kapitalizací 56 miliard dolarů a Newmont Goldcorp (NEM) s hodnotou 36 miliard dolarů. Už několikrát zmiňoval investor Jan Bárta tweet, že kupuje hlavně akcie těžařů zlata v Jižní Africe. Jeho oblíbenou je Harmony Gold mining (HMY), která se nyní drží pod 4 usd. Často když se cena zlata poměrně málo zvýší může vést k významnému zisku u takových společností a vlastníci těchto akcií obvykle získají vyšší návratnost investice.

Další oblíbenou společností zmiňovanou třeba Jaroslavem Brychtou je kanadská společnost Franco Nevada (FNV), s tržní kapitalizací přes 36 miliard usd. U akcií těžařů zlata je důležité vědět, jaký má daná společnost aktuálně dluh. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (Debt/Eq), což FNV má nula, je to zdravá a prosperující firma.

Burzovně obchodované indexové fondy, ETF, velmi dobře odráží cenu zlata. Tyto fondy jsou vždy zajištěné proti pohybu měnových kurzů. Je možné je flexibilně prodávat a nakupovat. Řada těchto společností vyplácí i dividendy. Malý rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou se nazývá spread. Za každý nákup je nutné zaplatit poplatky burzovními brokerovi, třeba Degiru.

Mimochodem existují bankovní účty, kde můžeš přímo nakupovat Bitcoin, akcie i zlato. Buď Britský Revolut, nebo Český NEO účet u Expobank. Ovšem mají svoje nevýhody, třeba že vlastníte jen derivát dané komodity. Víc o této problematice najdeš v článku kde a jak investovat do akcií.

Bitcoin – „digitální zlato“

Bitcoin je nejčastěji zmiňován jako digitální (virtuální) měna/zlato. Je to digitální fenomén 21. století, díky kterému vznikly další kryptoměny. S návrhem P2P (peer-to-peer) systému elektronických peněz přišel už v roce 2008 doposud anonymní zakladatel Satoshi Nakamoto. Poprvé v historii lidstva vyřešil jak dosáhnout konsensu bez centrální autority.

Podívejme se na jednoduché srovnání vlastností peněz. Více o Bitcoinu, i jak ho nakoupit najdeš zde.

blank

Tokenizované zlato od Paxos Trust Company

Jde o další velmi bezpečný způsob, jak vlastnit zlato, i když asi nejméně známý. Společnost Paxos přišla s tokenizací zlata. Každý digitální token PAX Gold (PAXG) je digitální aktivum. Každý token je podložen jednou trojskou uncí (31,1 g) zlatého slitku o velikosti 1 oz, uložených v trezorech po světě. Pokud vlastníš token PAXG, vlastníš fyzické zlato na Blockchainu. Paxos účtuje malý (0,02%) transakční poplatek. Tohle je něco zajímavého do budoucna, nebo v rámci diverzifikace.

Kde a co teda sám nakupuji?

Každý investor si musí zvážit, do jaké skupiny patří. Sám jsem největší fanda diverzifikace. Baví mě technologie a řešit jak si pojistit peníze, zároveň rád mám majetek pod kontrolou, proto největší fokus mám hlavně na fyzické zlato a stříbro, pak Bitcoin a další. Dnes se navíc nabízí i formy postupného spoření a díky tomu si průměrovat vstupní cenu (strategie DCA). Obecně preferuji nakupovat u předních sléváren jako například Argor Heraeus s označením Good Delivery a za co možno nejlepších podmínek. I s tím jsme schopni poradit.

Zajímá vás aktuální nabídku fyzických kovů, nebo srovnání cen dodavatelů?

Upřímně, když to shrnu je dobré se pojistit i proti extrémům, inflaci, která nám ukusuje úspory a malou část portfolia ve zlatě v různých formám mít. Hlavně ho mít ve svých rukou a pod kontrolou! Vlastně vnímám všechny formy zlata na minimech a z horizontu 5-15 let jako velkou příležitostí k nákupům. Beru to jako nejlepší investici pro tvorbu bohatsví. Díky za sdílení článku a tvoje tipy.

Tomáš Beneš

K podnikání se dostal v 18 letech, kdy vedl rodinný obchod se zlatem. V roce 2015 se hodně vzdělával a díky ebooku na Investree začal aktivně investovat. Hlavně do fyzických kovů - zlata a stříbra a do ₿itcoinu. Od roku 2020 jeho život nabral víc nezávislý směr jak časově, tak i finančně, když se svezl na bull runu. Po celý rok šlape do pedálů jako cyklista, visí na skále a po ránu ho většinou najdete ve fitku. Když teda s přítelkyní necestuje po světě.