Skip to main content

Cena zlata se za poslední tři roky drží na maximech na rozdíl od stříbra. Než se podíváme proč, podívejme se do historie, na výhody a souvislosti. Víme, že zlato je již 6 000 let platidlem po celém světě. Už v Číně bylo uznáno jako platidlo v roce 1 091 před naším letopočtem. Zlaté mince se dříve jako platidlo používaly i na našem území. Dnes patří zlato mezi nejobchodovanější komodity na světových burzách, na kterých je cena zlata uváděna v dolarech za trojskou unci. Kód je XAU podle ISO 4217.

Známý zlatý standard skončil v roce 1971 a od té doby už měny nemusí být kryté zlatem. Nejvíc zlatých rezerv má USA, Německo, Itálie, Francie a Rusko. A nesmíme zapomenout na Čínu, která je největším světovým producentem zlata, nejvíce ho zpracovává a importuje. Jen za loňský rok byla roční produkce Číny 400 tun zlata, pak Austrálie 312 tun a Rusko 281 tun.

blank

Hlavní výhody a cena zlata

Zlato je obecně považováno za bezpečné „uložiště peněz“ v době krize a má ochránit majetek před inflací. Je zařazováno mezi komodity jako tvrdé aktivum. To ukazuje i fakt, že zlatý podklad mají v trezorech nejmocnější státy světa. Výhoda držení zlata je, že nemá riziko protistrany. Když koupíte dluhopis, sázíte na to, že jeho emitent svůj dluh vůči vám splatí. U zlata nesázíte na ničí dluh. Držíte komoditu s žádoucími vlastnosti jako vzácný výskyt, trvanlivost, dělitelnost, atd.

Krom toho, že zlato může posloužit jako skvělý dárek, je nákup zlata také osvobozený od daně z přidané hodnoty a jeho prodej i o daň z příjmů. Zlato kdekoli po světě můžete směnit za hotovost. Ve chvíli, kdy se celosvětově začnou propadat trhy, cena zlata půjde ještě výš. Podobně se to stalo v roce 2008 a vidíme i nyní. Na Zemi je omezená zásoba zlata, která představuje něco kolem 170 tisíc tun zlata. Kvůli tomuto omezení a vlastnostem cena zlata z dlouhodobého hlediska neustále roste.

Aktuální cena zlata

Když se podíváme na graf, cena zlata se dlouho držela kole 1200 dolarů za unci. Za poslední měsíc jsme se podívali přes 2000 usd za unci, kde jsme naposledy byli v létě 2020 po vlně Covidu. Zlatu se říká „aktivum strachu“, proto často vidíme vyprodané sklady a rekordní ceny, právě když situace na trhu je vypjatá a píše se o hrozbách všech kalibrů. Válka na Ukrajině je toho důkazem.

blank

Náklady na těžení (mining)

Jak cena zlata překonala náklady na těžbu, které se odhadují na 1150 až 1450 dolarů za unci tak si drží cenu. Pro většinu firem může být z ekonomického hlediska po jistou dobu výhodné vyrábět a fungovat i pod celkovými náklady (je to pro ni ekonomicky výhodnější než zavřít úplně). Těžební společnosti mají poměrně vysoké náklady jednorázové, jako nákup strojů nebo vybudování dolu, které označujeme jako fixní tzv. kapitálové.

Fyzické, papírové ETF, nebo tokenizované zlato?

Investoři, kteří se na zlato dívají dlouhodobě, nechtějí s ním dělat krátkodobé obchody, tak mohou mít obavu z důvěryhodnosti fondů v krajních a vyhrocených situacích. Chtějí zlato fyzicky vlastnit a na nikoho nespoléhat, možná třeba kvůli válce, výpadku internetu, anonymního nákupu před partnerem, nebo kvůli zabavení majetku v exekuci. Ať je důvod jakýkoli investují do zlata spíše ve fyzické podobě, zejména do zlatých mincí a slitků. Jen pro představu do krabičky od cigaret se vejde zlato v hodnotě 2 milionů korun. A taková krabička pak váží kolem 2 kilogramů. Ovšem nevýhodou jsou vyšší náklady na pořízení a bezpečnost skladování.

Investoři, kteří chtějí dělat rychlé obchody úplně stejně jako u akcií firem, kryptoměn preferují ETF fondy, akcie těžařů zlata, nebo tokenizované zlato (PAXG). Každý si musí zvážit, do jaké skupiny patří.

Burzovně obchodované indexové fondy, ETF, velmi dobře odráží cenu zlata. Tyto fondy jsou vždy zajištěné proti pohybu měnových kurzů. Je možné je flexibilně prodávat a nakupovat. Řada těchto společností vyplácí i dividendy. Malý rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou se nazývá spread. Za každý nákup je nutné zaplatit poplatky burzovními brokerovi.

Akcie těžařů zlata

Alternativou jsou akcie těžařských firem, které se aktivně podílejí na lokalizaci zlatých ložisek v zemi. Mezi největší patří Newmont Goldcorp (NEM) s hodnotou 54 miliard dolarů a Barrick Gold (GOLD) s tržní kapitalizací 36 miliard dolarů. Už několikrát zmiňoval investor Jan Bárta tweet, že kupuje hlavně akcie těžařů zlata v Jižní Africe. Jeho oblíbenou je Harmony Gold mining (HMY), která se nyní propadla pod 4 usd. Často když se cena zlata poměrně málo zvýší může vést k významnému zisku u takových společností a vlastníci těchto akcií obvykle získají mnohem vyšší návratnost investice, než vlastníci fyzického zlata.

Další oblíbenou společností zmiňovanou třeba Jaroslavem Brychtou je kanadská společnost Franco Nevada (FNV), s tržní kapitalizací 34 miliardy usd. U akcií těžařů zlata je důležité vědět, jaký má daná společnost aktuálně dluh. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (Debt/Eq), což FNV má nula, je to zdravá a prosperující firma.

Tokenizované zlato od Paxos Trust Company

Jde možná o nejbezpečnější způsob, jak vlastnit zlato. Společnost Paxos přišla s tokenizací zlata. Každý digitální token PAX Gold (PAXG) je digitální aktivum. Každý token je podložen jednou trojskou uncí (31,2 g) zlatého slitku o velikosti 1 oz, uložených v trezorech po světě. Pokud vlastníš token PAXG, vlastníš fyzické zlato na Blockchainu. Paxos účtuje malý (0,02%) transakční poplatek. Tohle je něco zajímavého do budoucna.

Kde a co teda sám nakupuji?

Mě baví technologie a řešit jak si pojistit peníze, proto největší fokus mám na Ethereum, Bitcoin a akcie firem. Sám držím i akcie těžařů zlata a mám i nějaké fyzické zlato. To preferuji nakupovat co nejvíc na přímo, hlavně ne u mlm prodejců. Srovnej si ceny přes formulář.

Tip: Cena stříbra je nyní 85 krát levnější než zlato. Stříbro je v dnešní době ve světě stále extrémně podhodnoceným kovem, což popisuje článek od Pavla – Proč očekávám růst a nakupuji ve velkém.

Upřímně, když to shrnu je dobré se pojistit i proti extrémům a malou část portfolia ve zlatě v různých formám mít, hlavně v tom digitálním Bitcoinu a Ethereu. Mimochodem existují bankovní účty, kde můžeš přímo nakupovat kryptoměny, akcie i zlato. Buď Britský Revolut, nebo Český NEO účet u Expobank. Ovšem mají i svoje nevýhody, třeba že vlastníte jen derivát dané komodity. Víc najdeš i v článku kde a jak investovat do akcií. Díky za sdílení článku a tvoje tipy.

 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 zjistil jak funguje Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat konference jako Cashflow summer. Zajímám se o technologie, DeFi, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Skoro pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.