Skip to main content

Vybrat správný bankovní účet není jednoduchou záležitostí. Nabídka bank je široká a není dobré orientovat se pouze podle reklamních nabídek. Vždy záleží na tom, jak chcete svůj účet využívat a co od účtu očekáváte. Na úvodní otázku tedy existuje více správných odpovědí. Nejdříve je nutné si uvědomit, jak daný účet chcete používat a co od něho očekáváte.

Jak budete bankovní účet využívat?

Velká většina bankovních domů dnes již nabízí vedení běžného účtu zdarma. Některé účty poskytují za paušální poplatek balíček služeb, které by jinak byly zpoplatněny. Náklady za účet se ale často mohou zvýšit kvůli poplatkům nejčastěji například za odchozí platbu nebo výběr z bankomatu a to z banky cizí nebo i své vlastní.

Pokud byste tedy z účtu často platili zpoplatněným příkazem k úhradě, mohl by vás účet vyjít poměrně draho. Zpravidla pak platí, že menší banky dokáží nabídnout lepší podmínky a účet zdarma je u nich běžnější. Ostatně právě díky menším dravým bankám tu účty zdarma máme. Velké banky mají dostatek klientů a nemusí se tolik snažit.

Budete vybírat hotovost?

Vybírat zdarma z bankomatů po celé ČR bez ohledu na to, která banka bankomat provozuje, stále není samozřejmost a tuto možnost nabízí pouze někde banky. A výběry v zahraničí? To bez zbytečných podmínek nabízí pouze 3 banky (Expobank, Creditas, Equa).

Jak budete k účtu přistupovat?

Potřebujete využívat služby pobočky nebo preferujete vše zařizovat online? V dnešní uspěchané době je čas ta nejdražší komodita a online prostředí vám ho pomáhá šetřit.

Bohužel i v dnešní době zhruba třetina bank neumožňuje plné založení účtu online. Buďto tuto možnost nemají vůbec nebo pouze částečně – vyplníte kontaktní údaje a doklady potvrdíte na pobočce nebo prostřednictvím kurýra. Se službami po založení je to již lepší. Internetové bankovnictví má dnes každá významná banka.

Některé banky za vás dokonce zařídí i převod všech trvalých plateb a u stávající banky vám účet na vaše přání zruší. Takový převod je možný za vaší přítomnosti na pobočkách. V prostředí online ho bohužel umí opět pouze 4 banky (Expobank, Airbank, Unicredit, Moneta).

Jak se peníze zhodnotí?

Na českém trhu se rozmohl nešvar v podobě předhánění se ve spořicí sazbě za cenu absurdních podmínek. Pojďme si 4 z nich rozebrat, ať se nenachytáte.

  • Spořicí sazba pouze na prvních pár měsíců

Jedná se o velmi oblíbený trik, jak zaujmout vysokým číslem. První 3 až 6 měsíců máte konkurenceschopnou spořicí sazbu a poté je vám snížena téměř na nulu.

  •  Spořicí sazba jen do určité částky

Dalším trikem je omezovat sazbu do určité částky. Většinou se taková horní hranice pohybuje okolo 200 000 Kč. Pokud mnoho nenašetříte, asi vás to tolik neomezí. Ale jakákoliv vyšší částka je pak opět úročena téměř nulovou sazbou. Proto je při větších úsporách lepší zvolit stabilní sazbu bez omezení částky. Neomezenou spořicí sazbu bez fixace uložení mají pouze 4 banky (Expobank, Creditas, Trinity, Sberbank).

  • Nulová sazba na běžném účtu

V bance máte uložené vaše peníze a je pouze formalita, zda se jedná o spořicí nebo běžný účet. Proč tedy neúročit i běžný účet? Bohužel jsou takové účty stále výjimky, v Česku je nabízí pouze 4 banky (Expobank neomezeně, Airbank do 100 tisíc, HelloBank do 300 tisíc, Richee do 300 tisíc).

  • Dobrá spořicí sazba jen s hromadou podmínek

Představte si hromadu podmínek, které musíte splnit a pokud jednu porušíte, máte smůlu. K tomu by se dal přirovnat tento trik. A na tomto je to postavené. Dobrou sazbu v takovém systému získáte jenom díky tomu, že plno lidí nesplní všechny podmínky a ten zbytek z toho může profitovat. Co myslíte, dokážete neustále myslet na všechno, co musíte plnit?

Naštěstí jsou tu i světlé výjimky jako je NEO účet od Expobank. Kromě všech zmíněných výhod spoříte na NEO účtu i peníze na běžném účtu bez jakýchkoliv podmínek a omezení.

Unikátní výhody, které žádná jiná banka v ČR nemá

Zároveň dostanete přístup do fintech služeb třetích stran přímo z vašeho internetového bankovnictví, aniž byste si museli zakládat další účty. Můžete tak na pár kliků investovat do různých investičních nástrojů už od pár korun. Cílem je zjednodušit investování a ukázat i běžným lidem, že zhodnocování peněz není jen pro boháče. Začít totiž jde už od pár stovek.

U investování je navíc zásadní to, že nejlepší doba pro investice je „dnes“. Ať už má „dnes“ jakékoliv datum. Smyslem investice je zhodnocení, tudíž v budoucnu bude daná investice až na krátké výjimky (v období recesí), dražší.

1.Bitcoin

Nakoupit bitcoin můžete přes bankovní účet buď jednorázově a to je jen na 3 kliky.

Nebo do něj můžete spořit pravidelně na denní, týdenní nebo měsíční bázi. Díky pravidelnému nákupu se vyhnete velkým výkyvům, kdy se snažíte koupit na dně a prodat na vrcholu a nakonec se Vám to stejně nepodaří. Takhle nakupujete pravidelně a průměrujete dané výkyvy.

Nákup je realizován prostřednictvím české burzy WBTCb.cz, s.r.o. (provozuje i síť Bitcoinmatů po celé ČR).

2. Zlato a stříbro

Drahé kovy jsou investiční stálice. Záleží pouze na tom, v jaké podobě je chcete koupit. Pokud je chcete koupit ve fyzické podobě a mít je pod kontrolou doma nebo v bankovním sejfu, můžete je koupit prostřednictvím Expobank. A to buď jednorázově, nebo pravidelně. Nákup je realizován prostřednictvím České mincovny, která dodává mince pro Českou republiku už od roku 1993.

3. České firmy

Do českých projektů můžete investovat už od 5000 Kč a získat dluhopis s úrokem 6-10 % p. a., podíl ve firmě nebo investiční certifikát. Investice probíhají prostřednictvím společnosti Fundlift, s.r.o, která je společným podnikem finanční skupiny Roklen a investiční skupiny Rockaway.

Fundliftem prošlo více než 60 projektů v celkovém objemu téměř 400 miliónů Kč a každý projekt prochází pečlivou kontrolou. Zároveň díky skupinovém investování (crowfunding) menších částek do většího počtu projektů diverzifikujete riziko. Jak probíhá investice ukazuje následující video:

Výhody napojení napřímo

Do všech fintech služeb se můžete zaregistrovat i napřímo, ale u každé musíte projít registračním formulářem včetně ověření identity a bonity. U Expobank to máte vše v jednom a ještě máte skvělý bankovní účet jako bonus.

Zároveň při investování peněz přes fintech partnery nemusíte vyplňovat platební příkaz – stačí jen vybrat kolik a kliknout na tlačítko investovat. O vše ostatní se postará automatické propojení a investice se provede ihned – nečekáte tedy na připsání peněz na cizí účet.

Výhodou je i to, že v každém okamžiku zhodnocujete peníze – ať už na účtu spořicí sazbou nebo v daném investičním nástroji. Nestane se vám tedy to, že si někam pošlete peníze, tam čekáte na vhodnou investiční příležitost a po tuto dobu se vám vaše peníze nezhodnocují.

Všechny investiční nástroje tak můžete ovládat přehledně z jednoho místa a neplatíte ani korunu navíc. Všechny investice jsou totiž za stejnou cenu jako napřímo. Otázka účtu je vyřešena, nyní si můžeš projít 100 odkazů jak na home office a investice do karantény.

Josef Laštovička

Několik let tvořím a překládám články z oblasti zdravého životního stylu, ze světa investic a kryptoměn. Rád si otevírám mysl a obzory díky cestování a sebevzdělání.