Dnešní peníze nejsou kryté zlatem ani stříbrem a vlastně nám to ani nechybí. Ještě před sto lety tomu bylo jinak, v oběhu tehdy ještě byly i mince z drahého kovu. Měnový kov byl ale vytlačen úvěrovými penězi a o směnitelnosti měn za drahé kovy si můžeme dnes nechat jenom zdát. Tohle nejspíš víte, když čtete tenhle článek, ale jaké jsou další výhody a využití stříbra, proč očekávám růst, kam půjde cena stříbra a jak ho výhodně nakoupit?

Cena stříbra na minimech

Stříbro je v dnešní době ve světě stále extrémně podhodnoceným kovem. Cena stříbra se stále drží na nízkých úrovních a stříbro je zastíněno žlutým kovem, i když jeho role je nenahraditelná.

„JPMorgan nyní drží víc než 700 milionů uncí stříbra (21 773 tun) ve skladech Comexu, což je více, než drželi Huntové nebo Berkshire Hathaway v době svých vrcholů. Na světě bylo v letech 1980 i 1998 mnohem více stříbra na trhu než dnes, což znamená, že akumulace JP Morganem je mnohem úspěšnější, než byly ty předchozí.“

Když se podíváme na graf, cena stříbra se dlouho držela na dlouhodobých minimech. Od minulého roku ceny vzrostly, ale stále dává smysl přikoupit. V loňském roce stříbro získalo asi 25 % na ceně. Společnost Market Oracle ve své předpovědi napsali: “Cena stříbra překročí nominální hodnotu 50 dolarů za unci (dnes kolem 18 dolarů) a inflace v příštích letech nastaví cenu na 150 dolarů za unci.“

Výpočet za gram cena stříbra

Cena stříbra je uváděna v jednotce dolar za trojskou unci. Cena stříbra za gram je dána vydělením aktuální ceny stříbra číslem 31,103. Jestliže je cena stříbra dnes např. 18 USD za trojskou unci, pak je cena stříbra za gram 18/31,103 = 0,578 USD. Pokud chceme získat cenu stříbra za 1 gram v korunách, musíme ještě přepočítat dolary na české koruny dle aktuálního kurzu.

Výhody a využití stříbra

Obrovskou výhodou stříbra je, že fyzické stříbro je jednou z nejvíce podhodnocených investic této dekády. Jen velmi málo investorů ví, že nadzemních (tedy těch vytěžených) zásob stříbra je pětkrát méně než vytěženého zlata. Navíc je po ropě druhou nejpoužívanější komoditou na světě a spotřebovává se ve více než 10 000 různých produktech. Asi 75 % roční produkce stříbra se spotřebovává v průmyslu (u zlata je to jen asi 20 %) z toho asi 15 až 20 % připadá na stříbrné šperky.

Stříbro má ze všech kovů nejvyšší tepelnou i elektrickou vodivost, stejně jako nejvyšší odrazivost, což jej předurčuje pro významné použití v elektronice a nanotechnologiích. Stříbro má významné uplatnění také v lékařství, v chemii, a nově také textilním průmyslu. Přes 1200 tun stříbra se ročně spotřebuje při výrobě funkčního oblečení s vetkanými mikroskopickými stříbrnými vlákny. Stříbro má totiž silné antibakteriální účinky, které jsou využívány např. také k úpravě vody.

Odhadované zásoby při dnešní míře těžby se odhadují na 15 až 25 let. Přesto je mnohonásobně levnější než zlato. Náklady na těžbu se pohybují kolem 10 USD za trojskou unci. To je pro mě faktor, který dělá ze stříbra velice zajímavou komoditu pro investování, ideálně na horizont 5 a více let.

10 důvodů, proč očekávám růst ceny stříbra v pár letech

  1. Inflace
  2. Zvyšující poptávka po stříbru
  3. Zveřejněná vysoká očekávání investorů
  4. Neodpovídající poměr ceny stříbra a zlata
  5. Přibývající možnosti užití stříbra v průmyslu
  6. Recyklace stříbra a návrat stříbra do oběhu je nízký
  7. Světové zásoby vytěženého stříbra klesají
  8. Velký rozdíl obchodovaného a fyzického stříbra v oběhu
  9. Rostoucí těžba stříbra není dlouhodobě udržitelná
  10. Možnost odklonu investorů a úspor k tradičním hodnotám

Aktuální situace na trzích je dost zajímavá. Když posiluje USD, dochází ke korekci cen drahých kovů. Navíc, tento týden zasedá americká centrální banka FED a můžeme nejspíše očekávat nárůst úrokových sazeb. Podle mě je na kovech velmi silné dno, minimum, od kterého bych očekával odraz a růst ceny stříbra do konce roku. Sám dokupuji ve větších objemech. Cena stříbra je nyní 87 krát levnější než zlato, a to vždy v nejbližších pár letech znamenalo dramatický nárůst této komodity.

Kde nakupuji stříbro

V portfoliu mi fyzická aktiva tvoří 70 % portfolia, po nemovitostech a kryptoměnách zejména stříbro, pak zlato. Stříbrné slitky jsou k dostání od 10 gramů až po pět kilo. Sám nejčastěji kupuji 1 kilové slitky ze slévárny Argor Heraeus a 1 OZ mince, jako Maple leaf, nebo American Eagle.

I když se v ČR platí daň z přidané hodnoty, mám zde super podmínky. Pro měnší nákupy mincí využívám European mint z Estonska. Pro větší objem mohu propojit osobně a často se dostanu na nižší ceny než některé české e-shopy. Nemá smysl si připlácet za stejné slitky i desítky procent, jako třeba u nejmenovaných společností postavených na MLM. Ano, oni “garantují výkup”, ale spíš je to jen marketingový tah, výkup lze provést kdekoli po světě a nikdo mi přece nezaručí, že za 20 let tu nějaká taková společnost bude existovat. Spíše musejí zohlednit marže a provize pro obchodní zástupce, ale jinak se jedná o ty samé slitky, které beru já.

Nakupuji hlavně jednorázově, zejména v dobách propadu, tudíž mi dává smysl i hotovost. K tomu je dobré porozumět cykličnosti trhů a zmanipulované ekonomice. Připravit se na další krizi, protože jak říká Mike Maloney ve videích Skryté tajemství peněz, pak může být taková ekonomická krize velkou příležitostí.

Pokud vás zajímá za kolik nakupuji, klidně napište kolegům soukromou zprávu na Facebooku, či email na [email protected]. Samozřejmě se rád dozvím, kam investujete a kde nakupujete fyzické kovy vy.

Pavel Hnízdil

Autor Pavel Hnízdil

Investor do nemovitostí. Posledních 10 let mě zajímají fyzické kovy, hlavně stříbro.