Skip to main content

Dnešní peníze nejsou kryté zlatem ani stříbrem a vlastně nám to ani nechybí. O tom více ve článku Jak si pojistit peníze. Ještě před sto lety tomu bylo jinak, v oběhu tehdy ještě byly i mince z drahého kovu. Měnový kov byl ale vytlačen úvěrovými penězi a o směnitelnosti měn za drahé kovy si můžeme dnes nechat jenom zdát. Tohle nejspíš víte, když čtete tenhle článek, ale jaké jsou další výhody a využití stříbra, proč očekávám další růst, kam půjde cena stříbra a jak ho stále výhodně nakoupit?

Tip: Cena zlata je na maximech, vyplatí se fyzické nebo tokenizované zlato?

blankKrize může být i příležitost

Na začátku roku 2020 jsme začali s články o stříbře, kdy cena byla kolem 14ti dolarů, hodně z vás toho využilo, ale tisknutí peněz do ekonomiky nekončí, korona vlna sice ustoupila, ale nahradila ji válka na Ukrajině, růst inflace, run na banky, takže stále se jedná o velkou příležitost.

Nejlépe to ve svém tweetu vystihl Robert Kiyosaki, kterého všichni známe.

„SMRT DOLLARU. Lidé touží po penězích, což je velmi smutné. Pokud ti vláda poskytne peníze zdarma, vezmi si je, ale utrať je rozumně. NEŠETŘI JE. Nakup si zlato, stříbro, bitcoiny. Dolar umírá. Stříbro za $20 (momentálně $24). Nejlepší nákup pro budoucí zabezpečení. Každý si může dovolit 20$, zejména s falešnými penězi zdarma.“

Tip: Pro porozumění co je Bitcoin a jak BTC nakoupit si přečti tento článek.

Cena stříbra se stále drží na příznivých cenách

Stříbro je v dnešní době ve světě stále extrémně podhodnoceným kovem. Cena stříbra se pět let drží na nízkých úrovních a stříbro je zastíněno žlutým kovem, i když jeho role je nenahraditelná.

„JPMorgan nyní drží nejvíce stříbra v historii. Mají nyní více než 160 milionů uncí stříbra ve skladech Comexu, což je více, než drželi Huntové nebo Berkshire Hathaway v době svých vrcholů. Na světě bylo v letech 1980 i 1998 mnohem více stříbra na trhu než dnes, což znamená, že akumulace JP Morganem je mnohem úspěšnější, než byly ty předchozí.“

Když se podíváme na graf, cena stříbra se dlouho držela na dlouhodobých minimech. V roce 2020 jsme se podívali i na 12 usd za unci, kde jsme naposledy byli v roce 2009, ale sklady byly často vyprodány a díky prémiu Sléváren ceny fyzického stříbra i několikrát dražší. Nyní je situace klidnější. Společnost Market Oracle už dříve ve své předpovědi napsali: „Cena stříbra překročí nominální hodnotu 50 dolarů za unci (dnes kolem 24 dolarů) a inflace v příštích letech nastaví cenu na 150 dolarů za unci.“

blank

Výpočet za gram, cena stříbra

Cena stříbra je uváděna v jednotce dolar za trojskou unci. Cena stříbra za gram je dána vydělením aktuální ceny stříbra číslem 31,103. Jestliže je cena stříbra dnes např. 24 USD za trojskou unci, pak je cena stříbra za gram 24/31,103 = 0,77 USD. Pokud chceme získat cenu stříbra za 1 gram v korunách, musíme ještě přepočítat dolary na české koruny dle aktuálního kurzu. Tento výpočet se týká ceny na burze, fyzický kov je vždy kvůli prémiu a výrobě vyšší.

Výhody a využití stříbra

Obrovskou výhodou stříbra je, že fyzické stříbro je jednou z nejvíce podhodnocených investic této dekády. Jen velmi málo investorů ví, že nadzemních (tedy těch vytěžených) zásob stříbra je pětkrát méně než vytěženého zlata. Navíc je po ropě druhou nejpoužívanější komoditou na světě a spotřebovává se ve více než 10 000 různých produktech. Asi 75 % roční produkce stříbra se spotřebovává v průmyslu (u zlata je to jen asi 20 %) z toho asi 15 až 20 % připadá na stříbrné šperky.

Stříbro má ze všech kovů nejvyšší tepelnou i elektrickou vodivost, stejně jako nejvyšší odrazivost, což jej předurčuje pro významné použití v elektronice a nanotechnologiích. Stříbro má významné uplatnění také v lékařství, v chemii, a nově také textilním průmyslu. Přes 1200 tun stříbra se ročně spotřebuje při výrobě funkčního oblečení s vetkanými mikroskopickými stříbrnými vlákny. Stříbro má totiž silné antibakteriální účinky, které jsou využívány např. také k úpravě vody.

Odhadované zásoby při dnešní míře těžby se odhadují na 15 až 25 let. Přesto je mnohonásobně levnější než zlato. Náklady na těžbu se pohybují kolem 10 USD za trojskou unci, proto se nevyplácí recyklovat a tuny stříbra tak končí nevyužity a ztraceny na skládkách. To je pro mě faktor, který dělá ze stříbra velice zajímavou komoditu pro investování, ideálně na horizont 5 a více let.

blank

10 důvodů, proč očekávám, že by cena stříbra mohla růst v dalších pár letech

  1. Inflace
  2. Zvyšující se poptávka po stříbru
  3. Zveřejněná vysoká očekávání investorů
  4. Neodpovídající poměr ceny stříbra a zlata
  5. Přibývající možnosti užití stříbra v průmyslu
  6. Recyklace stříbra a návrat stříbra do oběhu je nízký
  7. Světové zásoby vytěženého stříbra klesají
  8. Velký rozdíl obchodovaného a fyzického stříbra v oběhu
  9. Rostoucí těžba stříbra není dlouhodobě udržitelná
  10. Možnost odklonu investorů a úspor k tradičním hodnotám

Aktuální situace na trzích je dost zajímavá. Když posiluje USD, dochází většinou ke korekci cen drahých kovů. Americká centrální banka (Fed) snížila v březnu základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta. Zároveň zahajuje masivní program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů (16,5 bilionu Kč). Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie.

Podle mě je na kovech velmi silné dno, minimum, od kterého bych očekával odraz a růst ceny stříbra. Sám mám dokoupeno ve větších objemech. Jen sklady a e-shopy jsou občas vyprodané a díky poptávce i předražené, proto pozor kde nakupujete. Jaká jsou predikce?

David Morgan: „Stříbro má tendenci překonávat býčí trhy v poměru 3:1. Jakmile stříbro překoná hranici 30-50 dolarů, další pohyb by mohl vylétnout na 70-100 dolarů.“

Cena stříbra je nyní 78 krát levnější než zlato. Tento poměr zlato:stříbro však ani vzdáleně neodpovídá současné nabídce a poptávce po stříbře. Historicky po několik tisíc let byl tento poměr okolo 16:1. To velmi dobře odpovídá reálnému zastoupení stříbra a zlata v zemské kůře, které činí zhruba 17:1. V roce 2019 poměr vystřelil dokonce přes 125:1, což byl rekord doslova tisíciletý.

blankKde nakupovat stříbro?

V portfoliu mi nyní fyzické kovy stříbro a zlato tvoří téměř 60 % portfolia. Stříbrné slitky jsou k dostání od 5 gramů až po pět kilo. Sám kupuji 1 OZ mince jako Maple leaf, nebo Philharmoniker. Jsou velmi likvidní po celém světě a výhodou mincí je, že nominální hodnota mince je většinou 1 usd. Tudíž lze převážet i 10 tisíc mincí. Dále nakupuji 1 kg slitky Argor Heraeus SA, nebo Německý Heraeus, také velmi dobře likvidní. Buďto s certifikátem, nebo vyraženým sériovým číslem.

 

Zajímá vás nezávazná nabídka fyzických kovů nebo srovnání cen?

Jak jsem zmínil, nakupuji hlavně jednorázově, zejména nyní v dobách propadu a příznivých cen. Jak říká i Mike Maloney ve videích Skryté tajemství peněz každá ekonomická krize může být velkou příležitostí. K tomu je dobré porozumět penězům, cykličnosti trhů a manipulované ekonomice. 

Tip na čtení: Článek o zlatě. Vyplatí se fyzické, papírové, nebo digitální zlato?

Přeji hodně štěstí, víc cihliček pod polštářem a úspěšných rozhodnutí do budoucna.

Tomáš Beneš

K podnikání se dostal v 18 letech, kdy vedl rodinný obchod se zlatem. V roce 2015 se hodně vzdělával a díky ebooku na Investree začal aktivně investovat. Hlavně do fyzických kovů - zlata a stříbra a do ₿itcoinu. Od roku 2020 jeho život nabral víc nezávislý směr jak časově, tak i finančně, když se svezl na bull runu. Po celý rok šlape do pedálů jako cyklista, visí na skále a po ránu ho většinou najdete ve fitku. Když teda s přítelkyní necestuje po světě.