Skip to main content

Dnešní peníze nejsou kryté zlatem ani stříbrem a vlastně nám to ani nechybí. O tom více ve článku Jak si pojistit peníze. Ještě před sto lety tomu bylo jinak, v oběhu tehdy ještě byly i mince z drahého kovu. Měnový kov byl ale vytlačen úvěrovými penězi a o směnitelnosti měn za drahé kovy si můžeme dnes nechat jenom zdát. Tohle nejspíš víte, když čtete tenhle článek, ale jaké jsou další výhody a využití stříbra, proč očekávám další růst, kam půjde cena stříbra a jak ho stále výhodně nakoupit?

Tip: Cena zlata je na maximech, vyplatí se fyzické nebo tokenizované zlato?

 

Cena stříbra

Krize může být i příležitost

Na začátku roku 2020 jsme začali s články o stříbře, kdy cena byla kolem 15ti dolarů, hodně z vás toho využilo, ale tisknutí peněz do ekonomiky nekončí, ani korona vlna, takže stále je to velká příležitost.

Pokud sledujete aktuální situaci, po světě se rozdávají „Helikoptérové peníze“. V USA se loni posílali na účet peníze od federální vlády. 1200$ pro jednotlivce, nebo 2400$ pro manžele, pokud podávají společná daňová přiznání a dalších 500$ za každé dítě. Pokud ale vyděláváte jako fyzická osoba víc než 75 000$, nebo 150 000$ jako manželé, začíná se ta částka snižovat. Bude se scénář opakovat?

I tak solidní balík peněz. Když už z tištěných peněz nakupují i státy akcie firem na přímo, tak se máme na co těšit. Nejlépe to ve svém tweetu vystihl Robert Kiyosaki, kterého všichni známe.

„SMRT DOLLARU. Lidé touží po penězích, což je velmi smutné. Pokud ti vláda poskytne peníze zdarma, vezmi si je, ale utrať je rozumně. NEŠETŘI JE. Nakup si zlato, stříbro, bitcoiny. Dolar umírá. Stříbro za 20$. Nejlepší nákup pro budoucí zabezpečení. Každý si může dovolit 20$, zejména s falešnými penězi zdarma.“

Tip: Pro porozumění co je Bitcoin a jak BTC nakoupit si přečti tento článek.

Cena stříbra se stále drží na příznivých cenách

Stříbro je v dnešní době ve světě stále extrémně podhodnoceným kovem. Cena stříbra se pět let drží na nízkých úrovních a stříbro je zastíněno žlutým kovem, i když jeho role je nenahraditelná.

„JPMorgan nyní drží nejvíce stříbra v historii. Mají nyní více než 150 milionů uncí stříbra ve skladech Comexu, což je více, než drželi Huntové nebo Berkshire Hathaway v době svých vrcholů. Na světě bylo v letech 1980 i 1998 mnohem více stříbra na trhu než dnes, což znamená, že akumulace JP Morganem je mnohem úspěšnější, než byly ty předchozí.“

Když se podíváme na graf, cena stříbra se dlouho držela na dlouhodobých minimech. Na začátku loňského roku jsme se podívali i na 12 usd za unci, kde jsme naposledy byli v roce 2009, ale sklady byly často vyprodány. Nyní je situace klinější. V roce 2019 stříbro získalo asi 20 % na ceně. Společnost Market Oracle už dříve ve své předpovědi napsali: „Cena stříbra překročí nominální hodnotu 50 dolarů za unci (dnes kolem 25 dolarů) a inflace v příštích letech nastaví cenu na 150 dolarů za unci.“

Stříbro

Obrázek je z webu finviz.com – 28. září 2021

Výpočet za gram, cena stříbra

Cena stříbra je uváděna v jednotce dolar za trojskou unci. Cena stříbra za gram je dána vydělením aktuální ceny stříbra číslem 31,103. Jestliže je cena stříbra dnes např. 25 USD za trojskou unci, pak je cena stříbra za gram 25/31,103 = 0,8 USD. Pokud chceme získat cenu stříbra za 1 gram v korunách, musíme ještě přepočítat dolary na české koruny dle aktuálního kurzu. Tento výpočet se týká ceny na burze, fyzický kov je vždy kvůli prémiu a výrobě vyšší.

Výhody a využití stříbra

Obrovskou výhodou stříbra je, že fyzické stříbro je jednou z nejvíce podhodnocených investic této dekády. Jen velmi málo investorů ví, že nadzemních (tedy těch vytěžených) zásob stříbra je pětkrát méně než vytěženého zlata. Navíc je po ropě druhou nejpoužívanější komoditou na světě a spotřebovává se ve více než 10 000 různých produktech. Asi 75 % roční produkce stříbra se spotřebovává v průmyslu (u zlata je to jen asi 20 %) z toho asi 15 až 20 % připadá na stříbrné šperky.

Stříbro má ze všech kovů nejvyšší tepelnou i elektrickou vodivost, stejně jako nejvyšší odrazivost, což jej předurčuje pro významné použití v elektronice a nanotechnologiích. Stříbro má významné uplatnění také v lékařství, v chemii, a nově také textilním průmyslu. Přes 1200 tun stříbra se ročně spotřebuje při výrobě funkčního oblečení s vetkanými mikroskopickými stříbrnými vlákny. Stříbro má totiž silné antibakteriální účinky, které jsou využívány např. také k úpravě vody.

Odhadované zásoby při dnešní míře těžby se odhadují na 15 až 25 let. Přesto je mnohonásobně levnější než zlato. Náklady na těžbu se pohybují kolem 10 USD za trojskou unci. To je pro mě faktor, který dělá ze stříbra velice zajímavou komoditu pro investování, ideálně na horizont 5 a více let.

blank

10 důvodů, proč očekávám, že by cena stříbra mohla růst v dalších pár letech

  1. Inflace
  2. Zvyšující poptávka po stříbru
  3. Zveřejněná vysoká očekávání investorů
  4. Neodpovídající poměr ceny stříbra a zlata
  5. Přibývající možnosti užití stříbra v průmyslu
  6. Recyklace stříbra a návrat stříbra do oběhu je nízký
  7. Světové zásoby vytěženého stříbra klesají
  8. Velký rozdíl obchodovaného a fyzického stříbra v oběhu
  9. Rostoucí těžba stříbra není dlouhodobě udržitelná
  10. Možnost odklonu investorů a úspor k tradičním hodnotám

Aktuální situace na trzích je dost zajímavá. Když posiluje USD, dochází většinou ke korekci cen drahých kovů. Americká centrální banka (Fed) snížila v březnu základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta. Zároveň zahajuje masivní program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů (16,5 bilionu Kč). Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie.

Podle mě je na kovech velmi silné dno, minimum, od kterého bych očekával odraz a růst ceny stříbra do konce roku. Sám dokupuji ve větších objemech. Jen sklady a e-shopy jsou občas vyprodané a díky poptávce i předražené, proto pozor kde nakupujete. Cena stříbra je nyní 76 krát levnější než zlato. Tento poměr zlato:stříbro však ani vzdáleně neodpovídá současné nabídce a poptávce po stříbře. Historicky po několik tisíc let byl tento poměr okolo 15:1. To velmi dobře odpovídá reálnému zastoupení stříbra a zlata v zemské kůře, které činí 17:1. Loni poměr vystřelil až ke 120:1, což byl rekord doslova tisíciletý.

blank

Kde nakupuji stříbro?

V portfoliu mi nyní fyzická aktiva tvoří 70 % portfolia, po nemovitostech a kryptoměnách zejména stříbro, pak zlato. Stříbrné slitky jsou k dostání od 10 gramů až po pět kilo. Sám nejčastěji kupuji 1 OZ mince jako Maple leaf, nebo American Eagle. Jsou velmi likvidní po celém světě a výhodou mincí je, že nominální hodnota mince je většinou 1 usd. Tudíž lze převážet i 10 tisíc mincí. Také nakupuji i 1 kg slitky Argor Heraeus SA, nebo Německý Heraeus, také velmi dobře likvidní. Buď mají certifikát, nebo sériové číslo na sobě vyraženo.

I když se v ČR platí daň z přidané hodnoty, dostanu se na super podmínky. Pro nákupy mincí a slitků můžete využít poptávkový formulář. Sám jsem nechal dělat i nezávislý rozbor mincí a vše ok. Tím se dostanu na zajímavější ceny než některé české e-shopy a společnosti. Jsem investor a informace si najdu, že nechci připlácet za stejné slitky i desítky procent, jako třeba u nejmenovaných společností. Ano, oni „garantují výkup“, ale spíš je to jen marketingový tah, výkup lze provést kdekoli po světě a nikdo mi přece nezaručí, že za 20 let tu nějaká taková společnost bude existovat. Jim to stejně garantují slévárny, že to od nich vykoupí zpět. Firmy jsou jen zprostředkovatel a musejí zohlednit marže a provize pro obchodní zástupce, pronájmy kanceláří, skladů a marketing, ale jinak se jedná o ty samé slitky a mince, které beru já.

Nakupuji hlavně jednorázově, zejména nyní v dobách propadu. Jak říká i Mike Maloney ve videích Skryté tajemství peněz ekonomická krize může být velkou příležitostí. K tomu je dobré porozumět cykličnosti trhů a zmanipulované ekonomice. Nejen mně dávají smysl fyzické kovy a časem třeba portfolio překlopit a koupit ze zisku akcie.

Tip: Článek o zlatě. Vyplatí se fyzické, papírové, nebo tokenizované?

Pokud vás zajímá nákup investičního stříbra, srovnat si ceny a více informací, vyplň tento kontaktní formulář. Přeji hodně štěstí, víc cihliček doma a úspěšných rozhodnutí v budoucnu.

 

Pavel Hnízdil

Investor do nemovitostí. Posledních 7 let přikupuje fyzické kovy, hlavně stříbro.