Skip to main content

Kryptoměny slibují, že učiní peníze a platby dostupné pro všechny, ať už jsou kdekoliv na světě. Decentralizované Finance (DeFi) posouvají tento slib ještě o krok dále.

Představte si globální alternativu pro všechny finanční služby, které dnes používáte – úspory, půjčky, obchody, pojištění, atd. – dostupné pro všechny na světě, kteří mají smartphone a přístup k internetu. A ta už existuje.

To je možné již nyní díky smart kontraktům kryptoměn (např. Etherea). „Smart kontrakty“ jsou programy běžící na blockchainu, které se mohou uskutečnit automaticky, když se splní určité podmínky. Tato technologie umožňuje developerům vybudovat mnohem sofistikovanější funkce, než jakou je pouhé posílání či přijímání měny.

Některé tyto programy postavené nazýváme Decentralizované Aplikace – dApps.

dApp je aplikace postavená na decentralizované technologii: Není vybudována či kontrolována jednou centralizovanou entitou či společností.

Přestože některé z těchto konceptů mohou být považovány za futuristické (např. automatizované půjčky vyjednané přímo mezi dvěma jedinci bez prostředníka, jako je banka), některé podobné dApps už dnes fungují. Existují aplikace, které umožňují tvorbu stablecoinů (kryptoměna fixovaná na USD). Další dApps umožňují půjčovat peníze a získávat „krypto-úrok“. Můžete si sami půjčit, směňovat, tradovat, zahrnout automatizované a pokročilé investiční strategie.

Zorientujte se v DeFi díky záznamu z Cryptonight 2020 v Olomouci

Update pro pokročilejší: Pokud bys chtěl vidět zpoplatněný 3h záznam z online workshopu DeFi ze dne 21. října 2020, napiš email, nebo zprávu na Facebooku. 

DeFI Cryptonigt

DeFi vs. jejich tradiční protějšky (banka). Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Základní operace decentralizovaných byznysů neřídí instituce a její zaměstnanci. Namísto toho jsou pravidla zapsána v kódu (nebo ve smart kontraktech, jak bylo zmíněno výše). Jakmile se smart kontrakt zapíše do blockchainu, mohou DeFi běžet samy o sobě s žádným či s minimálním zásahem člověka (ačkoliv v praxi developeři často udržují dApps pomocí upgradů či oprav chyb).
  • Kód je transparentní, vložený na blockchainu, kde ho každý může zauditovat. To vytváří nový druh důvěry s uživateli, protože každý může porozumět principům fungování kódu nebo v něm najít chyby. Veškeré transakce jsou rovněž veřejné, kdokoliv je může vidět. To může vnášet otázky ohledně soukromí, ovšem v základu jsou veškeré transakce „pseudonymní“, tzn. nejsou navázány přímo k offline identitě jednotlivce.
  • DApps jsou od prvního dne designovány s účelem být globální. Ať už jsi z Brna nebo z Tanzanie, máš přístup ke stejným DeFi službám. Samozřejmě se mohou objevit lokální regulace, ale technicky jsou decentralizované finance dostupné komukoliv s přístupem k internetu.
  • Není třeba žádných svolení. Kdokoliv může DeFi tvořit, či se do nich zapojit jako uživatel. Žádné zdlouhavé formuláře a úředníci nebrání procesům.
  • Flexibilní uživatelská zkušenost: nelíbí se vám rozhraní určité dAppky? Není problém, můžete použít externí rozhraní nebo si vytvořit vlastní.
  • DeFi aplikace mohou být sestaveny nebo složeny pomocí kombinací jiných DeFi produktů, podobně jako Lego. Lze zkombinovat stablecoiny, decentralizované směnárny, predikční trhy do naprosto nového produktu.

Oblast DeFi roste bleskovým tempem

Decentralizované finance jsou nyní jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v kryptu. V době psaní tohoto článku je do těchto smart kontraktů uživateli vložena téměř miliarda dolarů v kryptoměnách.

Tip: Coinmate burza pro jednoduchý nákup kryptoměn

Zaujalo vás to? Pojďme se podívat na několik zajímavých DeFi dAppek, které můžete vyzkoušet už dnes. Budete potřebovat kryptoměnovou peněženku se zabudovaným dApp prohlížečem (jako je Metamask, Coinbase wallet, MyEtherWallet), abyste se na tyto dAppky připojily.

Stablecoin a Decentralizovaná Rezervní Banka: MarkerDAO

Marker je možná nejzajímavější projekt a samotný lídr bezpečnosti decentralizovaných financí. Nyní je dominance MKR v DeFi asi 57 %. Podařilo se jim vybudovat první nezaujatou a decentralizovanou měnu na světě. Cenově stabilní měna (stablecoin) nazývaná DAI je zajištěná kolaterálem, jejíž hodnota je vůči americkému dolaru stabilní. Stablecoiny nabízejí programovatelnost kryptoměn, ovšem vyhýbají se jejich volatilitě, kterou lze vidět u tradičních kryptoměn, jako je Ethereum nebo Bitcoin.

Pomocí dvou kliknutí si zabezpečíte DAI a můžete začít vydělávat Dai Savings Rate (DSR), který je stanovený komunitou Maker. Nyní se úrok pobyhuje 7.75 %. Takový vytuněný spořící účet. Důležité je, že generace DAI také vytváří komponenty potřebné pro robustní decentralizovanou platformu pro poskytování úvěrů. Půjčky a spoření provedete na jejich platformě decentralizovaném finančním Oasis. Maker je více než jen decentralizovaná rezervní banka. Lidé, kteří drží token MKR, mohou také volit při důležitých rozhodnutích, jako je třeba určování výše stabilizačních poplatků.

DeFi

Další stablecoin s rozdílnou architekturou je USD Coin (USDC), kde je každý token podložen US dolarem, které jsou drženy na auditovaném bankovním účtu.

Compound: půjč si nebo půjč ostatním

Compound je půjčovací systém postavený na blockchainu. Můžete půjčovat kryptoměny a získávat úroky. Nebo možná potřebujete nějaké peníze na nájem či jiné potřeby, ale máte je navázané v kryptoměnách. Můžete vložit část svých investic do Compoundu jako jistinu a následně si půjčit nějaké peníze navíc. Compound automaticky spojuje žadatele a zprostředkovatele půjčky a dynamicky upravuje úroky na základě nabídky a poptávky.

Podobné populární dAppky jsou Dharma a dYdY. Existují i agregátory, jako je LoanScan, které sledují míru úroků napříč několika službami, a pomohou vám tak využívat ten nejlepší úrok.

Automatická směnárna tokenů: Uniswap

Uniswap je kryptoměnová směnárna, umožňující obchodovat s populárními tokeny přímo z vaší peněženky. Uniswap používá inovativní mechanismus známý jako Automated Market Making, který automaticky zprostředkovává obchody podle tržní ceny. Mimo obchodování se kdokoliv může stát i „zprostředkovatelem likvidity“ – tím že dodá kryptoměny do kontraktu Uniswapu. Díky tomu získává úrok z poplatků směnárny. Tomu se říká pooling.

Další populární platformy decentralizovaných směnáren (DEX) zahrnují 0x, Bancor, Kyberswap. Všechny mají odlišnou architekturu. Velmi šikovný je i 1inch agregátor decentralizovaných směnáren. Vhodný na nejlepší cenu na trhu a větší objemy.

Predikce trhu: Augur

Augurem můžete vsázet na výsledky eventů. Díky skupinovým predikčním platformám jako je Augur nebo Guesser můžete získat názor davu na budoucí dění a využít ho při tvorbě predikcí.

DeFi

Bezeztrátová hra: PoolTogether

Možnosti DeFi jsou nekonečné. To nám může ukázat i PoolTogether, bezeztrátová hra, ve které účastníci vloží DAI stablecoin do společného potu a na konci měsíce vyhraje jeden šťastlivec všechen úrok, který pot vydělal. Ostatní získají svůj vklad zpět.

Kam DeFi míří?

Peníze a finance se v nejrůznějších formách objevují od úsvitu lidské civilizace. Kryptoměny jsou nejnovějším digitálním avatarem. V nadcházejících letech nejspíše uvidíme všechny finanční služby, které známe z dnešního fiat světa, přestavěné do kryptoměnového ekosystému. Už nyní zde máme směnárny, půjčky a další služby fungující v kryptu. Co bude dále?

První generace DeFi dApps velice spoléhá na jistinu jako pojistku. To znamená, že již musíte vlastnit kryptoměny, které vložíte jako jistinu, abyste si mohli půjčit více kryptoměn. Očekává se tradičnější nezabezpečené půjčování, které bude spoléhat na identitu a rating podobný dnešnímu SSN a FICO hodnocení. Decentralizovaná identita však bude více zachovávat soukromí.

Inovace vidíme i ve světě pojištění. Týmy jako je Nexus Mutual tvoří decentralizované pojištění, které by pomohlo uživatelům v případě hacků smart kontraktů – např. kdyby hackeři zaútočili na jistiny půjček.

Další trend, který vidíme, je lepší uživatelská zkušenost. První generace dApps byla postavená pro blockchainové nadšence. Tyto dApps hezky ukazovaly nové a vzrušující možnosti DeFi, ovšem jejich používání bylo pro vyvolené. Nejnovější DeFi aplikace kladou důraz na design a snadnost jejich užívání, aby se staly dostupnými pro široké spektrum uživatelů.

Brána k veškeré digitální aktivitě

V budoucnu očekáváme, že budou krypto peněženky bránou k veškeré vaší digitální aktivitě, tak jako jsou dnes internetové prohlížeče (decentralizovaný prohlížeč Brave) bránou k novinkám a informacím. Budete mít přehled ne jenom o tom, které prostředky vlastníte, ale snadno se zorientujete i v jakých protokolech máte zamčené peníze (půjčky, pooly, pojišťovací kontrakty).

Napříč DeFi ekosystémem vidíme i takové věci, jako je posun k decentralizované vládě/správě a tvorbě rozhodnutí. Navzdory slovu „decentralizované“ má mnoho dnešních projektů tzv. „master key“, který umožňuje developerům službu vypnout. To existuje, aby bylo možné službu snadno upgradovat či zastavit v případě chybného kódu. Kód aplikací však začíná být ostřílený, otestovaný na bojišti reálného světa, a tak se očekává, že developeři od těchto záložních vypínačů odstoupí.

Ve světě otevřeného finančního systému se děje něco kouzelného. Krypto přináší více peněz do online světa. Pozorujeme kvantový skok ve směru využitelnosti peněz. Je to vzácná příležitost sledovat nové odvětví, jak roste od prvních začátků. DeFi prostor bude nejprve dohánět současný finanční systém. Jak ale půjde čas, sotva se dá v současnou chvíli odhadnout, jaké inovace přinese tento systém, který umožňuje vytvářet finanční služby a je demokratizovaný komukoliv, kdo umí napsat kód.

Zdroj: blog.coinbase

Josef Laštovička

Několik let tvořím a překládám články z oblasti zdravého životního stylu, ze světa investic a kryptoměn. Rád si otevírám mysl a obzory díky cestování a sebevzdělání.