Skip to main content

CoinMate burza a zároveň nejznámější Česká směnárna začala svoji činnost už v roce 2014. Za tu dobu nabrala celý tým expertů a je velmi dobře známá po celé Evropě. Sídlo firmy je sice v Londýně, ale založili ji dva češi z Pardubic, kteří se dostali k Bitcoinu mezi prvními u nás. S Danielem Hruškou jsem měl možnost se potkat osobně na jedné naší sportovní akci a trochu jsem nahlédl do zákulisí.

Moje zkušenost s CoinMate burzou

Mám registraci asi na sedmi burzách a směnárnách. I když jsem fanoušek decentralizovaných burz a směnáren. Moje oblíbená je Changelly nebo Kyberswap. Převod v rámci jedné adresy je o dost rychlejší, anonymnější a bezpečnější. Zkusil jsem si řady metod jak nakupovat a prodávat krypto, ale co si budeme povídat. Pokud nechceš nakoupit za hotovost (info osobně), ale vyřešit nákup rychle a levně z CZK účtu, je CoinMate burza super volba. Určitě to zvládne jak začátečník, tak pokročilý uživatel. Pokud ovládáte základy angličtiny!

Proč CoinMate burza v pár bodech?

  • Spolehlivý a rychlý nákup kryptoměn v CZK
  • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
  • Jednoduchá platforma vhodná i pro začátečníky
  • Zobchodováno přes 16 miliard korun
  • Nový design, přátelské prostředí a support

Jednoduché držení kryptoměn

Pokud ještě nemáš peněženku, kde budeš kryptoměny držet. Existuje řada možností, od papírových i software peněženek. Můj tip je pořídit si hardware peněženku, která je velikosti jako flashka a budeš mít takovou banku v kapse. Dvě nejznámější peněženky jsou Český Trezor. Další alternativa je Leadgerpoužívám Trezor T, který podporuje přes 1000 kryptoměn a je v něm i slot na SD kartu. Tím myslím, že fyzicky nejsou coiny uvnitř peněženky, tam jsou jen private keys (soukromé klíče). Proto je potřeba private keys dobře chránit, ale to je téme na celý článek. Ti pokročilejší z vás si rozhodně nastavte Passphrase pro vyšší bezpečnost.

Osobně nedržím coiny (private keys) na Coinmate burze, ani žádné jiné. Přeposílám si coiny rovnou do Trezoru, kde je mám daleko více zabezpečený. 

Registrace a první nákup

Stačí se zaregistrovat (Sign up). Poté jednoduše převeď na svůj registrovaný účet peníze a proveď první nákup. Pak můžeš obchodovat, nebo hodlovat. Někteří očekávají růst po dalším halvingu Bitcoinu, kdy dojde ke snížení blokové odměny těžařům z 12,5 BTC na 6,25 BTC. To už je téma na další článek. Jen co se týče mé strategie, tak hodluji. Dost jsem fanoušek DeFi aplikací, DAI stable coinu a prohlížeče Brave. Také jsem zvědav na spuštění Libry.

Vklady a výběry na CoinMate burze

Platforma poskytuje několik způsobů pro vklady a výběry. Za mě ideální možnost je bankovním převodem peněz na CoinMate účet. Pokud máš FIO banku můžeš kryptoměny vkládat rychleji. Proč? Mají totiž bankovní účet u Fio banky. Pokud máš některou jinou banku, tak nesmutni. Nebude ti převod trvat sice pár sekund jako FIO, ale moje zkušenost s Monetou a Českou spořitelnou jsou dva dny.

Za vklady v korunách není účtován poplatek. Což je super, kolik pošleš, tolik přijde. Zde uvádím screenshot z jejich webu s detailními poplatky. Zároveň vidíš, že podporují šest měn. (LTC, BTC, BCH, ETH, XRP, DASH), které si můžete také poslat na svoji vygenerovanou peněženku. Jaký si vybereš?

Coinmate burza

Co poplatky na CoinMate burze?

Vklady na účet jsou bez poplatku. Za výběr si berou 1 euro a za nákup pouze 0,05 – 0,35 %. Jak můžeš vidět z přiloženého obrázku výše poplatky u CoinMate jsou opravdu nízké. Což se vyplatí u větších objemů nákupů.

Verifikace účtu CoinMate

Jediná věc, která chvilku při registraci zabere je právě verifikace. Teda pokud chceš směnit vyšší částky. Na obrázku můžeš vidět výši limitů. Osobně mám třetí úroveň, která mi stačí na běžné dokupy a transakce. K tomu mi stačilo ověření přes IDnow a nahrání výpisu z bankovního účtu.

Coinmate burza

Verifikovat účet CoinMate si musíš přes externí službu IDnow. Jde o bezpečnou a ověřenou službu. Každému je na začátku přidělen verifikační kód, který do zařízení zadáš. Buď si stáhneš mobilní aplikaci IDnow, nebo vše uděláš z laptopu a zapnuté webové kamery.

Až se ti podaří spojit s anglicky mluvícím operátorem požádá tě, ať do kamery ukážeš pas či občanský průkaz, aby si prokázal tvoji totožnost. Je to drobná otrava, ale jde samozřejmě o zákony, aby se tam nepraly špinavé peníze.

Platforma CoinMate.io a novinky!

CoinMate burza je zároveň kryptoměnová směnárna. Nyní změnili nový design a přidali nové funkce. Vyšla v pořadí již 18. aktualizace, která přinesla vylepšení. Třeba použití 2FA autorizace nejen pro přihlašování, ale také výběry FIAT měn a kryptoměn. Další vylepšení je zavedení příkazu POST_ONLY. Ten zajišťuje, aby byla tvoje limitní objednávka vyplněna ve výhodném režimu s nižším fee.

Coinmate burza

Do CoinMate burzy se dostaneš buď přes tlačítko Trade. Kde si nastavíš limit či market objednávku pro nákup a prodej aktiv. Možná to víš, ale u CoinMate nejde obchodovat na finanční páku. Každopádně pro začátečníky bude jednodušší využít tlačítko BUY/SELL. Pokud chceš nějaké kryptoměny nakoupit, zvol tlačítko rychlý nákup a pokud prodat tak rychlý prodej. Osobně využívám oboje. Snažím se i pravidelně dokupovat. 

A to je celé! CoinMate burza čeká!

Nyní máš účet a hurá do práce. Pokud by ti něco nešlo, neboj se odkázat na jejich support. Pokud chceš alternativu běž na Coinbase. V případně zájmu o hotovostní převod mi napiš. Pokud tě zajímá dění a novinky kolem kryptoměn, tak stačí sledovat Twitter. Sám tam sleduji hlavně světovou kryptokomunitu.
Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 zjistil jak funguje Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat konference jako Cashflow summer. Zajímám se o technologie, DeFi, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Skoro pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.