Skip to main content

Oblast decentralizovaných financí (DeFi) je nejrychleji se rozvíjející technologie v oblasti fintechu v historii lidstva a přitom zdaleka nekončí jen u Bitcoinu (BTC) nebo Etherea (ETH). Decentralizované finance osobně vnímám jako finanční nástroje, které mi umožní pracovat se svými kryptoaktivy. To znamená, že díky DeFi mám v rukou nástroje, jak své kryptoměny přimět, aby pro mě pracovaly. Jinými slovy, pokud mám Bitcoin nebo Ethereum a jen tak mi leží na peněžence typu Ledger nebo Trezor, tak s nimi nijak aktivně nepracuji. To se však dá lehce změnit a to pomocí tzv. přístupu Yield Farming.

Update pro pokročilejší: Pokud bys chtěl vidět 3h záznam z online workshopu DeFi ze dne 21. října 2020, napiš email, nebo zprávu na Facebooku. 

Yield Farming lze přeložit jako „výdělečné zemědělství“

Laicky řečeno to znamená obdělávání pole. V tomto slova smyslu pole značí pole možností v DeFi. Jelikož jsou všechny decentralizované aplikace (dApps) na Ethereu v úzkém propojení, lze s nimi krásně pracovat a využít jejich možností na maximum tak, aby tvoje kryptoaktiva pracovala, i když spíš. Yield farming ti umožní, stát se farmářem 21. století. Starat se ale nebudeš o úrodu na poli, ale o úrodu svých kryptoaktiv. 

Yield Farming

A když říkám úrodu, tak myslím opravdu bohatou. Obecně se zhodnocení u farmaření pohybuje v řádů desítek %. Při maximální vyždímání možností DeFi jsi schopen dosáhnout ročního zhodnocení i ~ 100 % a více. ALE, je důležité myslet i na to, že celý ekosystém je velmi křehký a jak vše teprve vzniká, tak může i vše znenadání skončit.

Příklad z reaálného světa: Půjdu do banky a donesu jim $5000 v hotovosti. Banka mi nabídne možnost u nich nechat peníze s tím, že mi budou platit % úroku. K tomu mi řeknou, že jsem oproti tomu schopný vybrat až jednu sedminu v dolarech, což by bylo nějakých ~ $714, které můžu použít na co budu chtít. Já těch $714 vezmu a odnesu je do jiné banky, kde za ně dostanu úrok ~ 6% protože banka s mými penězi nakládá dle svého uvážení. Stejný princip aplikujeme v kryptoměnách. V reálném světě takové možnosti nemáme neboť banky tisknout další a další peníze a ty naše časem ztrácí hodnotu.

Hrubý příklad toho co znamená farming

Obrovský rozdíl mezi tradičními bankami = centralizovanými financemi (CeFi) a kryptoměnami = decentralizované finance (DeFi) jsou prakticky 2:

  1. V DeFi máte jen vy pod kontrolou své peníze, nemusíte nikomu důvěřovat a zároveň nikdo nemusí vědět, že v DeFi máte peníze, dokud nespojíte svou ETH adresu se svým jménem veřejně.
  2. Můžete se skvěle hedgovat proti systému a využívat svobodné finanční nástroje jako decentralizovaná půjčka, decentralizované obchodování s kryptoměnami, vystavování se ceny S&P 500 z rpsotředí kryptoměn atd.
  3. V DeFi jsou větší úroky, větší risk a větší zodpovědnost vůči vašim rozhodnutím. 

V kryptoměnách je možné mít vyšší úroky hned z několika důvodů. 

  1. Poptávka a nabídka se potkávají. Existují platformy, které ti umožní vložit své kryptoměny a půjčovat je za 6-10 %, platforma potom tvé kryptoměny reálně půjčuje i za poplatek ~ 12% ročně. Úrok je hodně flexibilní a někdy je až nad 20 %, jindy se pohybuje kolem ~ 1-2 %. 
  2. Další důvod jsou ekonomické motivace lidí do projektu investovat a kryptoměnu skutečně vlastnit a používat. Tohle je způsobeno díky vlastnosti tokenu/kryptoměny. Některé můžete uzamčít a dělat Proof of Stake (zpracování transakcí), za ten získáváte krásný úrok. 

Risk je spojen nejen s technickou stránkou projektů. Veškeré tyto projekty mají aplikaci postavenou na Ethereu, která je vytvořena díky smart contracts. V těch ale mohou být chyby, které může hacker využít. Vše je zkrátka velmi mladá, rychle se rozvíjející oblast a je třeba se mít na pozoru. Další věc je, že kryptoměna může ztratit zájem investorů a lidí stejně rychle jako jej získá, to znamená že na nějaké kryptoměně můžeš mít jeden týden úrok ~ 30 %, ale za dva týdny už jen 3 % třeba.

Odpovědnost zde hraje nejdůležitější roli. Jelikož jsou kryptoměny svobodné peníze, musíte nést 100% zodpovědnost, do čeho dáváte peníze a být připraveni i na to, že o ně můžete přijít.

Yield Farming je riskantní

Musíš být aktivní a o své digitální zemědělství se starat. Pojďme teď rozebrat do hloubky, jak můžeš i ty začít s farmařením, jak se o něj starat a na co si dát pozor.

blank

DeFi je agresivně rostoucí oblast kryptoměn. Celkově je v nich 2.28 miliard $ (12.7.2020). DeFi Pulse.

SYNTHETIX platforma

Asi nejpřesnější příklad farmaření se odehrává na platformě Synthetix. Pokud nevíš, co to Synthetix je, brzo najdeš Petrův článek na Alze “Synthetix a vše co chcete vědět”.

Tip: Diskuze z Cashflow summer 2020: Je budoucnost v DeFi a VR hrách? – Pavel Přecechtěl, Petr Sanetrník 

Synthetix je ve zkratce tradingová platforma, kde můžeš obchodovat kryptoměny, akcie, komodity nebo opce. Synthetix přichází se zajímavou myšlenkou nekonečné likvidity, což znamená, že ať už traduješ na platformě jakýkoliv asset, vždy budeš schopen z něj přejít do jiného i za předpokladu, že nenajdeš protistranu co by ho koupila. Tohle je možné díky stakingu (PoS), který při uzamčení tokenů SNX vytvoří sUSD, které pak na platformě fungují jako jakýsi bazén likvidity pro celou tradingovou platformu.

Synthetix využívá protokol Proof of Stake, který když ti ročně generuje odměnu ve výši ~50 %. Tato odměna se každým rokem snižuje spolu s inflací, která se zastaví v roce 2022 na ~ 2,5 %. Důležité je, že odměny za staking se vybírají týdně. 

Začít stakovat (potvrzovat transakce v síti a tím dostávat odměny) můžeš přes decentralizovanou aplikaci Mintr. Přihlásíš se Metamaskem, Ledgerem nebo Trezorem a poté můžeš začít stakovat tím, že klikneš na MINT, který uzamče tvoje SNX tokeny a dá ti jednu sedminu v tokenech sUSD, což je prakticky dolar v krypto prostředí.

S tímto syntetickým dolarem můžeš naložit hned několika způsoby:

  1. Začít obchodovat na platformě Synthetix Exchange.
  2. Začít půjčovat sUSD tokeny přes platformu Aave za ~6 % ročně.
  3. Vložit sUSD tokeny do poolu na platformu Curve, kde získáš ~9 % ročně + odměny ve výši ~27 %!

Curve platforma funguje jako takový bazén, který shromažďuje likviditu pro dané kryptoměny. Třetí možnost je tak rozhodně nejprofitabilnější a umožní ti mít pasivní příjem v celkové hodnotě ~ 96 %! Samozřejmě tento styl „pákování“ svých aktiv obnáší obrovskou zodpovědnost a rozhodně to nedoporučuju začátečníkům ani trochu pokročilým uživatelům kryptoměn. Pokud se ale rozhodneš jít směrem curve poolu, výhodou je, že odměny můžeš vybírat na platformě Mintr, stejně jako odměny za staking SNX.

blank

Na Mintru můžeš odměny vybírat v záložce LP Rewards (liquidity providing rewards).

Můj osobní názor je ten, že Synthetix je ta hlavní platforma, která ti nejen umožňuje uzavřít kolaterál a oproti tomu vybrat částku peněz, se kterou můžeš dál vydělávat, ale i platforma na obchodování, kde můžeš obchodovat akcie, opce, forex, kryptoměny nebo komodity a to z decentralizovaného prostředí kryptoměn! Tohle je naprostá revoluce a najednou kdokoliv bude chtít obchodovat, tak se nemusí prokazovat KYC a nemusí se narodit ve „správné“ zemi.

Na co si tedy dát pozor?

Srdce celého tohoto systému jsou tokeny SNX, které při vložení do stakingu fungují jako kolaterál a tím pádem tvůj hlavní úkol je držet zdravý balanc svého „dluhu“. V tomto případě je poměr 750 %.

To znamená, že z celkového množství tvých SNX tokenů, které vložíš do stakingu si můžeš 1/7 vybrat v sUSD. Takže tvůj úkol je mít dostatečnou zásobu SNX tokenů na peněžence, aby tvůj dluh nespadl pod 750 %. Poté totiž nebudeš mít možnost vybírat týdenní odměny.

Jinými slovy doporučuji nezačít stakovat se všemi SNX tokeny, které na peněžence máš protože by tvůj poměr byl hned 750% a stačí malý výkyv v hodnotě SNX a už jsi pod a tvé odměny jsou zamčené.

Další věc, na které Synthetix stojí a padá je likvidita, Synthetix exchange se prostě do budoucna musí využívat, nebo celý systém poskytování likvidity založený na stakingu bude bezvýznamný a systém spadne.

blank

Komunita rozjíždí meme zaměřené na krypto farmaření aneb když se někomu pokusíte vysvětlit yield farming..

AAVE & COMPOUND

Aave i Compound jsou platformy, které mají společného jmenovatele a tím je pasivní příjem ze vkladu tvých kryptoměn. Jsou udělané opravdu uživatelsky přívětivě, takže to zvládne i člověk, který je lehce zkušenější. Tyto platformy fungují na depozitování a půjčování kryptoměn, takže vložíš svoje krypto a úročí se ti ~8 % ročně protože platforma danou kryptoměnu půjčuje za ~ 10 % ročně. Compound zvolil i strategii odměňování lidí, kteří vloží své tokeny či Ethereum na platformu svým tokenem COMP, který má význam při rozhodování o změnách v protokolu.

blank

Přehled všech kryptoměn, které nabízí platforma Aave k půjčování a poskytování půjček.

U Aave si ještě můžeš zvolit jestli budeš úročit přímo na Aave platformě, nebo se zapojíš do Uniswap poolu. Uniswap je zase platforma, která ti umožní směnit tokeny na Ethereu během pár vteřin a ty jako součást poolu pobíráš nemalé odměny.

Compound v poslední době dokonce překonal Maker, který byl vůbec první projekt v DeFi. Compound vás na rozdíl od Aave odměňuje procentuálně v tokenech COMP, které byly nedávno přidány i na Coinbase.

blank

Přehled všech kryptoměn, které nabízí platforma Compound k půjčování a poskytování půjček.

CURVE & BALANCER

Curve a Balancer jsou dva projekty, které se zaměřují na poskytování likvidity. Jednoduše řečeno přes ně můžete poskytnout své tokeny na Ethereu trhu a za to být odměňován nejen poplatky, které lidé zaplatí při trejdování, ale i tzv. Governance tokeny. Governance tokeny reprezentují tokeny BAL u Balanceru a CRV u Curve. Tyto tokeny můžete využívat při hlasování o budoucí změně v celém protokolu daného projektu. Tokeny se obecně distribuují po nějakém časovém úseku a v předem daném množství. 

Curve je protokol, který ti umožní vložit více tokenů do protokolu a poskytovat tak likviditu celému trhu. Curve je totiž propojený s decentralizovanými směnárnami jako  Uniswap, 1inch protokolem atd. Do Curve můžeš vložit jak stablecoiny (DAI, USDC, USDT), tak bitcoiny na Ethereu (wBTC, sBTC, renBTC), tak i uzamčené tokeny z Compoundu jako (cUSDC, cDAI). Na tobě jen záleží si vybrat nejprofitabilnější yield (pole), které si zvolíš k farmaření.

blank

Na Curve poolu máš několik možností, jak si zajistit pasivní příjem.

Balancer je velmi zajímavý protokol, který umožňuje poskytovat likviditu v libovolném poměru tokenů. U Balanceru mám 2 možnosti. 1. Vytvořím likvidity pool a nebo 2. vložím své kryptoměny do již fungujícího poolu. 

U vytvoření poolu (bazén likvidity), kde budou tokeny SNX, wBTC, WETH a například DAI, určím poplatek například 2 % a kdokoliv chce použit nebo vložit své tokeny do poolu tak musí zaplatit daný poplatek, ze kterého profituji. Poolů je již dnes desítky a některé mají už přes 10 milionů $. Tyto pooly jsou opět napojené na decentralizované směnárny typu Uniswap, 1inch exchange a kdokoliv v prostředí kryptoměn může směňovat tokeny za lepší cenu a ty jako jeden z poskytovatelů poolu z toho máš pasivní příjem.

blank

Balancer pooly, které ti umožní mít profit, pokud do nich vložíš své krypto a tím poskytuješ likviditu.

DeFi & PENĚŽENKA PRO KRYPTO V JEDNOM?

Už dnes existují peněženky, které ti umožní se napojit například na Aave nebo Compound a můžeš tak přímo z prostředí své peněženky inkasovat krásný úrok. Za zmínku určitě stojí Argent, který můžeš mít na telefonu a máš přístup do DeFi. Na druhou stranu všechny platformy ti umožní využít svou hardwarovou peněženku jako Ledger nebo Trezor což je bezesporu bezpečnější.

MÁM BITCOIN, JAK MŮŽU MÍT PASIVNÍ PŘÍJEM?

Dobrá otázka, kterou by si měl položit každý hodler (držák Bitcoinu co každý den kouká na cenu a doufá, že v padesáti mu to udělá desetinásobek). Pokud se povzneseš nad Bitcoin a nebudeš v tom mít emoce, tak je ti vlastně jedno jestli držíš BTC nebo bitcoin na Ethereu jako sBTC, renBTC nebo wBTC. Všechny tyhle alternativy Bitcoinu totiž mají stejnou cenu jako ten hlavní Bitcoin akorát s tou změnou, že jeho alternativy jsou na blockchainu Etherea a umožní ti mít pasivní příjem skrze decentralizované finance.

sBTC

Synth Bitcoin (sBTC) je syntetický Bitcoin vytvořený na Synthetix platformě. Tento typ Bitcoinu jsi schopen získat když směníš sUSD za sBTC na Synthetix Exchange, Uniswapu nebo 1Inch exchange. Syntetický Bitcoin můžeš potom vložit buď do Aave za ~ 5% ročně. Další varianta co udělat s sBTC je vložit je do společného poolu s wBTC a renBTC na platformě Curve, kde máš úrok ~ 5% + odměny ~ 11% v tokenech SNX, REN, CRV a BAL. Odměny si poté vybíráš s prostředí Mintru, tzn. ve stejném místě, kde vybíráš odměny za staking SNX.

wBTC

Wrapped Bitcoin (wBTC) je Bitcoin převedený na blockchain Etherea. Takže máš k dispozici Bitcoiny, který jsou na blockchainu Etherea, ale drží pořád cenu vůči Bitcoinu jako takovému. S wBTC se dají dělat super věci:

  1. Vložit wBTC do Aave a pobírat 6 % ročně.
  2. Vložit wBTC do poolu na Curve a pobírat ~5 % ročně + ~11% odměny ve formě REN, SNX, BAL a CRV tokenů

Tahle možnost najednou otevírá dveře všem hodlerům, kteří milují Bitcoin a já tomu rozumím. Ale pokud seš chytrej investor, tak tvé peníze musí pracovat. Vezmi Bitcoin, směň ho na wBTC a začni ročně vydělávat 6 % nebo 16 % a přitom máš pořád podkladové aktivum ten Bitcoin, takže o nic nepřicházíš.

Jaký je risk?

Celá oblast decentralizovaných financí je velmi na začátku a proto je křehká. Všechny projekty a platformy sami upozorňují uživatelé, aby je používali na vlastni riziko. Každý projekt prošel auditem o bezpečnosti kódu, ale i tak to neznamená, že to někdo nemůže hacknout. Chytré kontrakty, které zde zajišťují veškeré pozadí těchto platforem mohou mít chyby a vy můžete přijít o peníze. 

Tip: Přednáška z Cashflow summer 2020, kterou Pavel moderoval: Jak eticky hacknout systém a banku?

Nedávný hack na Balancer, kde si hacker odnesl 500k $ ukázal zranitelnost. Je nutno říct, že celý hack musel provést hodně zkušený inženýr chytrých kontraktů protože ke krádeži využil sofistikovanou strategii, o které se můžete dočíst tady. Na druhou stranu se k celé věci vývojáři z Balanceru postavili nejlépe jak mohli a veřejně řekli, že všem, kdo přišel o prostředky vrátí peníze + vypíší velké bug bounty (odměnu za nalezení chyb v kódu). Vrácení peněz uživatelům je přitom věc, kterou by žádný projekt dělat nemusel, ale bylo to rozhodně pěkné gesto. 

blank

DeFi je nová oblast kryptoměn, která je riskantní a rozhodně není pro začátečníky.

Pokud budete dávat peníze do DeFi, pečlivě si rozmyslete do čeho. Množství peněz pro investice by neměla nikdy přesahovat částku, kterou jste ochotni ztratit. 

Shrnutí Yield farmingu

blank

Ekosystém decentralizovaných aplikací DeFi na Ethereu.

Yield farming představují finanční možnosti a nástroje jak své peníze=kryptoměny začít využívat tak, aby i když spíš, tak pro tebe pracovaly a úročily se ti. Je to ale stále nová oblast a stát se v ní může cokoliv, a proto vše přemýšlej s rozvahou a buď ve střehu, útoky hackerů, ztráta privátního klíče nebo zánik jednoho z projektů jsou stále věci, které se stávají a mohou stát kdykoliv.

Hlavně investuj jen tolik, kolik jsi ochoten ztratit a vždy měj nějaké ETH na peněžence, protože poplatky za některé transakce jsou i několik dolarů, díky velkému využití sítě a podepisování několika smart kontraktů v jedné transakci.

Pokud jsi po mém shrnutí stále namotivovaný stát se farmářem 21. století, vítej na poli nekonečných možností a nezapomeň farmaření nikdy nekončí! 

 

Pavel Přecechtěl

Jsem technologický nadšenec a Bitcoin entuziasta. Převážně působím v Paralelní Polis. Dělám pravidelné workshopy na téma základy Bitcoinu nebo využití technologie kryptoměn. Jsem spoluzakladatelem projektů VREducation.cz, VRMotion.cz a Crypviz.io. Také mě baví zprostředkovávat alternativní investice díky Kimberlit.cz