Všichni známe staré přísloví: „Domov je tam, kde máš srdce. Čím dál více lidí kolem mě hledá místo pro život, které se nese v duchu komunitního bydlení. Místo, které nabízí ideálně sdílené prostory. Mohou to být byty v přírodě na okraji města.

Co rozhoduje, kde budeme žít?

V našem stále propojenějším světě paradoxně roste pocit izolace. Neznáme ani pořádně svou rodinu, natož sousedy a lidi z ulice. Prvním měřítkem, kde seženu byt nebo dům, je většinou cena a lokalita. Málokdo se dívá na to, že si vybere svoje sousedy. Se známým rčením “sousedy si nevybíráš” nesouhlasím, protože je to jedno z hlavních kritérií, podle kterých jsem se rozhodoval.

Často slyším debaty známých, kteří chtějí stavět. To jestli stavební pozemek stojí o 500 Kč více nebo méně na metr čtvereční často rozhodne v jaké vesnici stráví velkou část života. Je to zjednodušený příklad, a to se ještě vymaňuji z myšlení většiny. Pohybuji se v hodně alternativním kruhu a nejspíš i ty patříš do této bubliny lidí. Lidi, kteří přemýšlí co a kde nakupují. Jak se chovat šetrně k přírodě, okolí a přemýšlejí nad svojí uhlíkovou stopou. Nejenže třídí odpad, ale snaží se být samostatný a méně závislý na systému. Pěstovat si základní potraviny, organizovat společné akce, atd.

Trend blízké budoucnosti

Stačí se podívat na rozmach internetu, síť 5G už se testuje na několika místech. Internet často chytneme i na chatě v údolí. A to je začátek. Některé zahraniční statistiky říkají že do roku 2027 bude v Americe až 50 % freelancerů, živnostníků, nomádů, zkrátka těch co pracují z domu a odkudkoli. Evropa bude tento trend následovat v podobné míře. A nejenom. Digitální virus se šíří všude. Pokud můžeš pracovat odkudkoli, vybereš si raději dům na okraji města v lese, nebo byt v rušném centru?

Coworking – sdílená, otevřená kancelář

Coworking je podle mě další revoluční myšlenka. Sám jsem pracoval ve 23 coworkingových centrech, kancelářích po světě a ve většině jich bylo plno. A jak se dostane internet do přírody, otevřou se další možnosti. Trend a počet coworkingů – sdílených kanceláří světově roste. Světově se jich uvádí na webu Statista.com kolem 22 tisíc. V Česku je nyní 80 coworkingů, přes půlku jen v Praze a podle odhadů se plochy sdílených kanceláří do pár let zdvojnásobí. Sami budujeme i coworking u Brněnské přehrady.

Zjisti, co chceš, než se zahnízdíš

Já mám už víc jasno co chci. Zkusil jsem si všechno možný, byl jsem ubytován na stovkách míst. Pár let jsme žil v centru velkých měst jako Aberdeen, Brno, Olomouc, Barcelona, Medellín. Bylo to super, ale až do chvíle, kdy jsem strávil přes rok na ostrůvkách v Asii jako Sri Lanka, Bali, Sargao, Ko Lanta a další. Okusil jsem sílu sdílených vil s bazénem a zahradou, výhledy, čerstvý vzduch a ptáci jako budík. Díky tomu jsem začal i v Česku koukat po bydlení na kraji města.

komunitní bydlení

Na obrázku je dřevostavba našeho souseda Filipa

A také musím podotknout, že daleko zajímavější je pro mě dostupnost na letiště, dálnici, než do samotného centra města. Pomalu se vytvoří zcela nový segment trhu, který přiláká kreativní podnikatele a freelancery. Můžeme je nazvat jako „globální občané“. Víme, že nechceme trávit na jednom místě celý život, ale budeme se pohybovat ve střednědobých pobytech po různých částech světa. Víc cestovat, po naší rodné hroudě a planetě.

Život je příliš krátký, na to strávit ho v jedné kóji. Dokážu si představit žít s rodinou půl roku v Kanadě, rok třeba v Česku a pak rok na Bali. Dnes si můžeme krátkodobé sdílení své nemovitosti vyzkoušet na portále Home exchange. Nyní nabízí přes 400 tisíc domů ve 187 zemích. Náš sen s Kačkou je si přestavět dodávku a víc cestovat na čtyřech kolech. Zvlášť po Evropě, ale zároveň mít nějaký fajn základní tábor (base camp). A ten už máme.

Jedním z faktorů bydlení je cena

Chalupy, chaty byty v přírodě jsou oproti městu někdy i podhodnocené. Nejen, že v lese dle zákona nic nepostavíme a počet pozemků je omezen, ale doposud to bylo nereálné pracovat z chalupy. Už se ale blížíme do fáze, kdy jsme jako lidstvo víc osvíceni. Vracíme se zpátky ke kořenům, chceme jíst zdravě, víc cestovat, sdílet věci, žít v souladu s přírodou.

Chápu, že to není sranda. Zákon není postavený na to, aby aktivně podporoval komunitní bydlení a projekty, mobilní stavby, glamping a stavební povolení v lese. To nemluvím o dlouhodobých pronájmech chat, které jsou často v astronomických částkách a tím jsou pro investory zajímavější z hlediska návratnosti.

komunitní bydlení

Pohled z dronu na dřevostavbu našeho souseda Filipa

Proč chata, dům, byty v přírodě, třeba přímo v lese?

  1. Je to funkční model. Koupíš starou chatu, kterou předěláš na plnohodnotný dům k celoročnímu pobývání a rekreaci.
  2. Na ohlášku oznámíš rekonstrukci stavby a proces vyřizování se tím dost zkrátí.
  3. V každé chatě máš číslo evidenční. Můžeš tu samozřejmě mít i trvalé bydliště, sídlo firmy.
  4. Každý les musí plnit funkci lesa, tudíž v něm nemůžeš stavět žádné ploty, a to je další výhoda pro komunitní bydlení.
  5. Pokud máš rád pohodlí bytu, míň starostí, víc zeleně. Objevují se developerské projekty uprostřed lesa, okraji měst. Třeba u nás.

To, že máme v Česku omezený počet stavebních parcel je dáno vládou, musí to nějak mít pod kontrolou. Takže stavět novostavby se bude, kde ti nařídí, ale připlatíš si! Málokdo chce opravovat starý řadový dům po babičce uprostřed vesnice, kde se sousedy si nemáš co říct, nebo i chcípl pes.

Komunitní bydlení, spolubydlení neboli coliving známe dlouho

Co-living 1.0 vyřešil hlavně mezeru pro studenty vysokých škol pomocí sdílených bytů, pokojů a společných prostor jako kuchyně a sociální zařízení. Tento model také funguje dobře pro ty, kteří hledají krátkodobé ubytování, třeba přes Airbnb, nebo Flatio. I hodně hostelů po světě funguje na principu dormu, který je pro nomády a cestovatele schůdné řešení. Mileniálové čím dál víc upřednostňují pohodlí a flexibilitu. 

Co je tedy coliving 2.0 a komunitní bydlení?

Když už mám své soukromí, zajímá mě, s kým prostory, nebo celý dům sdílím. To, jestli se můžeme vzájemně obohatit, sportovat a cokoli spolu podnikat je výhoda. Komunitní bydlení může pomoci vyřešit problémy osamělostí a izolací pro globálně mobilní lidi. To už se nazývá jako „coliving 2.0“, což může být další velká věc, nejen v pronájmu nemovitostí.

Můj sen vždy bylo mít vlastní vesnici. Vybrat si s kým budu bydlet. Sdílet společné prostory jako dětské hřiště, saunu, fitko, místnost na jógu, relax a meditace. Vzájemně si hlídat děti a nechat je běhat po venku. Pracovat ve společném coworkingu s výhledem do zeleně.

Jak jsem narazil na byty v přírodě? Proč bydlíme na přehradě?

Loni v červnu jsem navštívil na motorce kamaráda Filipa a byl jsem udiven. Klidné místo u Brněnské přehrady směrem na Veveří, v rekreační oblasti a malé osadě. Je to dobře schované v dubo-bukovém lese. Osada má 50 chat a dost sousedů tu žije dlouhodobě. Taková trvalá rekreace. Je to 5 minut pěšky od přehrady, zároveň v části Bystrc. Dobrá dostupnost k supermarketům, obchoďáku, se zastávkou MHD, že přesně co jsme hledali.

Kdo sleduje moje instastories, ví, že jsme se tu od léta 2019 nastěhovali. Zamilovali si to. Vůbec jsem nevěděl kde na světě chci bydlet, ale přišlo to samo. Původní myšlenka byla odjet v srpnu na motorce do Gruzie, ale místo toho jsme si tu pronajali byt dlouhodobě. Šlo o developerský projekt, kdy se z jedné chaty udělalo 7 bytů. Sice jsme přes zimu na tři měsíce odletěli do Asie, ale těšili se zpět. Kor v době tvrdých opatření se ukázalo, že život v komunitě byla největší výhoda. Tohle je moje fotka z karantény, kdy jsem si ze srandy vzal roušku. Jen chci ukázat, že člověk otevře dveře a je hned v lese. To chceš.

Byty v přírodě

Uvědomil si, že přes léto je tu takový Balife. V něčem i lepší. Ono plavat si v čisté vodě bez plastů, vln a medúz není všude standard. Stejně jako žít v krásném lese, malé osadě bez plotů, s cyklostezkou, hřišti na beach volejbal, lesní školkou, vlastní studnou. Třešnička je místní parník, který tě zaveze na hrad Veveří, nebo na druhý břeh za pár korun.

Pak se ale člověk nesmí obávat toho, že tu chodí liška a ráno se vedle rochní prasata. Baví mě místní komunita, jak se tu všichni znají, pravidelně se tu pořádají úplňkové akce, jóga, grilovačky se sousedy, táboráky a společné pravidelné běhy. Nedávno tu soused Zdenek hledal dlouhodobého nájemce do nově přestavené chaty. Sám jsem bydlení nazval Bali v Brně. Stačilo nabídku sdílet a hned ji jeden dobrý kamarád vzal. viz. foto.

Je tu ještě něco k pronájmu?

Nyní se s většinou sousedů známe, tykáme si a pravidelně vídáme. Realizuje se tu i dlouhodobější záměr na coliving a komunitní bydlení. Jeden ukázkový příklad může být i chata naproti “Šamanka”. Vzala si ji na starost sousedka Magda a jsem moc rád, že se to rozjelo. Je tam asi 14 pokojů na pronájem, jak na dlouhodobé bydlení, tak tři na krátkodobý pronájem. Jsou tu sdílené toalety a sdílená společná kuchyň, místnost na jógu, promítání filmů, nebo jako minicoworking pro práci. I když jde o objekt před rekonstrukcí a je to víc “punkové“, tak se tato chata rychle obsadila skvělými lidmi. I tři kamarádi využili nabídku a pronajali si pokoje. V současnosti je tu možná 1 volný pokoj na delší, nebo střednědobý pronájem. Cena pokoje je 6 000,-/měsíc. Ideální pro singles.

Větší záměr a byty v přírodě

A hned vedle se právě dokončuje další projekt na fotce níže. Tentokrát byty v přírodě určené hlavně na prodej. Dům má 8 bytů, každý je unikátní a jinak dispozičně velký. Každý má ale balkon, nebo terasu a dům tvoří i společné prostory. Co jsem to prošel, tak byty jsou hodně slušný. Proto je třetina už rezervovaná a zbývají byty 2+kk až 4+kk o velikosti 40m2 až 84m2 plus terasy.

Cena je 70 000 – 80 000 kč/m2 za téměř zařízený byt s kuchyní, koupelnou, dveřmi, podlahou a také parkováním a sklepem. Nyní je ještě prostor kecat do interiéru, příček a dispozice. Dokončení se plánuje na konec letošního roku. Nyní ještě chybí udělat balkony, srovnat terén, doladit interiéry. Samozřejmě není to pro všechny, proto jsem napsal i tento článek. Aby myšlenka přitáhla hlavně přátele a zajímavé sousedy, s kterými si sedneme. 🙂

Byty v přírodě

Byty v přírodě na Jelenici – aktuální fáze

Pokud vážně zvažuješ koupit byt u Brna, v přírodě, ještě ideálně u vody a komunitní myšlenka ti je blízká, tak napiš na t.zdrazil@investree.cz. Pošlu ti půdorys, ceník i vizualizace nejlépe do emailu. Můžeš se přijet podívat, seznámit a rád tě propojím přímo s developerem Tomášem, s kterým pak můžeš doladit detaily a podepsat třeba kupní smlouvu. Budeme se těšit na nové sousedy. 🙂

 

Tomáš Zdražil

Autor Tomáš Zdražil

Kiyosakiho jsem přečetl v osmnácti, na to začal podnikat, v roce 2015 zjistil co je Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat konference jako Cashflow summer. Skoro čtyři roky jsem žil na pěti kontinentech. Rád nomádím, cestuji minimalisticky a zajímám se o technologie, DeFi, sdílenou ekonomiku. Nyní žiji v rekreační osadě na Brněnské přehradě.