Skip to main content

Okamžik, kdy jsem přesně před rokem psal shrnutí roku 2017 včetně vizí na rok 2018 je tu, cituji:”

„Vysílám svoji objednávku, zavírám oči a představuji si. Jak žiji 7 měsíců v zahraničí a 1 měsíc spím venku, protože mi to dává šťávu. Organizuji alespoň dvě konference, které pomáhají stovkám lidí zlepšit svůj život a najít svůj ďůlek. Podařilo se mi zdvojnásobit svoje aktiva, díky tomu více pomáhám dělat více dobrých skutků. Pořídil jsem nějaké bydlení na coliving na super místě na planetě. Vidím se, jak cestuji na motorce nebo s obytnou dodávkou pustou přírodou. Mám denně pohyb a čas pro sebe, medituji, učím se španělsky a rozdávám radost okolí. Sdílím online ty nejlepší myšlenky. Stravuji svoje tělo tím nejlepším a jsem fit. Mám ten nejlepší rok 2018.“

A jaký byl?

Do osobního seznamu diáře Dayone jsem to víc definoval a přidal další hodnoty a cíle. Až na pár bodů se vše vyplnilo! Byl to opravdu skvělý rok, více jsem ho rozvedl v podcastu. Zde jsem vybral to nejzajímavější a rozdělil do pěti hlavních oblastí, kde se dozvíš úspěchy i faily.

Nedá se říct, jaký zážitek a země byla nejlepší, jak se mě mnozí ptají. Mohu ale říct, že všech 5 kontinetů, po kterých jsem letos chodil, mi zůstalo v srdci. Plážové debaty v Miami, šnorchlování se žraloky v Belize, cestování autem po Májské civilizaci v Mexiku, koupání s krokodýlem uprostřed džungle v Guatemale. Nomádění ve městě drogového dealera v Kolumbii. Tři měsíce v Brně spojené s Dobrokávou a akrojógou. V neposlední řadě 76 denní trip na motorce napříč Evropou až do Maroka. Než jsem po třetí odletěl na Bali, užil jsem si na super wellness vilky a hory v Česku. Nebyl den, který by nestál za to žít. 

Nejlepší knihou nomáda je cestovní pas (pro jistotu mám dva)

  • Navštívil jsem 18 zemí, ve kterých jsem prožil krásných 192 dní. Venku, tím myšleno i ve stanu, jsem spal tři týdny, které byly ty nejvíc openminded pod tím největším hvězdným stropem. Dost jsem cestoval s přítelkyní, což mě posunulo na další level. Má to co do sebe, být spolu 24/7, několik měsíců mimo svoji rodnou zemi. Super zkouška.
  • Sedmkrát jsme využili Workaway na cestě do Maroka. Tím jsme ulehčili budgetu o pár tisíc dolarů. Neplatit za ubytování a místo toho využívat svůj čas a znalosti je nová forma poznání dané země.  Nejraději vzpomínáme na místa ve Švýcarsku, Španělsku a Maroku. Zkusil si čistit hlavu při stavění srubu, rekonstruování chaty nebo vymýšlení marketingu surfařského střediska.
  • Nomádil (pracoval online) jsem v různých kavárnách a třech coworkingových cetrech, kde jsem měl členství celkem asi 6 týdnů. Nejlepší z nich byla Selina v Kolumbii, kde měsíc vyšel v přepočtu na 1900 Kč a Vault 42 v Olomouci.
  • Dny v Česku jsem trávil dost v Brně nebo na Vysočině. Tím, že nemám žadnou stálou adresu, tak jsem furt v pohybu. Spal jsem na desítkách místech, od mola či stanu položeném na štěrku, až po hostely a luxusní vilky s bazénem. Miluji tu rozmanitost.

Podnikání a aktivity Investree

  • Všechny aktivity stále dělám s kamarády z týmu Kluci v praxi, protože nás baví tvořit, propojovat účastníky a poskytnout v Česku kvalitní a dostupné vzdělání. Podařilo se mi zorganizovat 8 větších i menších eventů, pro více než 800 účastníků. Nějvětší konference byl 5. ročník Cashflow summitukde se dost přesunula témata ke kryptoměnám. Navazovaly na to dva kryptowellness víkendy, konference Satoshitalks a nějaké kryptopárty.
  • Založil jsem i druhé s.r.o., ale ukázalo se, že ideální bude mít jedno na plátce DPH. Změnil jsem účetní za Virtální účetní a vše řeším online.
  • Težili jsme i z propojování a networkingu kolem investic. Tím se dostal i k levnému nákupu stříbra z Německa, když jsem viděl, že na Českém trhu jsou rozdíly i několika tisíc na kilovém slitku.
  • Měli jsme i nějaké affiliate spolupráce. Z toho jedna ztrátová, překvapivě s Online jazyky. Nejvíc nás bavila s Karlem a jeho Digitálním zlatem.
  • Facebook profil Investree a summitu vyrostl o 1050 fanoušků, stejně tak se rozšířila i komunita.
  • Na nové projekty jsem focus nedával a naučil se říkat NE, to mi ušetřilo kupu času a peněz.

Kryptoměny a investice

  • Pozornost jsem nadále věnoval studiu kryptoměn, blockchainu, fintech a P2P technologiím. Celá oblast se neuvěřitelně posunula vpřed, i když cena celý rok ukazuje opak. Přestože jsem v krypto od 2015, průběžně dokupoval a nejvíce investoval, tak jsem současně v mínusu.
  • Průběžně jsem něco vybíral na další investice, na motorku nebo když někdo potřeboval v mém okolí, ale zpětně je každý generál. Díky tomu jsem nezdvojnásobil aktiva dle plánu, i když mám rezervu kovech. Současně trochu traduji, část mám ve stable coinech, hlavně DAI a část hodluji v Trezoru.
  • Samozřejmě kryptoaktiva neztratily moji důvěru, ba naopak. Po roce píšu to samé, kousek BTC ať si zkusí držet každý a také, že můj nejoblíbenější token je BAT, jehož prohlížeč Brave jsem využíval celý rok. 
  • Diverzifikace a stabilita hraje čím dál důležitější roli ve volatilním světě. Za mě krypto vč. stable coinů, kovy, cash, a případně nemovitosti, akcie. Další rádoby investiční skupiny, fondy, MLM apod. jsou po zkušenostech mimo hru. 

Neziskové činnosti, projekty a splněná přání

  • Rád bych podotkl, že veškeré finanční investice do zmíněných darů nepřesáhly hranici 100 tisíc korun. Spíš šlo o čas, využití znalostí a dobrovolné aktivity.
  • Splnit sny i rodině. Mám radost, že jsem Láďovi a mamce s prarodiči mohl darovat zájezd do Izraele.
  • Adoptovat dvě děti na dálku Alishu a Divingjoye z Indie.
  • Realizovat projekt Dobroboardů s pozitivním obsahem.
  • Vyslat myšlenku Příběhy rodičů a natočit příběh svých prarodičů, než bude pozdě.
  • Vzít pár směn v Dobrokávě a rozdat pár stovek káv za dobrý skutek.
  • Poslat něco na rozšíření protidrogových center na Srí lance, činnosti Člověka v tísni, darů v kostelech, atd.
  • Dobré skutky jako sbíraní odpadků po lese, zerowaste, koupit děckám lízátka, potěšit někoho květinou jsou maličkosti, které by měly být samozřejmostí a může je udělat každý.

Tělo, duše a sebevzdělání

  • Většinu roku jsem byl aktivní v pohybu, hlavně běhal, plaval, cvičil, z toho dost acrojógu a jógu, občas surfoval. I když jsem nebyl na žádných závodech a díky neustálému cestování to nebylo nejsnadnější trénovat, šla moje pozornost od plánů trochu stranou.
  • Také jsem dost omezil z jídelníčku maso, vajíčka a druhý rok vypustil mléko a chemická sladidla. O to víc se dívám na kvalitu a zdroj potravin. Díky tomu jsem shodil pár kilo, protože se stravuji furt někde jinde, hlavně venku, ale vím, že se cítím líp a nejsem unaven jak po svíčkové s šesti.
  • Můžeme tomu říkat flexitarián, ale třeba v Asii mám potřebu jíst maso nulovou. Spíš je pro mě důležité s jakou myšlenou a vědomím to jídlo jím a jak se z něj těším. Zase mám o to více času na jiné aktivity.
  • Velký fokus jsem dal na sebevzdělání. Dost obsahu jsem přesunul do online podoby, hlavně na e-knihy díky čtečce Kindle, audioknihy, podcasty, záznamy z konferencí. V paměti se mi drží autoři jako S. Hawking, M. Walker, Jaroslav DušekTim FerrissJohny FD nebo přátelé Veronika Jelínková a Josef Laštovička.
  • Výzvy nechyběly. Začlo to Tygří smlouvou v Kolumbii, meditacemi, ranní jógou, paraglide letem, Ziplane, chozením bosky, studenými sprchami nebo cestováním sám divočinou.

Sestřih roku 2018 v pěti minutách

Zkusit to můžeš i ty

Každý může! Není to o věku nebo o penězích. S přítelkyní jsem přes dva měsíce cestování na motorce neplatil za ubytování, někdy dokonce ani jídlo a to jsem spal i v hotelech i vilách. Vůbec to nemusí stát miliony. Proč? Protože jsem pochopil jak vesmír a svět sdílené ekonomiky funguje! Každému bych přál těchto pár činností aplikovat do života. Za mě to jsou jmenovitě tyto:

Na 2019 to vidím podobně

„Sedím v altánu na Bali, hraje mi v uších hudba a představuji si. Jak žiji 190 dní v zahraničí, ale více času trávím na méně místech. Navštívím 9 zemí, protože chci cestovat spíše pomalu, poznávat místní kulturu a sebe. Více být v přírodě, alespoň 19 dní spát venku, protože mi to dává šťávu. Organizuji 9 eventů, malé pro komunitu i velkou konferenci, která pomáhá stovkám lidí. Podařilo se mi diverzifikovat svoje aktiva 50:50 v poměru kryptoaktiv. Dělám více menších dobrých skutků, víc vnímám okolí, přírodu, zodpovědnost a smysl života. Zvyšuji limity, třeba tím, že uběhnu maraton a aktivně se zajímám o svou duchovní stránku. Cestuji na motorce nebo s obytnou dodávkou pustou přírodou na východ. Mám denně pohyb a čas pro sebe, rozvoj a rozdávám radost svému okolí. Sdílím online jen ty nejlepší myšlenky a příspěvky. Nejsem otrok času ani své práce. Stravuji svoje tělo kvalitnější stravou, nešetřím na jídle a jsem fit. Užívám si vědomě rok 2019.“

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.