Skip to main content

Před pár dny jsem na svém Facebooku sdílel video z Lefkády, které vidělo přes 8 tisíc lidí. Mluvím tam konkrétně o 7 tipech a trikách při cestování a nomádském životě. Pokud tě zajímá, jak na letenky, cestovní pojištění, neplacení zdravotního pojištění, platby a účty v zahraničí nebo jaké aplikace používám a kde se učím angličtinu, v tom případě ho musíš vidět.

Pro někoho je cestování hlavně o pěnězích nebo odpočinku na dovolené. Pro mě je to životní styl. Domov je pro mě všude, kde mě táhne srdce. A dokonce je to pro mě i levnější způsob života než v Česku. Dnes ti prozradím tři věci, díky kterým můžeš cestovat levněji a utratit minimum peněz. Stačí vědět, jak využívat trendy a nástroje dnešní doby.

1. Ubytování a cestování zdarma. WTF?

Právě sídlím v kopcích na ostrově Lefkáda. Koukám tu z vilky na moře, která stojí běžně 60 eur na noc, trhám si pomeranče, mandle a fíky přímo ze stromu. Internet mám od souseda a mohu dělat stejnou práci, co bych dělal z coworkingu v Česku. Každý den si sjedu na motorce k moři a vyzkoušel jsem si i první let paraglidem. To je pro mě svoboda.

Jsem téměř 2 měsíce na cestách. Vyjel jsem na přestavené motorce Cafe racer po jihovýchodní Evropě a víš, co je na tom nejlepší? Ani jednou jsem neplatil za ubytování. Přitom jsem spal na 16ti různých místech. A všechna byla parádní.

Cestování zdarma

Pravděpodobně znáš Airbnb. Já ho využívám často, i přes appku v mobilu. A víš, že tam můžeš sbírat kredity a z nich cestovat? Super, máš vyhráno! Když někomu pošleš odkaz, zasdílíš ho na Facebooku a on se zaregistruje, oba dostanete 500 Kč na bydlení kdekoliv po světě. To je fér. Takto tam mám nahromaděný kredit, ze kterého platím ubytování.

Druhá možnost je Workaway, kterou jsem využil při této cestě rovnou dvakrát. Jednou v Maďarsku a teď tady v Řecku na Lefkádě. Za pár hodin práce dostaneš zdarma bydlení a jídlo. Vybral jsme si jógové centra a neudělal chybu. Luxusní místa, parádní výhledy, bazén, sauna, vegan jídlo a spousta aktivit, co jsem mohl zkusit. Realita je taková, že jsem dělal práci v průměru 1-2h denně. Hlavně tu, která mě baví, včetně online pomoci, odreagování se při sekání zahrady a natírání plotu. U toho jsem poslouchal podcasty. Dokonce jsem měl k dispozici auto a v Maďarsku mi za práci dokonce nabídli peníze. Pro mě těžko uvěřitelný. Žádný harmonogram, prostě svoboda a super milí lidé včetně majitelů, se kterými přišla řeč dokonce i na podnikání.

Cestování zdarma na punk

Třetí možnost, kterou miluji, je spaní venku. Na světě je tolik úžasných míst, kde můžeš koukat na hvězdy a nikdo tě rušit nebude. Je škoda být zavřenej celý život v jedné kóji a nikdy nespat venku, a to dokonce ani v místě svého bydliště.

Cestování zdarma

Při současném cestování na motorce je to skvělá kombinace. Na delších přejezdech spím venku, a když navštívím na den dva město, usadím se přes Airbnb. Když chci někde zůstat déle, využiji jednoduše Workaway. Easy peasy lemon squeezy.

2. Sdílená ekonomika v Česku jede

Tohle je věc názoru. Moc dobře si uvědomuji, že do hrobu si nic nevezmu, proto neinklinuji k tomu vlastnit hromady majetku. A když už, tak jsou to věci, které mohu sdílet s ostatními. Většina lidí jede na dovolenou a jejich byt, dům, auto a další pasiva, co vlastní, jim doma stojí a jsou nevyužitý. Proč to nepronajmout na Airbnb nebo nezkusit Homeexchange? Síť, přes kterou někoho ubytujete a pak se můžete na oplátku kdekoli po světě a na jakkoli dlouho ubytovat vy. Jestli auto zrovna nepotřebujete, nebo máte jedno navíc, můžete ho hodit na Ajo, či Smilecar. Kamkoli jedete, dejte svoji trasu na Blablacar, naložíte pasažéra a on s vámi sdílí náklady na cestu. Dá se půjčit i kolo, nosiče na auto přes Sharygo nebo taky mobil od Alzy, jak to mám já. Nejenže získáte svobodu, ale z pasiva děláte aktivum.

3. English is really what you need

Jestli jsem měl na něčem ve škole víc zapracovat, tak to byly jazyky. Sice jsem studoval ve Skotsku a využil tři stáže v zahraničí, ale mohl jsem se naučit další jazyk nebo víc dřít na své angličtině. Nemohu se vymlouvat na systém, ale teď to doháním, co to jde. Čtu v angličtině, jsem aktivní na Twittru, poslouchám podcasty. Řekneš si možná, je to jen jazyk, ale díky tomu právě získávám při cestování mnohem více zážitků a kamarádů. Jakmile máš s lidma nějakou společnou řeč ke komunikaci, pak se dějí divy. Třeba v Albánii mě jeden borec ubytoval v karavanu, další lidé za mě zaplatili natankovanou nádř nebo za oběd v restauraci. Neuvěřitelná pohostinost, nádherná země. Když umíš anglicky nebo jiné jazyky, můžeš studovat kde chceš, pracovat kde si přeješ, mít partnera/ku odkud sníš a domov na druhý straně světa.

Už ti to taky dochází? Není to „jen“ angličtina, ale celoživotní skill. Věnuj se jazykům co to jde, tohle je informační doba a většina podstatných informací proudí ze zahraničí. Každý, kdo to taky nestihl ve škole, to může dohnat online (a určitě souhlasíš, že české školy nejsou zrovna nejvhodnější místo na učení angličtiny). Jako bonus si můžeš stáhnout slovní mapy, díky kterým se slovíčka budeš učit 5x rychlěji.

Nezapomeň se nám ozvat, jak se ti daří cestování zdarma. Klidně pod článek. Good luck!

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.