Skip to main content

Když jsem letos 7. ledna odlétal s Kačkou přes Čínu na Filipíny a Bali na tři měsíce, neměl jsem ani tucha, co rok přinese.

Sepsal jsem si jako každý rok plány a vize, shrnutí 2020. Já osobně chtěl letos víc zpomalit, být v přítomnosti, užívat si kde jsem a smysluplně trávit čas s rodinou. Konat víc menších a pravidelných vycházek a výletů po Česku, vyzkoušet život v dodávce. V létě užívat Bali v Brně na přehradě a koupit tam nějakou nemovitost. Naučit se pracovat s bylinami, které rostou kolem nás, a sušit si je na čaje. Sledovat více kde, co kupuji a jím. Zaměřit se na pravidelné otužování, sport, meditace a čumění. Také omezit sociální sítě.

To se mi splnilo a do velké míry podařilo.

 

Jaký byl návrat z Bali ráje do locked ráje na přehradě?

Pobyt v Asii jsme zkrátili o dva týdny z více důvodů. Bylo to moc krásných 74 dní, něčím jiných. Když nás dovezl taxikář 21. března z Vídně na hranice a my přecházeli s báglama pěšky České hranice v kraťasech, roušce, nevěděl jsem jestli se smát, nebo brečet. Každopádně jsme všichni tři dorazili do dubového lese na Jelenici (Osada na Brněnské přehradě). Co tři? Ano, čekali jsme s Kačkou bejby pátý měsíc! Cestovala celou dobu s námi další nomádka. A šlo to bez problémů.
blank
Vrátit se do uzavřeného Česka byl šok jen trochu, protože v naší osadě svět fungoval dál. Rohlík jezdil, my se otužovali, vycházkovali, saunovali a byli v pohodě a přírodě. Hlavně bez stresu a s fajn pozitivními sousedy.
Svět se letos přestěhoval domů a na internet víc než kdy předtím. Ano ten internet, který byl před 20 lety bublina a celý svět mu nevěřil. Dnes díky němu máme informace, vzdělání a dává spoustě lidem práci a možnost pracovat odkudkoli. To co jsem roky sdílel a žil, najednou byl a stále je pro řadu lidí home office povinný. Pro mě se moc změn v tomto ohledu nekonalo, spíše to byla obrovská příležitost se víc vzdělávat a sdílet tyhle možnosti dál.

Jedenáct let trhy rostly jako z vody

Přišel menší propad v březnu na trzích. Negativní zprávy, politiku a bulvár nesleduji, ale pokles na trzích, tištění dalších peněz a titulky o krizi, zvedli poptávky po nákupu kryptoměn a fyzických kovů, hlavně stříbra a zlata, které trvali takřka celý rok. Začal jsem využívat kontaktů a trochu vekslovat pro přátele, ale nakonec se to rozjelo víc, než jsem čekal. Obchody a nákupy propojuji hlavně přes Signal a Telegram.
Vzrostl počet peněz v ekonomice, jen 35 % všech dolarů bylo vytištěno za posledních 10 měsíců. A to se taky podepsalo i na trzích. Celý rok jsme většinu času psali na Investree o následujících aktivech, které si od začátku roku připsali slušné zhodnocení, ale není garantované jak třeba dluhopisy České republiky s 0,5 % p.a. Stříbro 52 %, Bitcoin 290 %, Ethereum 448 %, Tesla 688%. Kdo nehledá jistoty, tak hledá pojistky peněz, nespoléhá na stát a až vyhraje sportku. Budoucnost má každý ve svých rukou.
 

Jak se ozbrojit a připravit na nejhorší?

Když jsem pozoroval kolik kyber a krypto útoků se letos konalo, tak o to víc používám DEX burzy a snažím se být svojí vlastní bankou. Používat Trezor HW, Metamask, Uniswap, Aave, jinak platím hotově co nejvíc to jde. Nepotřebuji, aby banka a další instituce věděli kde jsem. Používám víc šifrovanou komunikaci, Brave, 2FA Authenticator, VPN a další zabezpečení.

Z Forbesu CASH je KING otiskli na první straně i moje shrnutí, kde se čeští investoři a podnikatelé shodovali v investicích do vzdělání, firem, majetku, Bitcoinu, fyzických kovů a technologických akcií. Hlavně diverzifikovat, minimalizovat dluhy, mít hotovost a být připraven na nejhorší.

 

Nemovitosti na přehradě

Tip: O komunitním bydlení a životě na přehradě se víc dozvíš v tomto článku

Se sousedem jsem poslal dopis majiteli většího objektu na přehradě u Maximusu a podařilo se nám ho koupit za slušnou cenu. Je tam potenciál na větší záměr, ale situace nyní gastru a eventům moc nenahrává. Zatím to beru jako dobře uložené prostředky. Taky jsme podepsali s Kačkou smlouvu na dva 2+kk byty ke koupi na Jelenci, kde bydlíme. Jeden byt na pronájem. Rádi bysme koupili i chatu pro sebe. Poslali jsme přes 20 dopisů majitelům chat, že určitě se někdo ozve. Nejlepší nabídky jsou totiž neveřejné a je potřeba jednat.

 

A co Cashflow summer 2020?

Moji výzvou bylo zorganizovat nejlepší akci, co jsem dělal. Byl to neuvěřitelně nabitý prodloužený víkend! Těžko se popíše těm, kteří tam nebyli. Na to, že dva měsíce před termínem byla akce zrušená, měl být jen online stream, tak jsem nečekal takový zájem a super ohlasy. Údajně to byl nejchladnější červen za 36 let, takže to připomínalo chvílemi Cashflow winter, nebo Spartan race, ale na to jaké předpovědi hlásili a jaké záplavy byly v okolí, jsme měli pořád luxusně.

 

Celkem nás bylo 300. Byl jsem nadšený, jak to většina lidí vzala sportovně.  Mám spoustu poznámek na vylepšení a příště 17. – 19. června 2021 se potkáme znovu (odkaz na FB událost). Záznam z CS2020 je na webu. 🙂

blank

Letos bylo v plánu organizovat více akcí jako loni, ale pobyt v alpách, kryptowellness, kontaktní kemp, Cryptonight, tyhle akce se museli zrušit kvůli opatřením. Dost jsem flexibilní a mám rád změny, že když jsem nemohl organizovat eventy,  viděl jsem další příležitosti.

 

Skutečné bohatství je tvůj čas, svoboda a děti

Narození Sofie

Věděli jsme celý rok, že čekáme rodinu a bude to epický rok. Trochu jsem byl ten nevěřící Tomáš, že dokud to dítě neuvidím, těžko se mi věří, že tam je. Byl to malý, chtěný a milovaný zázrak. Největší radost tohoto roku.

Když jsme šli jednu letní sobotu stanovat u nás na přehradě, netušili jsme jaký transformační týden nám to přinese s Kačkou. Už pár hodin po ranní koupačce v přehradě se začali dít věci mezi nebem a zemí. A v pondělí 27.7. ve 21:07 se nám narodila bohyně Sofie. Spolu s ní se narodila i moje role táty.  Teď začíná další etapa a zodpovědnost o další bytost.

blank

Moje poprvé bez holek a hodnota času

Od početí jsem denně s Kačkou takřka 24/7, ale po šestinedělí jsem na týden v září odjel s přáteli na jachtu do Chorvatska.

Nikdy mi nevadilo cestovat sám, nebo s partou, ale od porodu je to zvláštní pocit. Chci být s holkami více času. Jasně je to přirozený, ale přesto spousta mužů po světě opouští své rodiny každý den, někdy i na týdny a měsíce kvůli povolání, nebo práci, aby si ten společný čas mohli koupit později.

To mě ale přivádí na daleko hlubší myšlenku. A tou je hodnota společně stráveného času. Přesto i když jsme spolu v jedné krabici – bytě, či domě, tak si někdy připadám daleko. Stejně tak na této fotce mám pod sebou desítky metrů vody a jsem daleko od břehu. Může za to online svět, který nás pohlcuje a někdy se v něm topíme.

 

blank

Den uteče za displejem jak voda, nevnímáme někdy ani partnera, že na nás mluví a těžko se utíká ze světa, kde máme vše na pár kliků. Možná to vnímáte stejně, nejen ti, kteří pracujete na home office, nebo podnikáte online?

Svoboda práce a pohybu

Já už dávno vypnul všechny notifikace, smazal si dost aplikací, letos odinstaloval aplikaci Facebooku a dokonce i přestal výrazně pracovat. Vím jak s energií pracovat a dělám jen co mě baví. Funguje mi nepřímá úměra, že čím víc vydělám, tím míň mě to stojí úsilí a času. Tohle tajemství mě stálo ale spoustu let seberozvoje, změnit svoje myšlení, udělat si super kontakty a aktivní přátele, abych mohl těžit z propojování a obchodů. Navíc mě to baví.
Tohle se možná někomu těžko čte, kor když nemůže teď dělat co ho baví. Ještě rok zpátky bylo vše růžové, my měli všechno, svobodu podnikání, a mohli kamkoli chceme. Kolikrát jsme si to uvědomili? Zapomněli jsme, že nejsilnější organismus na světě není člověk, ale virus. Žili jsme často ve stereotypu a v „jistotách“. Věřím, že každého to obohatilo a změnilo život a spoustu pohledů.

Já to beru pozitivně

Bavilo mě užívat si okolí Brněnské přehrady, i díky tomu, že jsem si koupil horské kolo, paddleboard a barefoot boty na běhání. Měl jsem víc klid a čas na sebe, vzdělání a holky. Vyjeli si do maringotky, na chalupu do Jeseníků, Krkonoš, půjčili si na test obytnou dodávku a mohli poznávat skály a krásy naší krajiny. Stejně jsme chtěli letos cestovat po Česku a první půl rok s malou nikam neletět. Až nyní plánujeme se Sofií první let na Madeiru na 17. ledna, den, kdy oslavím svoje třicetiny v letadle. Na cestě za dalším dobrodružstvím a nakopnutím roku 2021, který jak říká Karel Janeček, bude transformační v našem 21 století.

Shrnutí, vize a cíle na rok 2021

Byl to plodný rok, který navždy změnil můj život. Zrovna když dopisuji článek mi Fedex dovezl zásilku ze Space X, mikinu a trička. Rád bych koupil i jejich akcie před IPO. Tak si říkám, že se máme ještě na co těšit. Věřím, že jednou se z vesmíru budu dívat na naši Zemi a smát se všemu, jak je malé a pomíjivé. Včetně naších opatření se schovat před virem. Je potřeba snít ve velkým, neodkládat život na později a přežívat. 

Nyní jsem v nejlepším věku, ale chci abych i posledních 30 let života žil aktivně, byl zdravý a fit. K tomu je potřeba posilovat imunitu, enzymy a dělat maximum už TEĎ. Doporučuji tři knihy od Melvilu, Proč spíme, Konec Stárnutí a Cyrkadiánní kód. To je dobrý základ a hodně mi otevřeli oči.

Hned na začátku roku, než odletíme na Madeiru chceme koupit s Káťou dodávku na přestavbu, abysme mohli víc cestovat po Evropě a měli pojízdný domek, který vezmeme kamkoli. Doladíme přepis bytů na Jelenici, věřím, že přijde i nějaká chata, kde si vybudujeme svoje dream bydlení a začneme další etapu. Dává nám smysl víc utrácet za zážitky, než věci, ale taky se chceme kam vracet a mít ten svůj domov, kde to budeme mít rádi.

Díky, že jsi došel až sem, pošli klidně svoje shrnutí 2020 a za rok u další rekapitulace na viděnou.

PF 2021

Shrnutí roku dalších online podnikatelů a přátel:

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat seberozvojové akce a byznys kempy Cashflow summer. Baví mě vanlife, jachting, colivingy a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.