Skip to main content

Být minimalistou neznamená se jen mechanicky zbavovat nepotřebných věcí. Musíš ho začlenit i do nehmotných aspektů tvého života. Minimalismus přináší především svobodu, méně stresu, více peněz, přehlednost a koncentrovanost. Podstatné je vědět, proč minimalizovat a co. Někdo má problém s přeplněnou e-mailovou schránkou, skříní plnou nenošeného oblečení nebo s hlavou plnou starostí. Každá oblast tvého života se dá zminimalizovat. Pojď se podívat alespoň na některé z nich.

1. Změna práce

Pokud jste každou neděli večer otráveni z toho, že máte jít další den ráno zase do práce, asi není něco v pořádku. Proč nezkusit jinou práci. Raději dejte výpověď, než abyste zůstali na místě, kam nepatříte a nevyužili svůj potenciál naplno. Nebo se posuňte ještě o level víš a cestujte a přitom vydělávejte. Víc o tom se dozvíte v článku se 42 možnostmi jak na to. Důležité je věřit si. Každý má v sobě něco, co může nabídnout světu. Prodejte to!

2. Pracovní prostor

Svůj pracovní prostor si pečlivě přizpůsob. Každý předmět krade tvou pozornost. Nejlepší je mít přesně vyhrazený prostor (stůl), který slouží pouze pro práci. Pokud se nemůžeš doma soustředit, zkus kavárnu, co-working nebo třeba knihovnu. V žádném případě se nenech rušit. Vypni si na mobilu veškeré notifikace nebo alespoň zvuk. Budeš se tak plně soustředit a nenecháš se rozhodit každým pípnutím. Tady hraje minimalismus velkou roli!

3. Přeplněná e-mailová schránka

Zná to téměř každý. Složka s doručenou poštou je plná e-mailů. A přichází další. Každý další e-mail vyvolává nepříjemné pocity a napětí. Minimalismus e-mailů ti pomůže. S elektronickou poštou je potřeba udělat rychlý proces.

 • Zprávy, na které můžete odpovědět během minuty nebo dvou, vyřiďte hned a nepřeskakujte je
 • Zprávy, které potřebují více času a zároveň jsou důležité (tím myslím opravdu důležité, ne pouze urgentní), přesuňte do speciální složky a vyhraďte si speciální čas, kdy se s nimi vypořádáte
 • Všechny ostatní e-maily smažte, žádné slitování nad bezvýznamnou poštou!

minimalismusA určitě si založte více speciálních složek, kde si e-maily roztřídíte podle druhu, důležitosti nebo osob. Zjednoduší vám to případné složité dohledávání zatoulaných zpráv.

4. Detox těla

Očista prospěje tělu i duši. Není nutné vyhlašovat týdenní hladovku. Já začala s 24hodinovými půsty, které jsem opakovala asi 3x do měsíce. A postupně jsem je prodlužovala na 36 hodin, 48 hodin a dále. Nejdřív na to musím nastavit svou mysl – abych nepřemýšlela o tom, že mám prázdný žaludek nebo abych uplně ignorovala a necítila pocit hladu. 

Detox přináší obrovský příval energie a koncentrace. A navíc ušetříte čas, který trávíte v kuchyni nákupem a přípravou jídla. A třeba zhubnete i nějaké to kilo. Pokud si nedokážete představit den bez jídla, zkuste třeba týdenní výzvu na ovocných nebo zeleninových šťávách, na kterou se také chystám. Nebo třeba kokosový detox. Možností je nespočet. Nebojte se a jděte do toho!

5. Off-life výzva digitální detox

Najděte si nějaké klidné místečko, chatu v přírodě, nejlépe lehce vzdálené od civilizace. Odřízněte se od světa. Bez mobilu nebo alespoň bez internetu. Naučte se být sámi se sebou. Vnímejte jen přírodu kolem sebe, zvuky, teplotu, vůně, pocity. Zdokonalíte se ve všímavosti. Neřešte čas, fungujte podle svých biologických hodin. Vstávejte, když se rozední, jděte spát po setmění. Jídlo si připravte jakmile máte hlad. Stačí týden a budete se cítit jako znovuzrození.

6. Mindfullness

Udržujte mysl čistou. Naučte se na chvíli vypnout. Při jakékoli všední i nevšední procházce přírodou nemyslete na starosti. Vnímejte vše, co se kolem vás děje, vnímejte barvy, vůně, zvuky a nenechte se polapit starostmi.

blankDalajláma jednou prohlásil, že kdyby se na základních školách vyučovala meditace, během jedné generace by zmizelo veškeré násilí z tohoto světa. Meditace má nespočet pozitivních účinků pro lepší život. Důležité ale je nic neočekávat. Prostě jen meditovat. Teprve pak se začnou dít věci.

Jóga je dalším magickým způsobem jak najít rovnováhu ve svém těle i životě. Mám to na vlastní kůži odzkoušené. Jóga přináší vysokou koncentraci a vyrovnanost. Není jen o opakování určitých pozic, ale o objevování životní energie. Čím dál větším trendem se stává acrojóga, které jsem taky propadla. Acrojóga se cvičí ve dvou a více lidech, nejčastěji však právě v párech – muž a žena. Nejenom, že posilujete s vlastní (partnerovou) váhou, ale zároveň je to blahodárný nástroj pro rozvoj vztahů. Posilujete vzájemnou důvěru a sebepoznání.

blank

7. Oblečení

„Míň věcí = více životního prostoru.“

Oblast, kde se minimalismus projevu snad nejviditelněji. Ještě před pár lety jsem často kupovala hromady oblečení v domění, že ho budu nosit. Většina z toho ale skončila zapomenutá ve skříni, pod postelí nebo někde na půdě. Utrácela jsem peníze za něco, co mi nepřineslo žádný prospěch. Oblečení se hromadilo a nevěděla jsem si s ním rady.

Doporučuju pár tipů jak oblečení redukovat nebo jak předejít zbytečným nákupům:

 • před každým nákupem si udělej analýzu toho, co už doma máš
 • za každý nově koupený kousek se jednoho, co doma máš zbav
 • věci co nenosíš, prodej – vyměň – daruj – vyhoď (vinted.cz je jeden z nejznámějších webů, kde svoje oblečení jednodušše prodáš nebo vyměníš bez jakéhokoli zprostředkovatele)
 • nakupuj podle pravidla FUNK (funkční, univerzální, nadčasové, kvalitní)
 • největším zabíračem místa jsou tzv. věci “na doma” nebo na spaní, sama jsem takových věcí doma měla spoustu v domnění, že už sice nejsou dost dobré do společnosti, ale doma je unosím – omyl – stačí mi od každého druhu oblečení 3 kusy, zbytku se s klidně můžeš zbavit
 • zkus třídící metodu oblečení podle slavné Marie Kondo

8. Sociální vztahy

I zde platí pravidla pro minimalismus. Vztahy s lidmi ve vašem okolí budujte spíše do hloubky než do šířky. V životě nemusíte mít arsenál lidí, které vlastně ani pořádně neznáte. Vymezte si pár lidí, kteří jsou na stejné vlně a budujte s nimi harmonický vztah, ve kterém se budete vzájemně obohacovat.

“Zbavte” se lidí, kteří vám berou energii a negativně vás ovlivňují. Lidi, co ustavičně nadávají na svět. Po setkání s takovým člověkem se cítíte, jako by vás přejel parní válec. Na sociálních sítích si smažte přátele, jejichž zdi jsou otrávené negativismem. Ty, co šíří nenávist a beznaděj. Naopak sledujte lidi, kteří dokážou inspirovat a nadchnout. Nebojte se ukončit vztah, ať už profesní, partnerský nebo kamarádský. Nenechte se stáhnout ke dnu. Žijte svůj život, ne život někoho jiného. Proto si dávejte pozor, koho do něj pustíte.

Vůbec se nebojte naučit říkat NE. Zredukujete tak své závazky a nenecháte se okrádat o váš čas.

9. Minimalismus v cestování

Cestujte pohodlně. Minimalisticky. Jen s příručním zavazadlem. Nejenom, že je to pohodlné, ušetříte tak čas na letištích a nemusíte se bát, že se váš kufr někde ztratí nebo ho někdo rozbije. Každý druh oblečení si sbalte max 3x. Vždycky se najde možnost, kde si oblečení můžeš přeprat. Digitální nomádi si do batohu vezmou notebook a přesunou svou „kancelář“ na druhou stranu zeměkoule. Jednou z vychytávek na cestování je cestovní láhev s filtrem, do které si můžete nabrat vodu dokonce i z kaluže. Nemusíte si pak neustále kupovat balenou vodu a znečišťovat přírodu plastem. Na rychleschnoucí ručník byste taky zapomenout neměli. Zabírá minimum místa a do hodiny je suchý. Pokud chcete opravdu cestovat efektivně, přečtěte si článek s 21 pravidly pro efektivní cestování.

A jak při cestování minimalizovat výdaje? Svět nabízí tisíce možností jak ušetřit. Za ubytování platit nemusíš, dokonce ani za jídlo. Nevěříš? Takovou šanci ti přinese třeba Workaway nebo WWOOF. Jestli miluješ domácí mazlíčky, tak spoj příjemné s ještě příjemnějším a mrkni na to, kde komu pohlídáš pejska nebo kočku skrz web house sitting.

10. Gift-free relationship 

Určitě se ti stalo, že jsi dostal dárek, který vůbec nepotřebuješ a jen ti doma překáží. Domluv se s rodinou, kamarádem, partnerem, že si nebudete dávat zbytečné dárky (nebo vůbec žádné). Obdarovat se můžete kterýkoli den v roce. Můžete si vzájemně říct, co potřebujete a předejít tak zbytečnému utrácení za nevděčné dárky. 

Nesbírej věci, sbírej zážitky. 

Zákeřní žrouti času

Jsou tady mezi námi. Každý den kolem nich procházíme. Odhal je a nauč se jim vyhnout. Jsou to činnosti, které ti nepřináší žádný užitek, ale jsi schopný nad nimi strávit celý den. A už ti nezbyde čas na to, co je důležité. Největšimi denními žrouty času jsou třeba:

 • sociální sítě
 • schůzky s lidmi
 • tv, seriály, filmy, pc hry
 • neschopnost říkat ne
 • notifikace
 • prokrastinace
 • snaha dělat vše sám
 • vlastnictví příliš mnoha věcí

Znáte to, když někdo řekne: “nemám čas”. Pravdou je, že každý má denně stejné množství času. “Nemám čas” tedy znamená – “není to moje priorita”.

Výzvy

Změnit některé (sebe)destruktivní návyky není jednoduché. Proto si začněte dávat výzvy. Stanovte si časový úsek (alespoň týden) a na tuto dobu se vzdejte konkrétní činnosti nebo naopak dělejte něco, co jste předtím nedělali. Bez závazků. Prostě zkuste, jestli to jde. Na konci můžete vyhodnotit, co nového jste se naučili, jaké překážky jste museli překonat, případně co vám zabránilo výzvu úspěšně dokončit. Dejte si týdenní výzvu a vyzkoušejte to, co chcete na sobě změnit. Můžete se inspirovat třeba některou z těchto:

 • offline týden bez interentu
 • měsíc bez masa
 • týdenní smoothie detox
 • měsíc bez alkoholu
 • měsíční úklidová výzvy – každý den se zbavte jedné věci
 • 30 dní ranní jóga

Pokud vás minimalismus a úklid vlastního života zajímá, inspirovat se tak, jako já, můžete na těchto webech známých českých minimalistů.

mnmlst.cz
žijememinimalismem.cz
minimalisticky.cz
zamalem.cz

Nebo si stáhněte tento jednoduchý eBook jak na minimalismus a párkrát za měsíc si připomeňte jakým směrem jít.

S minimalismem souvisí i zerowaste způsob života. Pokud vás to zajímá, stáhněte si eBook s tipy jak začít a šetřit sebe, svůj životní prostor i celou naši planetu.

 

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.