Skip to main content

Ryan Holiday, cestovatel, pro kterého je cílem cestování především rozvíjení sama sebe a svého potenciálu. Říká, že je jasné, že doma k tomu nedojde tak snadno jako za hranicemi. Tim Ferriss, autor bestselleru Čtyřhodinový pracovní týden, ho vyzpovídal a dali dohromady těchto 21 pravidel pro efektivní cestování.

1. Cestujte jen s příručním zavazadlem. Pokud máte moc věcí, děláte něco špatně.

TIM: Tady jsou moje tipy jak cestovat po světě s 10 kg a méně.

2. Místo toho, aby jste navštívili stovky míst. Vyberte si jen jedno nebo dvě, které vás opravdu zajímají, přečtěte si o nich všechno a vědomě si je užijte. Mnohem víc se vám bude líbit zážitek, když do jeho uskutečnění vložíte úsilí a čas. Já rozhodně raději navštívím dvě nebo tři památky, o kterých si něco přečtu a pochopím jejich historii, než abych viděl spoustu věcí, které si jen vyfotím a zítra už ani nevím jak se jmenují. A rozhodně se nikdy necítím  “být povinný” vidět všechno to, co každý říká, že MUSÍŠ VIDĚT !

TIM: Potřebujete inspiraci?  Tady je můj seznam do Tokya a Buenos Aires.

3. Choďte na dlouhé procházky. Nejvíc vás svět překvapí, když to nejmíň čekáte.

4. Přestaňte přežívat, žijte. Proč si děláte tolik fotek ? na památku ? Užívejte si především přítomnost okamžiku. Vyvarujte se pohledu na svět skrz displej vašeho mobilního telefonu.

5. Čtěte knihy, hodně knih. Konečně jste na místě, kde vás nikdo nemůže rušit nebo vám volat kvůli schůzkám. Polovina televizních stanic bude v jiném jazyce. Využijte to jako šanci k vašemu osobnímu růstu.

6. Jezte zdravě. Samozřejmě si užijte i místní kuchyně, ale s rozumem nebo se celou dobu budete cítit jako flákač.

7. Vyhněte se příručkám, kde jsou často jen povrchní informace nebo jsou kompletně špatně. Raději si hledejte informace v odborných literaturách nebo si vygooglujte přesně to, co potřebujete vědět.

8. Rád chodím a trávím čas na posvátných místech. Je to uklidňující a dělá to z vás lepšího člověka. (Moje oblíbená místa jsou bojiště, není nic víc děsivějšího a zároveň tak uklidňujícího).

9. Vytvořte si rozvrh nebo rituál, podle kterého budete fungovat a dostaňte se do něj co nejrychleji. Nebudete mít tak dobrý pocit ze všech zážitků, pokud budete dělat moc věcí najednou, budete vyčerpaní a neefektivní. Já ráno vstanu a jdu běhat. Pak několik hodin pracuji. Dám oběd a naplánuji si nějaké aktivity tak na 3-4 hodiny, kdy jsem pryč od pracovních záležitostí a prozkoumávám město, ve kterém zrovna jsem. Poté co se vrátím, chvilku relaxuji a vyrážím na pozdní večeři. V podstatě v každém časovém pásmu, ve kterém jsem byl, si myslím, že je to ideální plán k tomu, aby jste si život užili na plno. Dovoluje mi to, prodlužovat si moje výlety bez stresu nebo potřeby spěchat domů.

10. Pokud cestujete do nového města, první věc kterou byste měli udělat poté co přijdete na hotel je převléct se z pracovního oblečení do něčeho pohodlnějšího. Jděte se podívat po okolí a nasát atmosféru.

11. Nikdy si nedávejte sedadlo v letadlo do polohy k ležení. Sice vám to dá mnohem víc místa, ale na úkor někoho jiného. V ekonomice se tomuto jevu říká externality. Není to správné. Nedělejte to.

12. Nocujte i v prapodivných hotelích. Sice se vám to nemusí zamlouvat, ale určitě to bude stát za to.

13. Čtěte si informativní tabule památek. Ale opravdu si je čtěte, nezkracujte si to. Mají tendenci vám říct opravdu zajímavé věci.

14. Přidejte k vašemu cestování nějakou pracovní činnost, pokud je to možné.

TIM: Přečtěte si o tom, jak se celá rodina přestěhovala do tropického ráje v Indonésii a pokračovala v dosahování svých příjmů.

15. Neztrácejte čas balením věcí, které MOŽNÁ budete potřebovat. I v zahraničí mají obchody. Vše si můžete koupit na místě podle aktuální potřeby.

16. Jděte se podívat na zvláštní místa, i ta méně atraktivní. Donutí vás zapřemýšlet, kroutit hlavou nebo vás rozesmějí.

17. Ignorujte pokušení za a) všem sdělovat váš plán nadcházející cesty, za b) strávit měsíce a měsíce plánováním. Prostě běžte. Cestujte pohodlně, tak aby to byl neobyčejný zážitek ve vašem životě.

18. Co se týče muzeí, mám rád trik od Tylera Cowena. Předstírá, že je zloděj, který se dívá po něčem, co by mohl ukrást.  Změní to váš pohled na umění. Zkuste to. 

19. Nekupujte se místní SIM kartu do telefonu. Ne protože, tím ušetříte, ale je to dobrý způsob digitálního detoxu.

20. Prozkoumejte úžasná místa ve Spojených státech. Jih je krásný a je pravděpodobné, že jste většinu ještě neviděli.

 TIM: 21. Tady je jeden tip ode mě. Udělej fotku sebe, jak skáčete na nějakém zajímavém místě. Obyčejný den rázem oživíte a skočíte do dětských let. Fotka níže je z Burning Man z roku 2010.

cestování

Cestování podle Tima Ferrisse

Cestování by nemělo být útěkem. Mělo by být součástí vašeho života, ne lepší ani horší než zbytek vašeho života. Pokud jste tak nespokojeni s tím, co děláte nebo kde bydlíte, že strávíte týdny nebo měsíce, tím aby jste zjistili jak se dostat na pár dní pryč, měli byste se probudit. Je velký rozdíl mezi tím, že “chcete” změnu a “potřebujete” utéct z vašeho vězení.

Zeptejte se sami sebe upřímně: Zasloužím si tuto cestu? Jsem na místě, abych z něho něco dostal?

 V průběhu let cítím, že jsem zvládl umění něčeho, co bych nenazýval „cestování“. Říkal bych, že žiji svůj život na různých zajímavých místech.

 Tato pravidla a triky mě pomohly k tomu, aby to bylo možné, a možná pomůžou i vám.

Zdroj: tim.blog

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.