Skip to main content

Veřejnost má stále pouze základní informace ohledně kryptoměn a jejich možné využitelnosti. Bohužel, tito lidé hodnotí úspěšnost digitálních měn jen podle titulků v mainstreamových mediích a současné ceny Bitcoinu. 

Nikdo si ale už neuvědomuje, že v prostředí kryptoměn je aktuálně největší vývojářská aktivita od počátku internetu a vzniká tu zcela nová infrastruktura, která bude měnit svět. A je tak trochu jedno, jestli Bitcoin bude stát 20 000 USD nebo 50 USD.

Využitelnost kryptoměn

Všechno to začalo tím, že si 2 uživatelé mohou mezi sebou posílat jedinečné nezaměnitelné jednotky měny, kterou nejde nějak duplikovat, nahradit nebo změnit. Bitcoin vznikl před 10 lety a za tu dobu vývojaři rozvinuli celkovou využitelnost blockchainu do specifických aplikací, které přináší nové výhody a technologie.

Projekty jako Maker DAO (decentralizované bankovnictví), BAT (decentralizovaný reklamní systém na internetu), Augur (prediction market platforma) nebo Golem (decentralizované sdílení výpočetního výkonu) posouvají využitelnost kryptoměn na zcela novou úroveň. Poslední novinkou je mainet release projektu Aragon.

Release Aragon 0.6

Aragon ti umožní si založit svoji osobní Decentralizovanou Autonomní Organizaci (DAO). Jednoduše řečeno si můžeš založit firmu na blockchainu, emitovat tokeny (akcie), nastavit rozhodovací práva a spoustu dalších funkcí. Vše v uživatelské přívětivé platformě bez potřeby programování.

Kompletní popis a analýzu projektu Aragon se můžeš dočíst v našem minulém článku.

Co je decentralizovaná autonomní organizace

Představ si, že by jsi měl firmu, kde by všechna pravidla, podíly a role byly definované striktním programovacím kódem. V klasické firmě je vše definované papírovými smlouvami a v případě porušení musí vše k soudu, který může trvat měsíce až roky. 

Koncept decentralizované autonomní organizace je tedy způsob, jak by mohly firmy fungovat v 21. století a projekt Aragon díky technologii blockchainu a Etherea teď DAO zpřístupnil každému z nás. Což krásně popisuje i toto video s CZ titulky.

Jak si založit svoji první DAO

Tento jednoduchý tutoriál tě provede založením vlastní DAO na Aragonu. Budeš potřebovat prohlížeč Google Chrom a Metamask. Metamask můžeš nově propojit i se svojí HW peněženkou.

1. Svoji DAO si založíš na adrese https://mainnet.aragon.org/# kliknutím na “Create a new organization”blank

2. Zvolit typ organizace “Token project with democracy” (klasické DAO). Co je multisign se můžeš dočíst ve znalostní databázi Aragon Wiki.

blank

3. Zvolíš jméno organizace

blank

4. Nastavíš parametry organizace

Support – Je číslo v %, které je vyžadováno, aby byl úspěšně schválen návrh o konkrétním hlasování. Pokud je například 51 %, potřebuji alespoň 51% podporu tokenů holderů, kteří hlasovali, aby návrh byl schválen.
Min. Qurum – Je to minimální požadovaná účast na hlasování. Pokud je nastaveno například na 20 %, je nutná účast minimálně 20 % všech emitovaných tokenů, aby hlasování bylo platné.
Vote Duration – Doba, jak dlouho je otevřeno každé hlasování.

blank

5. Nastavení tickeru pro tvůj token – pozor nemůže už být změněno

blank

6. Podepsání transakce přes Metamask

blank

7. Hotovo, můžeš začít pracovat se svoji DAO

blank

Jaké funkce jsou k aktuálně dispozici

  • Můžeš emitovat vlastní tokeny
  • Rozdělit tokeny mezi další osoby (ETH adresy) a tím definovat jejich rozhodovací sílu
  • Vyvolat hlasování 
  • Používat DAO jako firemní účet. Můžeš vložit ETH nebo ETH tokeny
  • Nastavit práva jednotlivým uživatelům (např. správa firemního účtu, funkce hlasování atd…)

Aktuálně je Aragon ve velmi počáteční fázi funkcí, které umožňují pouze základní interakce s platformou, ale už teď jsou ve vývoji zajímavé aplikace, které z Aragonu určitě udělají komplexní platformu pro základní a fungování DAO v prostředí kryptoměn.

blank

Ukázka aplikací, které jsou aktuálně ve vývoji

S postupem času bude zajímavé sledovat vývoj aplikací od komunity, protože samotný Aragon je i programovací platforma, kde mohou vývojaři programovat své vlastní aplikace. Využití může být tedy velmi pestré.

Osobně jsem už založil DAO pro svoji web designovou agenturu Webfusion a emitoval jsem své vlastní tokeny WBF. Zatím si s platformou jen hraju, ale v nejbližší době určitě chci začít platformu využívat naplno a příjmat platby v kryptoměnách za webové stránky a celkově řídit firmu v Aragonu.

V rámci Crypviz-smartlaw už nabízíme kompletní podporu a servis při vytváření DAO na Aragonu.

Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání a spoluzakladatelem Crypviz.io, kde se zabýváme správou majetku v DeFi.