Určitě každý ví, jak probíhá proces schválení půjčky v klasických bankách. Požádáš o částku, kterou by jsi chtěl a následně tě čeká série otázek ze strany bankéřů – Kolik vyděláváte? Máte smlouvu na dobu neurčitou? Kolik máte dětí? Jaké máte závazky? S Maker DAO je to jinak.

Tyhle všechny otázky jsou velmi osobní a důvěrné pro každého z nás. Problém je, že musíš věřit, že banka s informacemi nakládá dle všech předpisů a nic nebude sděleno třetí straně. Například, že zaměstnanec banky si neopíše tvé číslo občanky, které dále zneužije.

Technologie z kryptoměn umožňuje kompletně zprůhlednit a decentralizovat různá odvětví nebo procesy. V kryto světě se tedy už pomalu začínají objevovat možnosti a nástroje jako z klasického finančního světa. Pouze s tím rozdílem, že je vše decentralizované a transparentní. 

Jak tedy vypadá taková půjčka v decentralizovaném krypto světe? Na začátek je nutné zmínit pár pojmů, aby jsi celý koncept pochopil.

Maker DAO a Stable Coin Dai

Maker DAO je projekt, který se snaží vytvořit ucelený eko-systém, který pomůže snížit volatilitu tvých krypto aktiv pomocí stable coinu a dalších provázaných funkcí. Stable coin je kryptoměna, která má zafixovanou cenu vůči Fiat měně, nejčastěji USD.

Maker DAO vytvořil svůj stable coin Dai, který má držet dle svých nastavených algoritmů cenu vůči americkému dolaru (1 Dai = 1 USD). Stable coin Dai je typově tzv. “crypto-collateralized” – což znamená, že hodnota stable coinu je podložená kryptoměnou. V případě Dai stable coinu je to Ethereum.

Toto je jen velmi základní popis Stable coinů. Detailní popis a vysvětlení, jak fungují stable coiny se můžeš dočíst v dalšém článku.

Důležitost Stable coinů

Většina lidí v kryptoměnách dnes řeší pouze, jak vydělat peníze (kde bude největší růst, do které kryptoměny investovat). Málokdo se ale už zajímá o samotnou technologii kryptoměn, jejich praktické použití a jak pravděpodobně ovlivní nebo změní fungování naší společnosti.

Stable coiny jsou jednou z nejzásadnějších technologií, která bude rozhodovat o tom, jestli opravdu dojde k masové adopci z strany obyčejných lidí, firem nebo bank. Určité transakce nebo finanční produkty potřebují ke svému fungování nízkou volatilitu a nelze je založit na aktuálních velmi volatilních aktivech jako BTC nebo ETH.

Díky Maker DAO a Stable Coinu Dai jsme tomuto blíže a je možné využít nového konceptu půjčování peněz – Collateralized Debt Position nebo-li ve zkratce CDP.

Půjčování peněz v režii Maker DAO

Představ si, že si chceš vzít půjčku a nemusíš nikomu sdělovat, kolik vyděláváš, jaké máš závazky nebo kde pracuješ. Jediné co stačí udělat je, že uzamkneš své krypto aktiva (aktuálně jde pouze ETH) do smart kontraktu jako zástavu (ručení) a na oplátku dostaneš možnost vybrat až 66% v Stable Coinu Dai (1 Dai = 1 USD) z uzamčené hodnoty tvých kryptoměn. Tento koncept se jmenuje Collateralized Debt Position nebo-li CDP.

Stable coin Dai jde následně směnit na burzách na Fiat měnu nebo jakoukoliv kryptoměny. Dejme tomu, že za 2 roky se rozhodneš půjčené peníze vrátit. Tímto se dostaneš zpět ke svým uzamčeným ETH, které můžou mít ale daleko vyšší hodnotu než v době, kdy jsi je uzamkl.

Kolik můžu vybrat ze svých uzamčených ETH?

Za své uzamčené ETH ti systém uvolní 66% Dai, které jsou ti volně přístupné. Kdyby jsi ale vybral celých 66%, které ti uvolnil systém, tvůj dluh by vstoupil do procesu likvidace a byl jsi penalizován 13% z tvých uzamčených ETH.

Celý princip stojí na tom, že likvidní poměr (zdraví dluhu) svého CDP musíš držet nad 150%. Jakmile je pod 150% vstupuješ do procesu likvidace a budeš penalizován těmi 13% z tvých vložených kryptoměn. Bezpečné a ideální je vybrat např. pouze 20-30% z částky, kterou ti uvolnil systém.

Ukázkový příklad – cena 400 USD/ETH při vytvoření CDP.

  • Uzamkneš 100 ETH do CDP smart kontraktu. V době uzamčení je cena ETH 400 USD, uzamykáš tedy 40 000 USD.
  • Systém ti uvolní 66% z uzamčené hodnoty ve stable coinu Dai, tedy 26 400 Dai (1 Dai =1 USD), které můžeš vybrat. 
  • Rozhodneš se vybrat 13 200 Dai a koupit si např. nové vybavení do bytu a za zbytek další kryptoměny.
  • Za 2 roky se rozhodneš půjčených 13 200 Dai (USD) vrátit, zaplatíš Stability fee Maker Dao (0.5% za rok) a tobě se navrátí tvých uzamčených 100 ETH. Celý vtip je ale v tom, že cena ETH ti za ty 2 roky vyskočila na 10 000 USD a ty tedy operuješ aktuálně s 1 000 000 USD.

Co se děje v případě, když ETH začne klesat na hodnotě?

Každé CDP má tzv. Liquidation Ratio (musí být nad 150%) a Liquidation price (cena ETH, kde se stává tvé CDP nebezpečné a vstupuješ do procesu likvidace). V momentě, kdy se toto začně dít, musíš být jako investor připraven uzamknout další ETH (uzamkneš ETH na nižší ceně a tím snižíš Liqidation price), aby jsi stále své CDP udržoval nad Liquidation Ratio 150%. Na znalostní databázi Crypvizu se opět můžeš dočíst, jak funguje Collateralized Debt Position a jak ho otevřít.

Možná praktická využití CDP

  • Půjčka na cokoliv – auto, dům, osobní spotřeba
  • Decentralizovaná páka – půjčené prostředky zpět reinvestovat do kryptoměn nebo jiných aktiv
  • Hedgování – v době nejistoty na trzích lze své prostředky přesunout do Dai a tak je fixně upevnit na hodnotě

Rizika Maker DAO

  • Investor nedokáže udržet své CDP nad 150% Liquidation Ratio v dobách korekce ETH (neuvážené riziko a nedostatek krypto aktiv)
  • Hacknutí smart kontraktů CDP
  • Zhroucení stable coinu Dai (Přežil korekci ETH z 1 400 USD na 359 USD)

Dobrý sluha ale špatný pán

CDP koncept je úplně něco jiného než klasické bankovní půjčky – je pro lidi co mají peníze, umí si nastavit velmi rozumné riziko a zvýšit si tak své cashflow. V komunitách se začínají objevovat různé příběhy od lidí, kteří využili CDP – například na koupení vysněného auta nebo zaplacení hypotéky.

Vždy je ale nutné mít dostatečný počet ETH k případnému doložení, tak aby vše bylo bezpečné. Osobně bych do CDP uzamknul max 5-15% svých ETH z celkového počtu, víc určitě ne. Kdyby byl zájem, můžu připravit i přesný tutorial v češtině, jak otevřít, spravovat CDP v Maker DAO a jaké používat burzy na směnu Dai.

Použité Zdroje:

Vysvětlení principu Stable Coinu

Popis konceptu fungování Collateralized Debt Position (CDP)

Profil projektu Maker DAO

Petr Sanetrník

Autor Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem projektu Webfusion.cz, kde tvoříme moderní weby a e-shopy. Dále přetváříme složité informace ze světa kryptoměn do jednoduché a pochopitelné podoby v rámci analytického webu Crypviz.io. Aktivně také vzděláváme firmy ve virtuální realitě v projektu VREducation.cz a natačíme videa na míru v projektu VRMotion.cz.