Jak koupit kryptoměny? Jak je rychle prodat? Takových otázek mi přišla celá řada. Tak jsem napsal základní přehled (AKTUALIZOVÁNO 2024). Pokud nemáš tušení co je vlastně Bitcoin, přečti si nejprve tento článek.
Dobře, teď základy víš, pojďme se podívat co je kryptoměna, adresa, směnárna, peněženka, privátní klíč, hash, SEED. A na závěr se dozvíš i co nakupovat!
1. Jak založit peněženku?
Existuje mraky peněženek, kde budete Bitcoiny nebo jiné kryptoměny držet. Říkám kryptoměny, ale ve skutečnosti jsou to privátní klíče. Tohle je rychlý, bezpečný a ověřený návod, který sami používáme, podle kterého to zvládne i Franta z vedlejší vesnice, který běžně využívá internet a internetové bankovnictví.
Prvně si vytvoříme Bitcoinovou adresu. Bitcoinová adresa slouží k tomu, abyste na ni mohli přijímat platby. Peněženka je vaše soukromá banka, adresa číslo účtu. V okamžiku, kdy si založíte bitcoinovou peněženku, získáváte svoji první btc adresu. Většina peněženek vám ji vytvoří automaticky po instalaci – případně zadáte pokyn k vytvoření. Adres můžete mít libovolné množství.
Co je privátní klíč a proč je třeba?
Nejdříve je vygenerován tzv. Privátní klíč. Už z názvu vyplývá, že je to něco, co byste rozhodně neměli s nikým sdílet. Ihned po instalaci peněženky a získání první adresy nastavte silné heslo k privátnímu klíči a zálohujte. Bitcoinová adresa vypadá např. takto: 1NRfJcNj7JFGD3ZucBSLuj52bHmqGJLcog .
Podobně i privátní klíč je dlouhá řada písmen a čísel. Slouží k tomu, abyste transakci – platbu, kterou někam posíláte, mohli podepsat a potvrdit tak vlastnictví odesílaných bitcoinů. Podpis vypadá v praxi tak, že po zadání platby potvrdíte odeslání heslem, které patří k vašemu privátnímu klíči, peněženka potom vše ostatní zařídí sama. U mobilních aplikací většinou heslo vyžadováno není.
Na trh jsou online peněženky jako Blockchain, případně peněženky softwarové, papírové, mobilní a odlehčené. Mezi nejpoužívanější mobilní peněženky patří třeba aplikace Trust Wallet pro hlavní kryptoměny dostačující. Aplikace do smartphonu, která nestahuje celý blockchain, ale přitom máte kontrolu nad svým privátním klíčem. Je to podobné řešení, jako když máte peněženku – softwarového klienta v PC, ale se všemi výhodami přenosného zařízení.
U všech peněženek slouží jako záloha tzv. seed – soubor anglických slov (většinou 12 nebo 24 náhodných slov), které fungují jako záloha – ztratíte-li např. telefon, nainstalujete na jiném stejnou aplikaci, po instalaci vložíte ve správném pořadí seed a disponujete znovu stejným množstvím coinů, jako ve starém zařízení. Zapiš si hlavně seed na kus papíru, nebo ulož na flash disk, ne nikde online.
2. Úskalím je bezpečnost
Jedním z největších úskalí kryptoměn je bezpečnost. Bitcoin je nástroj, který se neobejde bez internetu a to je prostředí, které nemusí být vždy jen přátelské. Transakce, které jednou odejdou z vaší peněženky, jsou nevratné. A protože ve většině případů nevíte, kdo se skrývá za btc adresou, můžete při velké neopatrnosti přijít o všechny bitcoiny, které máš. A nemůžeš si komu co stěžovat. Používej počítač, kterému věříš a nastav si silné heslo. Případně si ho zapiš někde na papír. Bez hesla a seedu se k Bitcoinu nedostaneš.
3. Kde kryptoměny dlouhodobě držet?
Pokud chcete mít kryptoměny (privátní klíče) co nejlépe zajištěny, pořiďte si hardware peněženku, která je velikosti jako flashky a budete střežit svůj poklad v pevnosti. Existuje hardwarová peněženka Trezor (model T, nebo One), která uchovává privátní klíč a slouží k podepisování transakcí. Byla vyvinuta českou firmou Satoshi Labs. Doprava trvá pár dní. Trezor funguje jako samostatná počítačová jednotka a posledním stupněm kontroly je „mechanické“ stisknutí tlačítka – to zatím nedokáže žádný hacker. Řekněme tahle varianta je povinnost všechny, kteří mají v kryptu alespoň 50-100 tisíc korun+.
Doporučuji si objednat hardware peněženku u výrobce přes tento odkaz, ať máte jistotu. Super volba je Trezor T s displejem a slotem na SD kartu, ten ti umožní mít přístup ke všemu co potřebuješ a je uživatelsky příjemnější.
Situace peněženky vyřešena, až vám přijde domů, tak po připojení se objeví postup na aktivaci. Prvně si tam zvolíte PIN pod kterým se budete přihlašovat. Pak si opíšete SEED, těch 12 slov ideálně na papír v balení, je to takové heslo na obnovení, kdyby jste trezor ztratili nebo si ho někdo půjčil a nevrátil. Nemusíte mít strach ale, že by se vám dostal dovnitř, pokud chceš větší ochranu zabezpečení, nastav si passphrase. Trezor T akceptuje aktuálně přes 1200 kryptoměn – Bitcoin, Ethereum a všechny ERC20 tokeny.
4. Jak koupit kryptoměny z FIAT peněz?
Jednou z hlavních myšlenek tvůrce bitcoinu bylo, že má kryptoměna umožnit rychlé a levné placení po internetu. Bitcoin má být směnný prostředek, který nebude závislý na žádné centrální autoritě. Rychlý, levný, neinflační, bezpečný.
FIAT měnu, v našem případě ničím nekryté koruny, tam dostanete několika způsoby. Nejrychlejší cesta je právě přes burzu. Burza si za tuto službu vezme poplatek, obvykle ve výši 0,1 – 0,5% za nákup, nebo prodej. Základním předpokladem však je, že chcete-li na burze/směnárně obchodovat, musíte tam nejdříve své bitcoiny, nebo peníze převést. To vyžaduje důvěru v konkrétní instituci a zvlášť v poslední době se ukazuje, že byste měli dobře vybírat. Nevýhodou je vždy KYC, aneb nahrání osobních údajů, včetně naskenování občanského průkazu. A taky riziko hacknutí burzy.
Burzy a směnárny vs. Revolut
Nikdy nedrž coiny (privátní klíče) na směnárně, ale přepošli si coiny rovnou do peněženky/ Trezoru, kde je máš daleko více zabezpečený.
Hlavním rozdílem mezi směnárnou a burzou je ten, že směnárna určuje a nabízí vlastní kurzy a zpravidla má i vyšší spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou pro klienta), zatímco burza slouží jako platforma, na které se soustřeďují nabídky uživatelů, kteří chtějí bitcoiny koupit a těch, kteří chtějí naopak prodat. Burza tedy žádné bitcoiny sama nenabízí, jen páruje nabídky a poptávky.`
Digitální banka Revolut
Možná víš, že digitální banka Revolut ti zajistí obchodování kryptoměn skrz deriváty. Nakupovat lze krypto již od 1 dolaru a části tokenů, nikoli celé. Na vyzkoušení fajn, ale nedoporučuji dlouhodobě a všem, kteří myslí investování vážně. Nejdůležitější je mít na vědomí, že konečným držitelem kryptoměn je stále společnost Revolut. Nedržíte privátní klíče vy jako subjekt. Doporučuji kupovat kryptoměny přímo, ne pouze do CFD.
Jak koupit kryptoměny rychle a snadno v Kč?
V Česku jede Coinmate. Registrace je rychlá, verifikace probíhá přes službu IDnow. Podpora je v češtině a pošlete přímo koruny. Poplatky jsou velice nízké, za výběr si berou 25 Kč, za vklad nic bankovním převodem a za nákup kryptoměn pouze 0,3 – 0,35 %. Pokud chceš tuhle směnárnu, tak zde jsem napsal detailní postup k registraci s bonusem 500Kč.
Pak je tu ještě jedna jednoduší alternativa pro všechny. Česká služba Simplecoin, kde jen vložíš svoji bitcoinovou adresu a pošli peníze ze svého účtu. Minimální obchod je 250 Kč a poplatek je do 4 %. Směníš tam 5 kryptoměn a když si nevíte rady mají Českou zákaznickou podporu. Toto je nejjednodušší cesta pro řadu nováčků a těch kteří bojují s angličtinou.
Jak prodat krypto?
Jinak prodej za FIAT je možný zase přes doporučený Simplecoin, Coinmate nebo pro menší obchody do 25 tisíc využij Bitcoinmaty po ČR. V této chvíli je v České republice a Slovensku k dispozici něco přes 400 bitcoinmatů.
Tip! Pokud řešíš větší částky, data a bezpečnost je možnost zobchodoval (nákup i prodej) přes vexl. V případě zájmu napiš na Telegram, nebo Signal.
5. Další tipy, co držet a kde studovat?
Přehled cen a grafů veřejně obchodovaných kryptoměn najdeš na Coingecku, nebo na Coinmarketcap. Zde vidíš středovou cenu všech burz. Různé coiny, dApps a projekty. Samozřejmě ty, které nejsou obchodovány na burze, tam nenajdeš.
Doporučuji si zvolit bezpečnější dvoufázové přihlášení pomocí aplikace Google Authenticator. Stáhnete ji na iOS i Android.
Super služba i aplikace, abys měl přehled o svém portfoliu a aktuálních cenách je Cryptocompare, kde si jen zapíšete ceny a měny, které aktuálně držíte. Nebo podobné mobilní aplikace TabTrader a Blockfolio na správu portfolia. Pro defi degeny je to spíše Zapper, Zerion.
6. Jaké krypto koupit na HODL?
Osobně mě baví sledovat Ethereum a DeFi, jednoduše vše propojit s peněženkou Metamask, nebo Rabby, které lze snadno přidat jako rozšíření na prohlížeči a propojit s Trezorem nebo Ledgerem. Kromě Bitcoinu a Etherea můžeš sledovat top projekty, které na něm vznikají jako půjčovací platforma Aave, Uniswap, nebo třeba stablecoin DAI, RAI. pokud začínáš stačí ti držet (HODL) hlavně BTC a ETH.
7. Pre/seed investice do vybraných tier kryptoprojektů!
Dlouho znám kamarády, kteří přišli s revoluční myšlenkou. Díky více než 10 letem v kryptu se jim daří dostávat early do nejzajímavějších krypto projektů, které najdeš na jejich webu Moonhill capital. Dělají velký research a due dilligence. Z cca 100 zanalyzovaných firem vyberou 1-2 do kterého se lze přes syndicate dealy a jejich fond dostat. Většinou v preseed, nebo seed rounds, kdy se s předními VC fondy a angel investory dostanou do tier krypto protokolů dřív, než vydají token, nebo je začnou veřejně obchodovat na burzách. Zajímá tě víc? Přidej se do private chatu na Telegramu!
Investice jsou hlavně o informacích, které získáš. Kdo je nemá, ten tu o hodně přichází. Za pár let se uvidí, jak každý svoje vsázky dobře rozložil. Určitě sleduj Twitter. Sám tam sleduji hlavně světovou kryptokomunitu.