Skip to main content

Když v roce 2000 praskla dot.com bublina, přišla obrovská korekce na technologických firmám spojených s internetem. Přestal se ale pak internet používat? Ne, nepřestal. Pak přišli Crypto native firmy.

Podle médií v roce 2018 praskla bublina kryptoměn, opět tu byla obrovská korekce. Přestanou se ale kryptoměny používat? Určitě ne.

Technologie jsou klíčem k růstu ekonomiky

Mám názor, že pokud jako společnost máme dosahovat neustálého ekonomického růstu, půjde to jen skrze nové technologie, které nám umožní dělat naši práci rychleji, levněji a efektivněji. Jak jinak by mohl být dosažen ekonomický růst bez nových nápadů, produktů a technologií?

Internet je jasným důkazem, jak moc nás technologie můžou ovlivnit a co všechno můžou změnit. Díky Googlu můžu najít jakoukoliv informaci během pár sekund. Normálně bych musel trávit hodiny v knihovně a vše složitě dohledat. Nebo díky Amazonu můžu nakupovat online a vybírat tak z desítek tisíc produktů z pohodlí domova. Takto bych mohl pokračovat dlouhé hodiny.

Internet native firmy jsou tedy takové firmy, které by bez internetu dnes neexistovaly. Jejich byznys je primárně založený na této technologii.

Aktuální největší internet native firmy na světě:

  1. Amazon – velikost 809 milard USD (největší firma světa)
  2. Google – velikost 747 milard USD
  3. Facebook – velikost 414 milirad USD
  4. Alibaba – velikost 393 miliard USD
  5. Netflix – velikost 147 miliard USD

(zdroj: finviz.com – řazení dle market cap.) 

Nemluvě o nových internet native firmách, které využívají sdílené ekonomiky a pravděpodobně budou brzy vstupovat na burzu. Jde například o Uber, Airbnb nebo Spotify. Více o sdílené ekonomice se můžeš dočíst v minulém článku.

U nás jsou internet native firmy například Alza, Mall, Dáme Jídlo nebo Rohlík.

K dnešnímu článku mě inspiroval tweet Camerona Winklevosse, který právě poukázal na internet native firmy a aktuální vznik Crypto native firem. Bratři Winklevosové nakoupily v roce 2013 Bitcoiny za 11M USD, což představovalo 1% celkové zásoby Bitcoinu (120 000 BTC).

blank

Crypto Native firmy

Kryptoměny a technologie, které v nich vznikají, splňují přesně podmínku pro další ekonomický růst naší společnosti. Díky kryptoměnám budeme pravděpodobně dělat svoji práci rychleji, levněji a efektivněji (bankovnictví, logistika, právo, administrativa a další).

Když v roce 2010 vznikla první krypto-směnárna Mt. gox, neměla v té době žádnou konkurenci. Dnes je to už samostatný trh, kde se jednotlivé směnárny předhání ve funkcích, bezpečnosti a využitelnosti. Další takové trhy jsou například HW peněženky, krypto bankomaty nebo online peněženky.

Crypto-native firmy, které mohou jednou obsadit první příčky největších firem světa

Osobně si myslím, že v prostředí kryptoměn určitě vzniknou další zcela nové trhy jako Staking (poskytování poolu pro Proof of Stake kryptoměny) nebo služby (implementace krypto technologií do procesů firem). Dle Bena Horowitze je teď v kryptoměných největší vývojářská aktivita od dob internetu.

V nadcházejících měsících a letech se máme určitě na co těšit. What a time to be alive.

Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání a spoluzakladatelem Crypviz.io, kde se zabýváme správou majetku v DeFi.