Skip to main content

V návaznosti na předchozí článek, kde jsme si rozebrali, jak vůbec decentralizované burzy (DEX) rozpoznat a jak se liší od tradičních řešení, se dozvíte něco více o samotném fungování. Jednou z největších příležitostí pro široké uplatnění jsou atomic swaps, díky kterým DEX doženou svoje deficity se zdviženou hlavou.

Fungování DEX

Decentralizované burzy, které momentálně fungují, a v případě EtherDelta fungovaly, se zaměřují na ERC-20 tokeny. Proč? Prozatím nemáme technologie na to, aby lidé přímo mezi sebou směňovali coiny a tokeny z různých blockchainů. Proto prozatím umožňují směnu jen tokenů na Ethereum síti.

Jak se řeší směna mezi různými blockchainy nyní?

Někteří lidé takový problém řeší tak, že místo toho, aby vlastnili přímo vaše tokeny a coiny, tak si na své síti naprogramují další token, který bude představovat určitou hodnotu. Přesněji nazváno jde o takové deriváty, které jsou odvozeny od ceny některých aktiv nebo jsou konkrétně kryté určitým množstvím aktiv.

Bancor decentralizovaná burza funguje na upravené verzi smart kontraktů, kterou nazývá „smart tokens“. Velmi zjednodušeně tak umožňuje směňování skrze BNT token, který je prostředníkem směny. Je neustále přepočítáván na aktuální hodnoty a lze skrze něj bleskové přeměnit ERC20 token na kterýkoliv jiný. Plánovaná decentralizovaná burza Binance bude fungovat na podobné bázi pomocí svého tokenu BNB.

Příkladem jiného derivátového tokenu v širším měřítku je Tether. Je krytý penězi, který ale někdo vlastní, jak vysvětlují na jejich stránkách takto: “Každý Tether je kryt tradiční měnou v jejich rezervách v poměru 1:1. Pak tedy se dá tvrdit, že 1 USD₮ je roven 1 USD.“

Dalším příkladem jsou decentralizované burzy BitShares a Openledger, které používají metodu smartcoinů. DEX využívají již zmiňované IOU s tím rozdílem, že se obchodování provádí skrze takzvané smartcoins. Mají uměle nastavenou cenu tak, aby odpovídala cenám různých aktiv. Například dolaru, ale také zlatu, stříbru, ropě. Jejich hlavní výhodou, kterou sami propagují, je cenová stabilita ve volatilním světě kryptoměn. Více vysvětleno zde. Vlastně jde o takové derivátové decentralizované trhy.

Své kryptoměny si také můžete směnit přes oblíbené Changelly. Svými boty jsou napojeni do největších centralizovaných burz, vyhledají nejlepší nabídku či poptávku dle vašich preferencí a provedou obchod za vás. Jen pro doplnění různých možností.

Otázka rizik decentralizovaného systému

Je na každém, aby zvážil konkrétní rizika, která to s sebou přínáší. Jde stále o decentralizovaný systém na základě blockchainu? Ano. Ale vystavujete se problému, že se na vaše peníze bude moci “šáhnout”. S přicházející regulací to může být směr, kterým by mohli být kryptoměny integrovány do centralizovaného systému. Ovšem, ztrácí se tak výhoda toho, že může jít o paralelní svět, kde se dají zákony nastavit trochu jinak a příznivěji. Je stále spousta lidí, kteří žijí právě jen v tomto paralelním světě, protože v něm spatřují více svobody. Vše ukáže čas. Více svobody a vrácení peněz lidem je zakotveno v hlavní myšlence rozšíření blockchainu skrze bitcoin.

Jiné řešení? Atomic swaps!

Určitě nejvíce naděje a nadšení přinášejí atomic swaps.

Především proto, že jde o řešení, jak provést přímou směnu mezi dvěma osobami bez pomoci třetí strany a mezi dvěma různými blockchainy. Neméně důležitě tak korespondují s hlavní myšlenkou blockchainu. Podmínkou pro správné a především bleskové fungování atomic swaps je lightning network.

Půjde tedy o systém, který jsem už nastínil u Changelly, akorát, že bude probíhat decentralizovaně a čistě na “vaše triko”. Zašlete platbu v jakékoliv měně, která se smění za bitcoin a ihned smění za vaši cílovou kryptoměnu. Vše bude probíhat “rychlostí světla”, tudíž nebudete muset čekat na potvrzení plateb a následné vyrovnání účtů.

Jedná se o hudbu budoucnosti, dosti blízké na to, aby nás zajímala, jelikož lightning network je v testovací fázi a jeho rozmach přichází postupně. Vzpomeňme jen na problémy se Segwitem (“Segregated wittness”), na který až v nedávné době přešla velká centralizovaná burza, konkrétně Coinbase. Pokud nebudeme brát bitcoin jako hlavní element kryptoměnových burz, uvažujme, že by se jím mohl stát Litecoin, který již na své síti podporuje lightning network.

Atomic swaps využívá HTLSc

Atomic swaps využívají systém nazývaný hash time-locked contracts (HTLSc). Díky tomuto systému je proces naprosto odproštěný od důvěry třetích stran tím, že zajišťuje směnu jen v případě shody. Systém požaduje od příjemce před uplynutím lhůty platby vytvoření kryptografického důkazu o platbě. V opačném případě příjemce riskuje, že ztratí právo na získání platby a vrací se zpátky zasílateli. Využívají se přitom dvě cesty, po kterých se pošlou obě platby. Pokud jedna platba nedorazí podle podmínek uvedených v HTLS kontraktech, platba se neuskuteční.

Atomic swaps

Přehled potenciálních DEX platforem

Nejvíce se na rozvoji a používání atomic swaps na svých burzách podílí čtyři decentralizované platformy, na které budete narážet při vyhledávání nejčastěji. Je jím Komodo, Waves, Blocknet a 0x. Všechny mají jedno společné a to, že DEX mají stále ve vývoji, jak funkčnosti, tak ve využívání. Jejich denní objemy obchodů zdaleka nedosahují průměru ani u jedné z centralizovaných burz.

Nutno znovu zmínit, že se jedná o platformy a nabízejí více možností, než je decentralizovaná burza. Jako platformy fungují pro vytvoření DApps, které svým vysokým zabezpečením budou hrát v budoucnu svoji roli.

Začnu první platformou Komodo, a ne náhodou, protože se sama na svých stránkách “dušuje”, že už provedla několik tisíc atomic swapů na svojí burze BarterDEX. Přesvědčit se o tom můžete na jejich stránkách zde. Po rozkliknutí počtu atomic swapů se vám nabídne stránka, kde vysvětlují, jak k tomu dospěli a jak popisují atomic swaps. Doporučuji také projít výživný popis všeho, co se jen dá zjistit o Komodo a jejich plánech v tomto článku.

Waves a jejich platforma WavesDEX nabízí také širokou škálu funkcí. Prozatím směňují malý počet coinů a tokenů, ale plánují integrování i atomic swaps. Jejich výraznou výhodou je přehledné uživatelské rozhraní a možnost vytvořit si jakýkoliv token na jejich platformě za necelých pět minut. Opravdu to není těžké.

Blocknet je jistým způsobem připodobňován k Arku, který se také snaží o propojení blockchainů

Další platformou je 0x protocol, který už na své platformě nese již zajímavé projekty. I výše zmíněný Blocknet. Dalším zajímavým příkladem je Aragon, který jsme v té době ohodnotili jako silně podhodnocený a jako jeden z potenciálních investičních příležitostí.

Tip! Tomáš sám směňuje na decentralizované burze Kyber.network, pokud teda nenakupuje za koruny na Coinmate

Martin Kůra

Jsem studentem na vysoké škole v Praze, kde studuji krajinářskou architekturu. Mezi mé další koníčky patří kryptoměny a investování. Co mají společného? Zasadit semínko, nápad či myšlenku a sledovat její vývoj, mi nepřestává fascinovat.