Skip to main content

Blockchain je pomalý a přitom drahý. Když ti pošlu bitcoin, zaplatím nekřesťanským poplatkem a celá transakce potrvá několik hodin. Co je to ten Lightning Network? Pro někoho již známá technologie je dlouho očekávanou záležitostí, řešící škálovatelnost sítě. Nižší poplatky, efektivnější zpracování transakcí a mikrotransakce.

Co je to Lightning Network?

Stavebním kamenem je platební kanál. Dvoucestný platební kanál vytvořený tak, že v blockchainu vznikne adresa s požadavkem na dva podpisy, kam alespoň jedna strana vloží své bitcoiny. Oba mají svůj soukromý klíč a útrata je možná pouze s oběma podpisy. Po první (počáteční) transakci se otevírá platební kanál. Poté mohou účastníci libovolně vkládat své prostředky a mění se pouze poměr zůstatku obou stran. Z pohledu blockchainu je na adrese neměnný zůstatek, ale obě strany přesně vědí, jaká část komu patří. Jakmile se oba dohodnou na ukončení platebního styku, udělá se v blockchainu záznam, kdy každé straně odejde na její soukromou adresu zůstatek, který jí náleží. Tahle transakce je teprve zapsána do blockchainu. Ten pak není tolik zatěžován a snižuje se tempo růstu. Podepsané, avšak v blockchainu nezaznamenané transakce se provádí na principu peer-to-peer sítě a jdou tak mimo hlavní síť.

Síť těchto platebních kanálů se vytváří pomocí smart kontraktů. Díky tomu může celá síť fungovat na decentralizovaném systému a eliminovat riziko, že protistrana nesplní svoji část dohody. Stejně tak to funguje, pokud se jeden rozhodne otevřít platební kanál s druhým, druhý se třetím, třetí se čtvrtým, nebo pro změnu první se čtvrtým a využít třetího, jako prostředníka (uzel sítě). Všichni budou mít na svých kanálech plusové i mínusové záznamy ve stejné výši a jejich zůstatek se nezmění. Díky vícenásobnému podepisování a smart kontraktům nemusíš svému prostředníkovi důvěřovat. Kryptografický protokol se postará, aby se daná částka dostala ke svému cíli, nebo se vrátila zpět.

Transakce Lightning Network závislé na tajemství

Transakce jsou zkrátka závislé na kryptografickém „tajemství“, které pokud znáš, můžeš přijmout platbu od předchozí strany. Aby se síť vypořádala s nespolehlivými uzly, zavádí  se smart kontrakt pro zajištění návratnosti. Ty jsou založené na hashovaných časových zámcích (timelock). U každé transakce je nastavena časová hodnota, po které se vrátí platba zpět.

Lightning Network

Lightning Network

Bezpečnost, nízké poplatky, efektivnější zpracování a mikrotransakce

Bezpečnost Lightning network závisí na blockchainu, ať už bitcoinu nebo jiném. V případě bitcoinu využívá konsenzus Proof of work, který zabezpečuje celou síť. Samotný blockchain ovšem využívá pouze pro vstupní a výstupní transakci. Zbytek dat o platbách se ukládá mimo něj.

Vzhledem k jednoduchosti platebních kanálů, může být sítí přeneseno mnoho transakcí téměř bez nákladů a tím pádem za nízký poplatek. Síť má velký potenciál ke vzniku nových možností, jako jsou přímé platby z jednoho stroje druhému, mikroplatby, nebo výměny prostředků mezi blockchainy.

Všechno ale záleží na vývojářích, jestli budou schopni dokončit a zrealizovat danou funkcionalitu. Jednou z nejdůležitějších událostí byl test na hlavní BTC síti, který proběhl během prosince loňského roku. Stále je však potřeba dodatečných testů a pomoci dalších programátorů, či testerů, které prověří technologii více do hloubky.

První ostrá transakce Lightning Network dávno proběhla

Twitterem dávno proběhla zpráva od společnosti TorGuard, že první ostrá transakce byla úspěšně provedena. Informace se objevila na Redditu, kde jistý uživatel uvedl, že zakoupil VPN router skrz platební kanál společnosti TorGuard.

Uživatel údajně objevil tweet od TorGuard, ve kterém uvedli, že akceptují platbu bitcoiny prostřednictvím Lightning Network. Díky příspěvku otevřel platební kanál a úspěšně provedli transakci, která jej téměř nic nestála.

blank

blank

Po zveřejnění vydal TorGuard varování uživatelům, že technologie ještě není stoprocentně připravena na ostrý provoz a nabídla pokrytí veškére ztráty, které by mohli vzniknout  z využití této platební služby. Nicméně všechny tyto faktory naznačují, že bychom se brzy mohli dočkat ostrého provozu.

Zajímá vás co je to Lightning network podrobněji? Poslechněte si skvělou přednášku z Paralelní polis.

Tomáš Suchý

Vždycky mě bavilo tvořit. Fotím, natáčím videa a baví mě marketing na sociálních sítí. Řídím se pravidlem cestuj pomalu a pracuj odkudkoliv.