Skip to main content

Představ si, že by tě doktor léčil s falešným diplomem, nebo by místo tebe nabídli práci někomu, kdo si zfalšuje svůj životopis, certifikace nebo vzdělání. Nemám pro tebe dobrou zprávu, dnes je to realita. Tyto případy jsou bohužel velice rozšířené a to především v zemích, kde ověřování dokumentace je příliš zdlouhavé a nákladné.  Lidé dokážou pro své osobní úspěchy dělat různé věci. Nicméně přeci jen pro tebe trošek naděje mám. Blockchain totiž nabízí řešení i v této problematice. Zahajuji téma školství a Blockchain, jako jedno z jeho dalších alternativních využití.

Školství a Blockchain

University College London (UCL) a jejich Centrum pro Blockchain technologie (CBT) uzavřelo zkušební program, který umožňuje absolventům MSc v oblasti řízení finančních rizik nabídnout okamžité ověření jejich akademických výsledků. Všichni absolventi z roku 2016 a 2017 tak mohou zaregistrovat detaily svých výsledků na platformě, vyvíjenou londýnským startupem Grandbase. Univerzita po registraci zkontroluje platnost těchto údajů a systém poté vydá transakci ověřující pravost údajů pomocí bitcoin blockchainu. Následně absolvent obdrží QR kód, který může umístit na svůj životopis, vizitky nebo jiné odborné profily, kde by mohlo ověření dobře posloužit.

Školství a Blockchain

Spoluzakladatel společnosti Cédric Colle to řekl jasně:

„Akademické podvody jsou globálním problémem, kde je zapotřebí globálního řešení. Cílem Grandbase je stát se první celosvětovou platformou pro snadnou a důvěryhodnou kontrolu jakékoliv kvalifikace na celém světě. “ 

University College London a jejich Centrum pro Blockchain technologie

Univerzita byla založena v roce 1826 v samotném srdci Anglie a je třetí největší univerzitou v zemi. Má asi 38 000 studentů ze 150 různých zemí a více než 11 000 zaměstnanců.

Centrum pro Blockchain technologie má sloužit jako akademický mezioborový výzkumný uzel pro Bitcoin a podobné inovace. Taková „mozkovna“ spojující vývojáře a inovátory. Poskytují také konzultační služby a jiné činnosti v oblasti přenosu znalostí a interních řešení.

„Jsme velice nadšení ze spolupráce s Grandbase na zkušebním programu těchto verifikací, a to jako první ve Spojeném Království. Centrum hraje hlavní roli v použití Blockchainové technologie ve školství a věříme, že se tato technologie stane brzy mnohem používanější.“ řekl Paolo Tasca, výkonný ředitel UCL CBT.

Pravděpodobně na britských ostrovech vzniká další alternativní využití Blockchainu, o kterých jsem psal nedávno. Tentokrát ve školství a je skvělou zprávou, že se potenciál Blockchainu stále více rozšiřuje napříč různými oblastmi.

Zdroj: news.bitcoin.com

Tomáš Suchý

Vždycky mě bavilo tvořit. Fotím, natáčím videa a baví mě marketing na sociálních sítí. Řídím se pravidlem cestuj pomalu a pracuj odkudkoliv.