Skip to main content

Decentralizace a její vliv na ekonomiku patří ke kontroverzním tématům, které proniklo do diskuzí alternativních i tradičních médií. Částečně díky jízdě Bitcoinu v průběhu loňského roku.  Následkem je narušení monopolní infrastruktury na zpracování plateb, jejichž moc má dnes téměř úplnou kontrolu nad zpracováním transakcí, autorizací a řízením. Řešení blockchainu pro systém hodnocení a hlasování má potenciál vrátit politickou a demokratickou moc do rukou občana. Pojďme si představit pár příkladů ve využití blockchainu.

Dojde na decentralizované volby?

Určitě si vzpomenete na údajný volební podvod v americkém státě Alabama, kde se konali senátní volby, vyplývající z rezignace předchozího senátora. Poražený kandidát prohlásil, že volby byly podvod. Kontroverzním bodem rozhodnutí státu před hlasováním bylo vymazání všech elektronických hlasů, čímž se vyloučila možnost opětovného započítání. Mluvilo se o občanech, kteří díky falešných dokladů hlasovali několikrát. Toto obvinění se však nakonec nepotvrdilo.

Stejná věc se stala také v Gruzii, které vymazalo své elektronické hlasovací záznamy. Stalo se tak po volbách, které vedli k vítězství republikána. Tyto případy mohou být přičítány chybám buď v hardwaru nebo softwaru, škodícího v případech, jako jsou technické chyby nebo neoprávněné manipulace. Poškozují tím integritu vytvořených dat.

Decentralizované volby jsou také u nás velmi žhavým tématem, díky možné manipulaci s volebními hlasy. Ukazuje se, že blockchainové řešení je velice potřebné pro zamezení jakýchkoliv pochybností.

Je to jen otázka času

Tak jako kryptoměny vrací finanční moc do rukou občana, tak blockchainové řešení vede k decentralizovaným volbám. Pokud jde o samotnou myšlenku, musíme zvážit, zda by navrhované řešení na bázi blockchainu bylo schopné poskytnout dostatečnou úroveň ochrany vysoce důvěryhodných informací. Riziko škodlivých útoků prováděných externími stranami je endemickým problémem, kterým čelí uživatelé blockchainu a ICO’s. Zranitelnost se také rozšířila při různých obvinění, které vedly ke skandálu obchodování s důvěrnými informacemi v Coinbase.To pomohlo zvýraznit skutečnou hrozbu, kterou tito aktéři představují pro kryptosvět.

Mnoho inovátorů blockchainu odvádí velké množství zdrojů k vyplnění těchto bezpečnostních rozdílů. Například zavádění preventivních a komplexních strategií, založených na procesních a technologicky řízených řešení.

Bude to ještě dlouhá cesta v boji proti politické korupci, ale urputně se na tom pracuje. Využití Blockchainu ovšem nepatří v tomto směru jenom politickým volbám.decentralizované volby

Projekt Lina

Za zmínku stojí švýcarský koncept Lina. Tento blockchainový projekt si dává za cíl stát se první decentralizovanou, „tokenizovanou“ hodnotící platformou. Systém je založený na praktických aplikací od potravin, až po digitální média. Hlavní vizí je vyčistit svět recenzí od placených hodnocení, či hodnocení vlastních zaměstnanců. Ukazuje se, že čtenářů je mnohem více něž samotných recenzí a tak je potřeba zvýšit jejich počet.

Jako platforma uživatelských recenzí je Lina.review první tržní nabídkou svého druhu. Bylo by skvělé pozorovat úspěchy tohoto projektu a přejme jim hodně štěstí do budoucna, které by jim pomohlo realizovat své vize. Platforma vznikla dlouho před vyhlášením jejich ICO, což samo o sobě vypovídá o jejich důkladnosti při testování systému, jehož vizí je starat se o celosvětovou komunitu uživatelů. Jejich Token Generation Event startuje 15. ledna 2018 na Lina.Network.

 

 

Zdroje: lina.review, cointelegraph

 

Tomáš Suchý

Vždycky mě bavilo tvořit. Fotím, natáčím videa a baví mě marketing na sociálních sítí. Řídím se pravidlem cestuj pomalu a pracuj odkudkoliv.