Podnikání z pláže je přes zimu fajn, jenže…
Výraz podnikání z pláže rozšířila Stáňa Stiborová, která říká: „Dejte si za cíl žít takový život, ze kterého si nemusíte brát dovolenou“. Jo, jenže ležet na pláži s noťasem a kokosem není to pravý ořechový, zkoušel jsem to. Ve většině případů nejde net a kvůli sluníčku nevidíte na monitor i přes ten nejvyšší jas. Pojďme se podívat, jak je to myšleno, co takoví podnikatelé nejčastěji dělají a jak začít.
Už druhou zimu jsem vyjel „podnikat z pláže“ na Bali. Loni jsem si zde pronajal pracovní místo v Dojo coworking a Onion Collective v Ubudu, pak také Start coworking ve Vietnamu. Spíše než o podnikání z pláže jde o podnikání z coworkingu, pokud chcete mít stabilní internet a soustředit se na práci, než jen chytat bronz. A na pláž se pak můžete vydat po práci.
Cestování a online podnikání je o kompromisu, většinou děláte menší tripy, část dne jste offline a druhou online. V Asii většinou pracuji od 3 hodin odpoledne do večera, když je v Česku 8-16 hodin. Pojďme se mrknout jaké činnosti v coworkingu najdeme nejčastěji.
Tři různé skupiny v onlinu
Z digitálních nomádů, podnikatelů a cestovatelů, kteří se v onlinu cítí jak ryba ve vodě, jsem za poslední dobu potkal v zahraničí tři skupiny, které se pustili do podnikání z pláže.
První skupinou jsou hlavně obchodníci, kteří prodávají buď na Amazonu nebo mají jiný dropshipping. Také lze prodávat službu po Skype, jako s Jitkou Zoderovou, nebo obchodník Pavel Bulowski. Také lze učit angličtinu online jako Kopi-english. Může se jednat o konzultace, mentoring, mlm či jiný sales.
Druhou početnou skupinou, po kterých roste poptávka, jsou experti jako grafici, vývojáři, fotografové, copywriteři jako Vojta Konečný, nebo specialisté na Facebook reklamu jako je třeba David Lorincz. Buď děláte externě pro agentury nebo máte vlastní klienty a vše si řešíte sami. Pak tu jsou zmíněné kurzy Podnikání z pláže.
Dále rádi cestují investoři s pasivními příjmy, které moc v coworkingu nenajdete, buď pronajímají nemovitosti, mají už rozjetou firmu, nebo za ně vydělávají jejich investice. Taková skupina tedy moc podnikání z pláže nepotřebuje a spíše si spolu s dovolenkáři užívají offlinového prostřední a za dva týdny dovolené vidí více míst, než kdejaký nomád za pár měsíců. Tedy za předpokladu, že netráví čas vyvalení jen u resortu.
Výjimka jsou podnikatelé co mají svoje týmy, startupy, dělají svět jednodušší a tvrdě makají. Krásná ukázka takového dříče je Elon Musk. Baví je to a párkrát za rok jedou na dovolenou. Protože firmu a tým těžko motivujete na dálku dlouhodobě. S takovou bandou jsme se potkali na párty v Kutě. Vyhovuje jim jednou za čas vypnout, ale jinak budují svoje firmy a startupy z Česka. Zepředu zmíním Petra Krejčího, marketingového konzultanta, networkera a budovatele minutových projektů a zezadu Martina Chalupeckého, spolumajitele několika firem.
Člověk se musí vydat na cestu podle toho, co cítí a jaké má priority
Jestli chceš velkou firmu postavenou na lidech, tak pro tebe podnikání z pláže v prvních letech asi nebude. Samozřejmě, cestovat jde i levně a bez velkých financí. Můžeš dobrovolničit nebo si najít práci přímo na místě, kam jedeš. Pro každého se něco najde. Mým cílem je v následujících letech cestovat po světě, především na motorce Café racer s batohem a proto se snažím navyšovat svoje pasivní příjmy a aktivity automatizovat nebo ořezat, aby šly více řídit z občasného připojení k internetu po kavárnách.
Většina lidí na světě maká offline a žije online. To chci změnit!
Jak můžeš začít teď a zdarma? Ovlivňují nás informace, které člověk přijímá, s kým se stýká, koho sleduje. Informace jsou v online světě zrovna tím nejdostupnější. Proto doporučuji nevyužívat internet jen na brouzdání a zabíjení času. Dnes je snadné si na mobilu přečíst e-knihu, učit se angličtinu, pustit si podcast nebo přednášku. Na Lynda je jich pro online podnikatele celá řada. Stejně tak je jednoduché napsat zajímavým lidem na Facebooku, LinkedInu a potkat se s nimi osobně nebo na Skype.
Pamatuj, že v životě budeš litovat nejvíce toho, co neuděláš.
Každý den můžeme mít o 100 % kvalitnější život! Jen nám to většinou dochází, až vyjedeme za hranice, stejně jako to došlo mně. Kombinace vydělávání online a života offline je pro mě zázrak dnešní doby. Své zkušenosti a informace se snažím předávat dál, protože věřím, že každý z nás si zaslouží svobodný život a pracovat tam kde chce. S odborníky na různé podnikatelské činnosti na internetu jsme sepsali digitální knihu Vydělávej on-line, žij off-line, abychom tento životní styl rozšířili mezi co nejvíce lidí.
Dělejte to, co chcete a cítíte, že je vaším směrem. Ne to, co po vás chce okolí, nebo je zvykem dělat. Když změníte svůj přístup a pohled na svět, změníte ho nakonec také. Podnikat z pláže může každý. Posílám pozdravy z Bali a odkaz na můj předchozí a doposud nejčtenější článek Jak mě 25 denní cesta na Bali s 10 letenkami nic nestála? Hodně štěstí!