Skip to main content

Tenhle článek jsem začal psát z ptačí perspektivy, a to doslova v letadle při západu slunce. Uvědomil jsem si, že letošní rok má opravdu grády a zase to vypadá, že bude lepší než ten předchozí. Hlavně proto, že se snažím žít tak, jak kdybych měl 6 měsíců života (video). Leden jsem strávil ve Vietnamu a na seznamu přání jsem měl dalších vybraných šest míst, které bych si rád do života přitáhl a navštívil, ale termín jsem si neplánoval. Světe div se, všechny se mi splnili letos, zákon přitažlivosti funguje. Jaká místa to byly a jak jsem to financoval?

Máme tendenci vše fotit, dokumentovat a pak si minulost promítat a sdílet, ale málo si vizualizujeme, co budeme dělat další den, kde budeme příští měsíc a málo sdílíme s ostatními svoji budoucnost. Udělej si svůj visionboard.

Historické město Řím

Třetí ročník konference Cashflow summit zorganizován, byt prodán a tak jsem začal žít na různých místech. První cesta byla na jih Itálie a po cestě zpátky jsem zůstal v Římě, protože tohle město si zaslouží pozornost aspoň na týden. Tak krásné chrámy a tisíce let zachovalé památky se těžko hledají. Není nad to si pustit Gladiátora hned poté, co si projdete Coloseum. Líbil se mi taky koncept kaváren, kde zaplatíte 10 euro a máte vše free. Je to taková obdoba coworkingu a pro práci ideální volba.

Měsíc v Barceloně

V Barceloně už jsem před pár lety pár dní strávil a něco to ve mně zanechalo. Město má výbornou polohu a jednu z nejhezčích městských pláží. Podle Nomad listu jde o velmi vyhledávané místo v Evropě, tak jsem tam odjel rovnou z Říma a pracoval z Českého Naive coworkingu. Zažil jsem neuvěřitelný týden v Pyrenejích, kde jsme se s kamarádem cestovali stopem. Zážitkem bylo takéchytat sumce a candáty na přehradě Ebro.

ebro

„Letenkami to začíná. Jak si je koupíte, začnete se připravovat na cestu a už vám ji jen tak někdo nerozmluví. Je ale dobré počítat s dalšími náklady jako víza, očkování, cestovní pojištění atd.“.“

Surfovat v Portugalsku

Původně mě do Portugalska nalákal Web summit, největší konference pro onlinisty. Tu jsem nakonec nestihl, ale díky tomu jsem objevil akční letenky do Fara, místa proslulého útesy a plážemi na jihu Portugalska. Tím se zrodila myšlenka si cestu na Bali protáhnout. Z Fara jsem koupil letenky za 9 euro do Porta, ale počasí už nebylo nejteplejší, zvlášť když jsem měl jen svetr. Tak jsem se po 11 dnech v Portugalsku rozhodl změnit destinaci a odletět do teplých krajin, přes Rumunsko do Izraele.

„Dnes si troufnu říct, že po Evropě koupíte letenky téměř kdekoli do tisícovky, pokud nemáte fixní datum a nevadí vám letět i z vedlejší země. Na vyhledávání letenek jsem použil Kiwi.com.“

Zaslíbená zem Izrael

Země, která jako jediná spojuje Evropu, Asii a Afriku. Jako vychovávaný křesťan jsem odjakživa slýchával Biblická města a Izrael je z historického pohledu velmi významným místem. Díky duchovnímu městě Betlém dnes můžeme slavit Vánoce a od doby narození Ježíše počítat náš letopočet. Jeruzalém je duchovním centrem židovského národa. Nachází se v něm však množství významných starověkých křesťanských míst a je považováno za třetí nejsvětější místo islámu. Tel Aviv je po Silicon Valley druhým nejlepším městem pro začínající podnikatele. S více než 7000 projekty se jedná o místo s největší hustotou startupů na světě.

dd

Zážitkem bylo pokusit se plavat v Mrtvém moři a jeho léčivé bahenní také lázně stály za to. Určitě tohle místo doporučuji, protože jezero položené -430 metrů pod mořem za několik let vyschne. Prostě tuhle zem nemůžete na svých cestách minout.

Vidět Oswětim

Když jsem jako student četl knížku Hanin kufřík, říkal jsem si, že místo, kde zemřelo přes tři miliony nevinných lidí za druhé světové války, musím navštívit. Nedávno byl Jiří Brady v Česku a právě tento rodák z Nového Města na Moravě Oswětim přežil. Potěšilo mě, že při hledání letenek z Izraele do Dubaje byl nejlepší spoj přes Katowice s denní přestávkou. To není náhoda, to byl čas na to, vidět Oswětim a více si uvědomit, v jak krásné době žijeme. Večer jsem se otočil do Ostravy podívat se na vánoční výzdobu a pozdravit kamarády.

Dubaj, místo milionářů

Dubaj je napoprvé pěkný šok a člověk si připadá, jako kdyby byl na jiné planetě. Sice tu běžní lidé půlku dne stráví v lamborgini a druhou ve výtahu, ale nic tak umělého jsem ještě neviděl. Alespoň, že taxi mají levnější než autobus a naftu levnější než vodu. Když jsem se ráno probudil v 66. patře, tak to byl přesně ten impulz, kdy jsem odsud musel rychle pryč na Bali.

Ideální letenky vyšly přes Indii, tak proč toho nevyužít. V letadle jsem byl jedinej „bílej“ a právě to mě zachránilo. Nenapadlo mě totiž udělat si tranzitní víza, ale naštěstí mi asi deset Indů pomohlo. Po 25 dnech na cestách jsem opět v ráji.

Proč jsem místo zpáteční letenky na Bali pořídil 10 jednosměrných letenek za 13 300 Kč?

Cestování je o cestě ze mě a poznání naší Země. V dnešní době lze cestovat velmi snadno, stačí pár aplikací a zvládne to každá barbie. Proč toho nevyužít a nevidět toho po cestě víc. Mohl jsem si koupit za 13 tisíc zpáteční letenku na Bali, ale ještě nevím, kdy poletím zpátky a kam mě srdce zavane. Pro mě byla větší výzva se za stejné peníze dostat na Bali, cestou tam něco zažít a více poznat sám sebe.

„Svět je plný úžasných lidí a krásných míst. Díky Bohu, že žijeme v nejbezpečnější době. Pokud to vidíš jinak, tak už přestaň konzumovat mediální bullshit. Raději si projdi příspěvky ve skupině TO ZA TO STOJÍ.

Jak na placené volno v práci?

Dá se cestovat, pracovat nebo bydlet zadarmo. Nabídek na Workaway, Couchsurfing, různých stáží NaStáž, Nazkušenou jsou spousty. Pokud máš svoji práci rád a nechceš vyjet vydělávat $ do zahraničí, tak ti názorně ukáži, že nemusíš nutně podnikat, ale i při práci si můžeš zajistit placené volno, takový náhradní příjem na delší dobu.

Kolik mi vynesl pasivní příjem a zisk z online investic za listopad?

  • Dividendy z akcií
  • Kryptoměny, např. Bitcoin, ETH
  • Výnosné a rizikové projekty, agentura
  • Fyzické kovy

Výnosy mi sice pokrývají náklady na každý měsíc, ale není to pro každého. Ovšem když k tomu člověk přičte affiliate bonusy z marketingu a svoje online podnikání, tak má prostor i na reinvestování a další zážitky. Můj plán je žít do konce ledna 2017 na Bali a potom letět nejspíše do Thajska. Příští rok mě nejvíce láká žít na Aljašce, Islandu nebo v Kanadě. Chci totiž více času trávit v přírodě a soustředit se aktivněji na závod Ironmana. Uvidíme, jaké místo si to přitáhnu a koho z vás na cestě potkám. 🙂

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.