blank Skip to main content

Kryptoměny jsou pro lajky jako já stále něco nového, bodejť by ne, když už jich je asi tisíc. Ty nejzajímavější sleduji na Coinmarketcap.

O bitcoinu už jste zřejmě slyšeli.

Bitcoin je považován za digitální zlato v dnešním světě. Už se dokonce objevil i jeho anonymní tvůrce. Je ho omezené množství a před devíti měsíci mě také očarovalo. Založil jsem si bitcoin peněženku u provozovatele Blockchain.info. Cena byla 278 dolarů za bitcoin. Nyní je cena 415 USD/BTC. Než o 49% zhodnocení mi jde o využitelnost a budoucnost těchto měn. Když sleduji současnou ekonomiku a banky, které mi posílají dopisy, že v případě problémů jsou pojištěny Fondem pojištění vkladů na 100 tis. EUR, tak dám přednost raději novým technologiím a měnám, které mění svět. Navíc, některé státy včele s Norskem usilují o bezhotovostní společnost, že je otázka času, kdy zájem o digitální měny vzroste.

Potřeba hledat i jiné kryptoměny

Na bitcoin katalogu, můžete vidět firmy, které přijímají bitcoin. Stejně tak na Coinmap jsou různá místa po čr, kde bitcoinem můžeme platit od kadeřnic až po restaurace. Zajímavou možností jsou i bitcoin P2P půjčkyOvšem Peer to peer komunikace pokročila dál a objevila se nová technologie Ethereum, s jejíž nárůstem ceny roste i její využití.  Neváhal jsem zjistit si víc informací, založit si směnárnu Poloniex.

Ethereum podobně jako Bitcoin funguje na decentralizované síti počítačů, které sdílejí časově označenou databázi „blockchain“, v níž se ukládají transakce mezi jednotlivými adresami. Celý článek o této měně je zde.

Ethereum – sharing economy

V současnosti nejpokročilejší aplikací na Ethereum je Slock.it, umožňující prodat, pronajmout nebo sdílet věci bez zprostředkovatele skrze IoT zámky připojené na blockchain. Další našlapaný projekt je Augur, který vybral od lidí 5mil. dolarů na vývoj.

Jedno z využití představuje nedávný článek o spolupráci RWE a startupu Slock.it, jak by se mohl stát blockchain nedílnou součástí podnikání energetického obra – RWE

Pokud vás Ethereum a kryptoměny zajímají více, tak jsem dostal tip na portál Reddit, kde dostáváte žhavé aktuality každý den. 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat akce a byznys kempy Cashflow summer. Zajímám se o technologie, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.