Skip to main content

Kraken a upgrade. Nejžhavější téma posledních dnů. Pátá největší kryptoburza na světě po velkých problémech obnovila svoji činnost. Plánovaná údržba, která měla trvat dvě hodiny, se nakonec protáhla na více než dva dny. Nečekaný výpadek rozrušil mnoho uživatelů, kteří nemohli obchodovat, ani vybírat vklady během nejistého období, za které mohli zprávy v Jížní Koreji. Jako omluvu Kraken upustí od veškerých poplatků pro své klienty a to do konce tohoto měsíce. Týká se to však pouze obchodování bez kapitálu.

Kraken a upgrade systému

Společnost na svém blogu ujistila své klienty, že jejich finanční prostředky byly během incidentu v bezpečí a omluvila se:

„Omlouváme se za námi způsobenou nejistotu v rámci výpadku. Plánovaná odstávka byla spuštěna kvůli výměně našeho starého engine, za nový. Reagovali jsme tak na žádosti klientů o vylepšení, na kterém jsme dlouhodobě pracovali.“

Všechno to začalo ve středu 10.1., kdy Kraken oznámil plánovaný upgrade na další den. Společnost odhadovala dvouhodinový výpadek. Ve čtvrtek se v brzkých ranních hodinách spustil upgrade a vše probíhalo podle plánu…

„Upgrade se provádí pomaleji, než se očekávalo!“ uvedla později společnost na svém webu. V odpoledních hodinách přišlo prohlášení, že upgrade je ve své poslední fázi, ale vzhledem k závěřečnému testování se nedá odhadnout přesný čas dokončení. Po třech a půl hodinách Kraken oznámil početné problémy, které nastali při závěrečném testování a stále bez přesnějšího určení času dokončení.

Po celou tu dobu neměli uživatelé přístup ke svým prostředkům a na sociálních sítích se to začalo hemžit stížnostmi.

kraken a upgrade

Nepolapitelný bug

V pátek společnost přiznala nepolapitelnou chybu, která stále bránila spuštění burzy. Odstranit se jej podařilo až v sobotu dopoledne, kdy byla burza opět online. Následovalo vyjádření a zároveň společnost uvedla, že bude pečlivě monitorovat výkonnost nového obchodovacího enginu. Ukázalo se také, že před a během výpadku byl Kraken hacknutý a došlo k vykradení účtů.

Při takových situací je vhodné si připomenout důležitost hardwarových peněženek a uvědomit si, jak je riskantní nechávat své prostředky na burzách, či peněženkách třetích stran. Mrkni na nově vypracované PDF 10-ti kroků Jak na kryptoměny a najdeš tam doporučení na Ledger, či Trezor.

Nejedná se o ojedinělý problém burz, ani samotného Krakenu. Ten má za poslední rok problémů více než dost. Před zmíněným upgradem musela v minulosti tato burza zahájit zásadní systémovou reformu. Podrobnější zprávu zmíněného upgradu zveřejnila společnost na svém webu.

 

Zdroj: coindesk.comblog.kraken.com

Tomáš Suchý

Vždycky mě bavilo tvořit. Fotím, natáčím videa a baví mě marketing na sociálních sítí. Řídím se pravidlem cestuj pomalu a pracuj odkudkoliv.