Skip to main content

Kolumbie je ráj nejen pro nomády! Coworkingy rostou po světě jako houby po dešti. To ale ještě neznamená, že je snadné najít místo, kde bude práce (a život) jako sen. Místo, kde nejen, že budeš produktivní, ale skvěle si ho i užiješ. Vítej v Medellinu.

Tvrdý boj se zločinem skončil, dnes je to prosperující město Kolumbie

Divoké časy Pablo Escobara už jsou dávno zaváté prachem, i když nad městem stále visí stín tohoto největšího drogového byznysmena všech dob. Naštěstí ale v dobrém. Série Narcos z Netflixu zajistila Medellinu nával turistů, kteří zde hledají jak slavné lokace ze seriálu, tak klíčová místa, kde se Escobar pohyboval. A jak dobře víme, kde je turismus, tam je i život.

Medellin však umí přilákat nejen dovolenkáře, co si chtějí užít vydřené volno a odvést co nejvíce suvenýrů. Je skvělým městem i pro digitální nomády a v hodnocení na Nomad Listu letí pěkně vysoko.

blank

Čtvrť, kde se ukrýval Pablo Escobar, je dnes plná turistů

Centrem života pro lidi, kteří cestují a pracují online, se stala lokace El Poblado, kde narazíš kromě coworkingů na neuvěřitelný výběr skvělých kaváren a restaurací. Jedna z mých oblíbených je například vegetariánská Marietta s neustále usměvavou obsluhou, Comida hecha con Amor se zahrádkou. Či Lenteja Express, pokud dostaneš chuť na pořádnýho veganskýho burgera.

A jestli se ti sbíhají sliny spíše na maso, rozhodně nevynechej SATA Parrilla Moderna, kde mají kromě parádních hamburgerů i to nejkreativnější provedení menu, které jsem kdy viděl. Skvělou výběrovou kávu si dáš na místě zvaném Pergamino a pokud zatoužíš po čaji a vodní dýmce. Zavítej do řecké restaurace The GreekConnection, kde si můžeš dokonce objednat jednu z jejich netradičních záležitostí, a sice, rozbíjení talířů pro štěstí. Pokud tedy najednou uslyšíš šílený hluk a rámus, nelekej se. Koneckonců, El Poblado je i centrum nočního života. Takže se připrav na ulice plné barů a lidí, kteří zde minimálně od čtvrtka do neděle paří.

blank

El Poblado shůry  

Coworking, ze kterého už nechceš domů z Kolumbie

V “Pobladu”, jak této čtvrti říkají místní, jsme se s Tomem ubytovali především kvůli coworkingu Selina, kde měsíční členství stálo v přepočtu neuvěřitelných 1900 Kč. Málo peněz, za které dostaneš opravdu hodně muziky. Samotný koncept, který založili dva Izraelci. Je opravdu výjimečný a kromě coworkingu má i velký bar (nazvaný playground) a několik pater hotelu. To by asi nebylo natolik originální (i když svými rozměry zdaleka přesahuje většinu klasických coworkingů/colivingů). Kdyby tu nebyly i prostory bývalé kaple, určené pro konference a koncerty, kde v průběhu našeho pobytu zahnízdil hudební festival Sims.

blank

Náš pracovní stůl v Selině, Kolumbie

Selina se nezaměřuje pouze na digitální nomády, kteří vyžadují místo na práci, ale i na ostatní cestovatele. Nabízí širokou škálu volnočasových aktivit od výletů přes hudební a večerní akce, workshopy, konference, až po výuku španělštiny a jógy, na kterou jsme radostně po celý měsíc docházeli. Tímto bych rád poděkoval našim skvělým lektorkám Julii a Kathe.

Selina je rozšířená po celé Latinské Americe a tento rok se chystají otevírat dalších 25 poboček po světě. A takové lokace jako třeba v Panamě nebo Kostarice. Kde je Selina hned u pláže, jsou rozhodně místa, kde chceš pár měsíců žít.

Svez se domů vrtulníkem

Kolumbie nabízí i neuvěřitelná místa k probádání. Jeden víkend jsme vyrazili k jezeru Guatapé (odkud se můžeš nechat odvést zpět do Medellínu. Dokonce i helikoptérou asi za 1 000 000 pesos, což je zhruba 7 200 Kč). V údolíčku se okolo 200 metrů vysokého kamene „Peñol Rock“ (La piedra del Peñol) rozprostírá jezero mezi malými kopci a vytváří útvary podobné fjordům.

Kolumbie

Jezero Guatapé

Těsně před odletem z Kolumbie jsme to vzali ještě přes Cartagenu, historické přístavní město v Karibiku plné malebných uliček a barevných domků. Odkud jsme směřovali dál do národního parku Tayrona, kde se s námi na pláži váleli i krokodýli, a nakonec do vesničky Palomino.

Palomino je malý palmový ráj pro cestovatele s nádhernou pláží, kde si určitě zkus zasurfovat. Místečko plné drobných krámků se suvenýry, ovocem, skvělým jídlem a originálními hotely, hostely a guesthousy. Kde potkáš směs zajímavých lidí z celého světa.

Kolumbie

Pláž v Palomino

Potkejme se v Kolumbii!

Kolumbie je země, která toho má dost, co nabídnout. Její potenciál nalákat nomády a cestovatele roste každým dnem. Troufám si tvrdit, že by mohla za pár let konkurovat zemím jako Thajsko a Bali. Je tak akorát levná, aby se vyplatila letenka z Evropy (ale přileť alespoň na dva měsíce, však to znáš). Mluví zde jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě a dokonce i angličtinu zvládají místní často dost obstojně. Nabízí jak skvělé pláže, tak hory, a pro ty z nás, kdo potřebují pracovat, je zde Selina, kterou najdeš hned v několika městech. Život tu prostě skvěle chutná a Kolumbijci pro to mají dokonce své speciální slovíčko: Sabrosura.

Více o tom, jak jsem si užil Kolumbii a především, jak se mi tam pracovalo a nejen to (neboť jsem předtím navštívil ještě několik zemí včetně USA, Mexika a Kuby) se dozvíš na barcampu ve Zlíně 21. dubna. Teda, jestli mě vyberou. Pokud tě zajímají netradiční nomádské a podnikatelské tipy. Hlasuj pro moji přednášku “Jak se nepos*at, když se pose*e všechno ostatní” a já se budu těšit, že se tam potkáme osobně.

Kolumbie

Výhled z našeho „balkónu“ v Kolumbii, tedy střechy garáží, kam se náhodou dalo vylézt oknem, byl prostě na jedničku

 

Vojtěch Konečný

Redaktor Investree, VICE, E-on a copywriter na cestách