Skip to main content

Strmý růst vystřídal začátkem roku stejně strmý pád. Bitcoin a kryptoměny se ve velkých médií objevují čím dál častěji a s tím přibývají i větší vládní regulace. Alternativních využití blockchainu přibývá, Ethereum Alliance se stále zvětšuje a nabírá členy jako AMD nebo Kaspersky. Univerzity v USA začínají s výukou blockchainové technologie a dokonce i nejslavnější nevěstince zvažují platbu kryptoměnou. Jak budoucnost digitálních měn vidí osobnosti a jaký mají vztah ke kryptoměnám a blockchainové technologii?

Propagátor bitcoinu Andreas Antonopoulos mluví o střídání bublin a jejich krachů od samého počátku. V dosavadní historii bitcoinu proběhlo už 6 bublin, přičemž po prasknutí byla cena vždy vyšší než na jejím počátku.

Budoucnost digitálních měn

Bill Gates

Zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí planety poukazoval na technologii blockchainu už v roce 2014: ‚‚Bitcoin je úžasný, protože ukazuje, jak levný dokáže být. Bitcoin je lepší než běžná měna, protože se při pořizování věcí nemusíte fyzicky nacházet na stejném místě,‘‘ uvedl Gates a označil jakékoliv spojení Bitcoinu a terorismu, či praní špinavých peněz za absolutní nesmysl. Již v roce 2014 vystoupil na odborné konferenci finančních služeb Sibos. Během svého projevu dal jasně najevo, že věří digitálním měnám, které se vzhledem k univerzálnosti dostanou do popředí všech finančních transakcí.

Richard Branson

S kryptoměny je také často spojován zakladatel Virgin Galactic, a to především díky dvojčatům Winklevossovým, kteří si v bitcoinech předplatili let na měsíc: ‚‚Pokud mají lidé hodně bitcoinů a chtějí se podívat do vesmíru, nevidím jediný důvod proč by si jím nemohli zaplatit zrovna naší vesmírnou loď. Myslím že Bitcoin funguje a vzniknou možná i lepší kryptoměny. Nicméně, teď je kolem Bitcoinu spousta průmyslu. Sice je vysoce volatilní, ale právě díky tomu lidé vydělávají.‘‘

Mike Novogratz

Predikce miliardáře Mika Novogratze byla $10.000 v roce 2018. Ta byla překonána ještě koncem roku předchozího. Na vlnu posměšků za důvěru v token WAX, který se stará o decentralizaci virtuálního tržiště, odpověděl jasně: ‚‚Víte vy vůbec, že existuje mnohem více lidí, kteří koupí nebo prodají své digitální oblečení v hrách než těch, kteří koupí, či prodají Bitcoin?‘‘

John McAfee

Známý expert na počítačovou bezpečnost John McAfee se velice často zastává Bitcoinu a jiných kryptoměn. Známé jsou jeho loňské predikce, kdy odhadoval cenu Bitcoinu na $500,000, jinak prý sní svůj penis. Jeho reputace ale dost utrpěla při obvinění z manipulace trhu a obohacování se na různých ‚‚shitcoinech‘‘.  Za zmínku stojí jeho nedávné vyjádření k aktuálním událostem v Číně a propadu kryptoměn. Kromě jiného dal najevo svůj nesouhlas a mluvil o šikaně některých CEO’s čínských společností, kterým není dovoleno cestovat. ‚‚Nejsou zatčeni na letišti, ale bude jim mezi čtyřma očima řečeno, že by neměli opouštět Peking.‘‘

‚‚Přicházejí zákazy a ve světě je velký chaos, protože nikdo neví, co se bude dít. Bude to také velký rozvrat pro čínskou ekonomiku,‘‘ uvedl McAfee a navzdory veškerým omezením odpovídal s chladnou hlavou na otázky dalších vládních regulací a pochybnosti o vnitřní hodnotě kryptoměn.

‚‚Samozřejmě, omezení přijdou, ale všechno je to efekt houpačky. Jakmile začne platit nějaká legislativa, lidé se ji budou snažit obejít. Bavíme se tu přeci o decentralizovaném světě. O peer-to-peer síti. Nemůžete to uzákonit. Jak to pak budete prosazovat? Budete obcházet každou domácnost? Nakonec vlády prohrají, protože síla této technologie daleko přesahuje centralizovanou moc.‘‘

Poslechněte si zásadní myšlenky výše zmiňovaných a dalších osobností ve videu: Jak vidí osobnosti budoucnost digitálních měn na našem YouTube kanálu.

 

Co na budoucnost digitálních měn říkají Češi?

Pomineme-li nejbohatší lidi planety a osobnosti ze západu a zabrouzdáme v našich vodách, najdeme i v českém rybníčku pár známých osobností, kteří o kryptoměnách mluví s nadšením.

Za zmínku stojí herec a moderátor Jan Kraus, který o Bitcoinu ve svých show mluví stále více. Nedávno si pozval také experta na digitální měny a autora první české knihy o bitcoinu, Dominika Stroukala.

Jedním z faktorů, který by mohl vést k růstu ceny Bitcoinu je slibovaná technologie Lightning Network. Bitcoin se dokáže z propadů cen relativně rychle oklepat. Za posledních pět let rozhodně nejsou nijak výjimečné. Obvykle trvalo měsíč až dva, než se jeho cena po propadu o 30 až 50 % vrátila na nová maxima. Budoucnost digitáních měn bude tedy ještě zajímavější, než jejich minulost.

Tomáš Suchý

Vždycky mě bavilo tvořit. Fotím, natáčím videa a baví mě marketing na sociálních sítí. Řídím se pravidlem cestuj pomalu a pracuj odkudkoliv.