Skip to main content

Jak si pojistit peníze? Životní pojištění si uděláš na dva kliky, ale co peníze? Příležitostí a peněz v oběhu je nejvíc v historii. Už stovky let věříme, že za daný kus papíru dostaneme nějakou službu, ale historicky se jejich forma neustále mění. Jen někdy máme pocit, že je něco na stálo, ale nikdy tomu nebylo. Jediná jistota je změna, včetně placení daní.

Vývoj FIAT peněz od Ječmenu po digitální čísla

Dřív to byl barter, vyměňovali jsme mušle, kožešiny. Až 3 tis. př.n.l. jsme používali Ječmenné peníze. 1 silo= 1 litr ječmene. Ale chceš peníze, které se blbě přepravují, skladují a ještě dají jíst? Pak přišlo na řadu stříbro. Až zhruba v 10. století se uznaly papírové peníze a až v 17. století se rozmohly po světě díky vynálezu tisku a používají takřka do dnes. Další velký milník byl rok 1971, kdy prezident Nixon zrušil Zlatý standard a od té doby jsou peníze založený jen na důvěře (asi od slova úvěr).

A během dalších pár desítek let nejspíš zmizí hotovost z našich životů. Platby mobilem a mobilní aplikace to jen potvrzují. Některé státy mají rádi nové technologie, třeba Švédsko už testuje digitální peníze (e-korunu) a jednoho dne dojde k úplnému přepnutí jen do digitální formy. Pro státy to má řadu výhod, protože mohou víc hlídat, kam tečou peníze a za co se utrácí. To je stručně vývoj, který asi neovlivníme.

Jak si pojistit peníze proti tisknutí?

Systém, kde žijeme má dvě strany. Díky tomu žijeme i v době nadbytku. Situace za poslední měsíce hrála do karet. Po světě se natiskl balík nových peněz do oběhu. Státní dluh tak v USA překročil 24 bilionů dolarů. Spíš se nedá bavit ani o tisku, už se přidávají jenom nuly, protože většina peněz v oběhu je elektronických, nikoli v hotovosti. Jen v USA je dnes 90 % celkových peněžních transakcí prováděno prostřednictvím počítačového platebního systému. 

Ke konci roku 2019 bylo dle naší centrální banky v oběhu 2 552,7 milionu kusů mincí a bankovek v celkové hodnotě 644,4 miliardy korun. Elektronických peněz na bankovních účtech je 5,5x víc než fyzického oběživa v podobě bankovek a mincí. Na každého Čecha připadá 60 tisíc fyzických a 330 tisíc virtuálních korun. Tak ne, že všichni budete chtít vybírat z bankomatu.

Pak přišel výraz helikoptérové peníze, který poprvé použil M. Friedman v roce 1969, když psal o podobenství padajících peněz z helikoptéry, aby ilustroval efekty měnové expanze. Helikoptérové peníze se jeví jako lék proti ekonomické recesi, ale zjednodušeně řečeno, centrální banka natiskne peníze, které následně rozdá přímo mezi občany státu nebo unie bez splatnosti. A takový balíček je dobré rozumně utratit. Nejlépe to stručně ve svém tweetu vystihnul investor Robert Kiyosaki, kterého nejspíš znáš z knihy Bohatý táta, chudý táta.

“Smrt dolaru. Lidé touží po penězích, což je velmi smutné. Pokud ti vláda poskytne peníze zdarma, vezmi si je, ale utrať je rozumně. NEŠETŘI JE. Nakup si zlato, stříbro, bitcoiny. Dolar umírá. Stříbro za 20$. Nejlepší nákup pro budoucí zabezpečení. Každý si může dovolit 20$, zejména s falešnými penězi zdarma.”

Třetinu života směňujeme svůj čas za peníze

Někdo i déle. Proto beru peníze jako hru a formu energie. Každým utracením a nákupem dávám hlas, co jím a jaké služby chci podporovat. Nerad utrácím za pasiva, raději utrácím za zážitky, než věci a krámy. I když v týdnu jsem si koupil zrovna jízdní kolo. Někdo řekne pasivum, ale já na něj nejenom dostal slevu, ale uplatnil si DPH a dal si i kolo do nákladů jako dopravní prostředek do kanceláře. Žádný office nemám, ale pracuji z lesa, posedů, coworků a kaváren. Aktivně dělám něco pro sebe a prodlužuji si tímto nákupem život. Chci tu na Zemi být čilí a fit do 117 let, proto moje strategie je i nepracovat tvrdě, ale chytře.

Zpátky k funkcím a vlastnostem peněz

Dává smysl hledat cesty, jak ty kulaté peníze zaměstnat, aby byly aktivní. Už to, že čteš tento článek ukazuje, že o tom něco víš. Jak jsem psal, forem a druhů měn je nespočet. Ale jaké funkce a vlastnosti tedy určují kvalitu FIAT peněz?

  • Prostředek výměny peněz za zboží, službu
  • Zúčtovací jednotka, kterou umíme vyjádřit cenu zboží, služby tak, že tomu každý rozumí
  • Uchovatel hodnoty, mají i po určitém čase tu samou hodnotu

Mezi hlavní vlastnosti patří stabilita, přenosnost, trvanlivost – nesmí se kazit, dělitelnost, rozeznatelnost. Za sebe bych ještě přidal mít je ve vlastních rukou. Když ti zavřou banku, účet, prolomí heslo, zabaví majetek. Nebo změní limity na výběr jako v Řecku 2008, kdy občané mohli vybrat z bankomatu denně jen 30 euro. K čemu pak všechny vlastnosti jsou? Nevím jak ty, ale já ještě neobjevil historicky lepší formu peněz a možnost jak si pojistit peníze, než Bitcoinem. 

Jak si pojistit peníze? Bicoin vs. zlato vs. fiat

Zásoba Bitcoinu je omezená na 21 milionů mincí, což je přesný opak fiat peněz. Navíc když ti všechno zabaví, nebo zruší účty, u Bitcoinu můžeš svůj majetek zabalit do 12 slov. S peněženkou Trezor máš svoje coiny víc ochráněny, než v bance. Máš k nim přístup 24/7 kdekoli po světě. A jakýkoli objem peněz pošleš za stejný minipoplatek jako tisícovku. Ono se stačí podívat na zelené tečky v tabulce. Jediné políčko, kde je červená je ověřená historie. Ano je tu s námi Bitcoin skoro 11 let, stále dítě, ale to je možná i výhoda. Je to stále začátek a možnosti před námi.

Vlastnosti a funkce peněz

Někdo by řekl, že Bitcoin negarantuje výnos a není stabilní. Díky bohu. Jen za poslední dva měsíce šel ze 4 tisíc dolarů na 10 tisíc dolarů. To je ale na další článek. Od stability tu máme stabilní měny, tzv. stable coiny (DAI, USDC, nebo plánovanou Libru od Facebooku). Jasně, je to všechno nové, ale na internet v roce 2000 taky všichni plivali a nebýt té internetové bubliny, by internet nedosáhl by takových rozměrů, i tu „Coronakrizi“ bychom bez něj tak snadno nerozdýchali.

Za historicky bezpečné „uložiště peněz“  je hlavně považováno zlato, které má v době krize ochránit majetek před inflací. Možná se stříbrem další super pojistku proti extrémům. Nyní je teda cena zlata na maximech, proto spíše nakupuji stříbro a očekávám jeho růstPokud tě zajímá jestli se vyplatí fyzické zlato, papírové, nebo tokenizované udělej si obrázek sám.

Kam investovat teda? Jak si pojistit peníze?

Jak si pojistit peníze proti nekonečnému tisknutí peněz, extrémům, krizi? Jaká aktiva si vybrat do svého portfolia? To jsou otázky, které se řadě z nás honí hlavou. Nedá se na ně jednoznačně odpovědět. Každý poradce a investiční web ti doporučí něco jiného, ale každý jsme jiný a máme jiné požadavky a strategie. Sám se snažím už 10 let porozumět penězům, systému, daním a podnikání. Sleduji odborníky a snažím se rychle jednat a přizpůsobit situaci. Každá krize je i příležitost a jsem rád, že se mi povedlo na březnovém propadu i vydělat.

Někomu vyhovuje pravidelný výnos z nemovitostí, nebo z P2P půjček. Někdo chce uchovat hodnotu pro další generaci, aby peníze neztráceli hodnotu. Všem nedává smysl investovat do fyzických kovů, krypta, nebo třeba svého podnikání. A to je v pořádku! To taky neznamená, že mě nezajímají akcie, nemovitosti a další aktiva. Ba naopak, jen to je téma na více článků. I sedět na rukách, hotovosti může být strategie, než to bez rozmyslu někam poslat. Měsíc zpátky jsem s řečníky Cashflow summer pořádal webinář „Kam teď (ne)investovat,“ pokud jsi neviděl, tak mrkni na záznam.

Homo Sapiens potřebuje hlavně kontakt

Chceme se potkávat osobně, ideál s podobně nastavenými lidmi. O těchto záležitostech se bavit. Přece jen žijeme v době peněz a informací. Co je lepší, než se potkat neformálně s podnikateli, realitními investory, nomády a s early adopters na pláži, u kokosu a při sportu?

I motto na webu je „Vzdělávej se a propoj s odborníky, než investuješ čas a těžce vydělané peníze“. Určitě nečekej, žádné obleky a prodejní povídačky. Z desítek navštívených konferencí jsem vytvořil koncept mému srdci nejbližší. Cashflow summer, byznys kemp založenou na diskuzích, známostech, přátelství a zážitcích. A já jsem rád, že tolik skvělých podnikatelů, hodlerů, freelancerů. K rozhodnutí ti pomůže cashflowsummer.cz

Baví mě různorodost lidí, nové technologie, příležitosti a pestrost světa. Tenhle článek na téma jak si pojistit peníze není žádné investiční doporučení, jen můj pohled na věc. To jestli článek sdílíš, nebo se potkáme osobně, nechám na tobě. Díky, že jsi došel až jsem a snad ti to něco dalo.

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.