Skip to main content

Jak investovat v dnešním online světě a co si představíte pod pojmem finanční nezávislost? Svobodu, cestování, astronomickou výhru v loterii, nebo fungující firmu? Každý si představíme něco jiného. V Česku máme přes 150 bezvízových styků, firmu založíme online za 3 dny, že možnosti jak investovat, cestovat a svobodně podnikat jsou obrovské. Můžeme pracovat z domu, v zahraničí, podnikat z pláže, zkrátka dělat cokoliv. Možnosti jak investovat existují, pokud je hledáme. 

Co si pod pasivními příjmy představit?

Vzpomeňme si na knihu Roberta Kyiosakiho, kde pasivní příjem vysvětlil na velmi jednoduchém příkladu.

Do vesnice bylo zapotřebí dopravit vodu. Úkolu se zhostili dva lidé. První z nich okamžitě vzal vědra s vodou a stal se otrokem svého neperspektivního jednání. Sice začal vydělávat dříve, ovšem jeho energie není nevyčerpatelná. Pokud nikdo vědro nenese, výdělek je roven nule.

Druhý investoval do výstavby potrubí, čímž se na profit čekalo o něco déle, ovšem v konečném důsledku se tato vodovodní síť postarala o pasivní příjem. Kromě občasné údržby není třeba dělat nic a přece jen se výdělek vytváří. Za pasivními příjmy stojí pouze prvotní popostrčení, po té se celý mechanismus rozeběhne na téměř setrvačném principu.

Přemýšlíte jak investovat a budovat si pasivní příjem? Podívejme se na nejoblíbenější sektory těchto finančních zdrojů.

Dividendové akcie

Tato oblast patří mezi rizikovější alternativy, která je zároveň tou nejvyhledávanější, jak ukázal předchozí článek. Vytvořit si pasivní příjem není až tak složité, stačí vyhledat firmu s nadějným podnikatelským záměrem, nakoupit u ní akcie a těšit se z rostoucích pravidelných dividend. Na Českém trhu existují dokonce akcie s měsíční dividendou, které sami několik let nakupujeme. Výnos si můžete během pár vteřin spočítat v naší kalkulačce.

Pronájem nemovitosti

V Česku velmi populární možnost, jak investovat do nemovitostí. Lze i bez většího kapitálu budovat pasivní příjmy. Jak říká investorka Nela Kubasová z Realitní shaker, raději se zaměřte na okresní města a lokality, kde se nemovitosti pohybují v nižší cenové kategorii. Za zajímavý výnos z pronájmu, se dá považovat hranice 7 % p.a. Velmi populární jsou i možnosti krátkodobého pronájmu přes Airbnb, zejména v Praze a Brně.

Dluhopisy

Jedná se o cenný papír s nižší rizikovou zátěží. Ve své podstatě zapůjčíte určitý obnos peněz a následně při jejich pozdějším splacení získáte celou částku navýšenou o sjednanou úrokovou sazbu. Dluhopis lze zakoupit u tradičních obchodních společností, někde i s měsíční výplatou. Nejbezpečnější cesta vede přes dluhopisy s kratší dobou splatnosti, většinou 5-8 % p.a., co máme zkušenost. 

Online podnikání

Představte si, že do roku 2020 bude celý svět online. Milionářů díky internetu přibývá a technologie mění svět každým dnem. Kdo se na tuhle příležitost připraví, bude mít obrovský náskok. Ať už píšete blog, věnujete se affiliate, online marketingu, nebo nakupujete weby, domény na Webtrhu, nebo zahraniční Flippa. Pasivní příjmy online jsou možné, i když nejsou úplně bez pasivní práce. Jen největší eshop světa Amazon měl za loňský rok 33x větší obrat než celá Česká e-commerce.

Jak investovat a budovat pasivní příjem?

Mezi další hodně populární možnosti patří P2P, MLM, úroky, reklama, pronájem služeb či produktů nebo prodej placeného obsahu, infopodnikání a mnohé další. Je dobré také vědět, jak se zajistit až finanční systém zkrachuje.

Proniknout do světa pasivních příjmů není vůbec složité, ovšem vytvořit si důstojné postavení a odhalit potencionální příležitost k investici, to už je otázka pro zkušené investory. Naše digitální kniha Vydělávej online, žij offline je i pro ty, kteří chtějí investovat do nemovitostí, na burze, do dividendových akcií či fyzických kovů.

 
Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.