Skip to main content
19. října 2016 jsme navšívili Vyšehradské fórum v Praze, kde si rekordní počet 1500 účastníků přišel pro informace o kterých politici nemluví. Kapitál musí nést výnos a peníze v kapse nejsou kapitál. Tak zazněly první užitečné myšlenky, které je dobré mít na mysli. Co jsme si tedy odnesli?

„Evropa je stárnoucí neplodná žena bez elánu a energie.“ papež František

To, že je Evropa ve slepé uličce a přijde opět finanční krize, to je všem jasný. Jen si moc neuvědomujeme dopad a blížící se zánik demokracie a národního státu, jak říká ekonom Oldřich Rejnuš. Zajímavý také bude střet s realitou, až lidé zjistí jak je stát klame. Snad alespoň víte, že máme nový Český rekord? Výnos státního dluhopisu byl totiž nejnižší na světě.

Centrální banky se proměnily v casino

Všichni víme, že je teď nejnižší úroková sazba a s tím zadlužené domácnosti. Zajímavé je pozorovat, že čím nižší úroková sazba je, tím více lidé investují do výnosnějších projektů a vyhledavají větší riziko. 

„Stagnující ekonomiku nemůžete zachránit tím, že zabijete finanční systém. Deutsche Bank je toho důkazem. Budete-li se držet této politiky delší dobu, doženete banky k bankrotu.“  Jeffrey Gundlach

Je nejvíc peněz v historii a milionářů přibývá jak hub po dešti. Jen bysme měli víc utrácet za zboží a služby, než investovat do finančních instrumentů, jinak tu ekonomiku nerozhýbeme. Teď je čas s tím ještě něco dělat, zaznělo několikrát na Vyšehradské forum.
 

„Hlavním viníkem současné krize je chování samotného člověka. Jde o krizi zapříčiněnou úpadkem morálky lidské společnosti.“ Oldřich Rejnuš

Podívejte se na zadluženost států světa na USdebtclock. Systém, stejně tak peníze jsou podloženy jen na důvěře. Držíme palce všem, kteří investují do přehřátých akcií, fondů a spoří si na důchod v připojištění. Jen aby to všichni stihli včas vybrat a převést své finanční investice na ty reálné.
 

Krytí peněz je zámek na hodnotu peněz

Tím nejsou na mysli ani tak nemovitosti, které jsou v další bublině, ale zejména komodity, jako fyzické kovy. Už židé měli pravidlo: Drž 20 % ve zlatě a modli se, že ho nebudeš nikdy potřebovat. Alternativou je také digitální zlato bitcoin a další kryptoměny, o kterých lidé jistě uslyší až banky budou zavřené, jak podotknul pan Juraj Karpiš. A jaký je váš finanční scénář?
Celé přednášky z Vyšehradského fora: Oldřich Rejnuš, Juraj Karpiš

Zdroj: Myšlenky z Vyšehradské forum 2016

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.