Skip to main content

Internet je plný článků, které pasivní příjem analyzují. Některé dokonce nad jejich existencí i polemizují. My z Investree jsme se jim tedy podívali na zub. Co je pasivní příjem, a jak a kde ho budovat?

Pasivní příjem jsou peníze, které vyděláte takříkajíc bez práce. Jedná se o další přítok do vašeho jezera, který můžete využít dále pro investice, úspory nebo nákupy. Můžete vydělávat hromady peněz, ale jestli z nich nedokážete spořit, nikdy nebudete bohatí. Mnozí lidé mají podvědomý sklon utratit všechno, co vydělají. Dávají tak přednost chvilkovému potěšení před dlouhodobým ziskem.

Čím lépe dovedete investovat, tím rychleji váš majetek poroste

Chudí lidé si myslí, že investice jsou jen pro boháče, nikdy se to nenaučí, a proto zůstanou chudí. Bohatí lidé rádi obětují čas a energii, aby zjistili, jak lépe využívat své finance. Jsou hrdí na to, že investicím rozumí – nebo si najdou skvělé experty, kteří investují za ně.

Proč se však toto téma neučí na škole a ani většina finančních poradců vám neporadí? Sami pasivní příjmy nebudují. Většina investorů a podnikatelů, kteří na takové příjmy dosáhnou, už nemají potřebu učit a dělat poradenství. Je jen málo těch, kteří se o svoje zkušenosti chtějí podělit. Některé z nich jsme si zvolili za své mentory a učitele a snažíme se tyto znalosti posouvat dál.

Většina finančních produktů a pojištění vám nikdy pasivní příjmy nepřinese. Místo toho budete posílat trvalé příkazy do důchodu, bohužel ne finančního.

Pojem pasivní příjem rozšířil americký podnikatel a spisovatel Robert Kiyosaki, autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta. Je to povinná četba pro lidi, kteří chtějí, aby peníze dělaly za ně. Tvrdí, že každý, kdo pracuje na svém pasivním příjmu, směřuje k finančnímu zdraví a ten, kdo pasivní příjem nebuduje, pracuje na své finanční chudobě. Kiyosaki nepíše, abyste si našli poradce, ale byli poradci sami sobě. Jeho hra cashflow je rozšířená po celém světě. My sami pořádáme Cashflow summit, scházíme se v cashflow klubu v Olomouci a spolupracujeme s dalšími v celé republice.

Každý pasivní příjem je závislý na lidech

Pasivní příjmy je potřeba pravidelně zalévat. Nečekejte, že stačí do konce života už jen chodit k bankomatu a vybírat, tak to nefunguje. Ovšemže žádný systém nefunguje věčně, to ale ještě neznamená, že neexistuje.

Rychlodráha není o tom, jak rychle se na ni dostanete, ale o tom, jak dobře se připravíte, abyste se na ní zvládli rychle pohybovat.

Pro mě je ideálním pasivní příjmem samotná dovednost. Pokud např. po pěti letech spadne trh a moje podnikání/investice s ním, tak vím, jak se vrátit zpět do hry. V ideálním případě rozdělím příjmy a nespoléhám se jen na jeden zdroj peněz. Finanční krize se opakují a firmy krachují denně. Já osobně nejraději investuji na prvním místě do podnikání, a posléze z příchozích zisků do investic, které generují pasivní příjmy.

Než se pustíte do jakékoliv z následujících sedmi oblastí pasivního příjmu, je potřeba zainvestovat do vzdělání. V dnešní době dostupných informací se bavíme spíše o investici časové. Je potřeba se naučit základním investičním principům, pochopit jak funguje trh a inspirovat se tím, kam investují bohatí.

Je krásné mít mentory, kterým chodí pasivně desítky tisíc, nebo i miliony měsíčně a dívat se jim přes rameno. Je to jedna z důležitých esencí, kterou ze začátku potřebujete.

Jednotlivým oblastem se budeme blíže věnovat v samostatných článcích. Nyní stručně:

1. Pronájem nemovitostí, pozemků
Jedná se o nejrozšířenější formu pasivního příjmu. V případě budov je nutné mít na paměti různé opravy a další investice, které mohou vzniknout. Vlastnit nemovitost na určitých místech (zvláště okresních městech) může být každopádně zajímavé zhodnocení peněz. Pozemky jsou vhodné spíše na uchování hodnoty, než na budování pravidelného cashflow. Novým fenoménem v odvětví pronájmů je Airbnb, o němž vám ještě napíšeme.

2. Vlastní podnikání, podíly ve firmách
To je oblast, která mi osobně dává velký smysl. Budovat vlastní podnikání a kapitál dál investovat, je krásným příkladem aktivního přístupu k pasivním příjmům. Poté, co jsem v letadle dočetl knihu Elona Muska, už nepochybuji, že je něco nemožné. Pokud nemáte sami podnikatelského ducha, ale našetřili jste si nějaké úspory, můžete je investovat v nové firmě/startupu. Nebojte se obrátit přímo na nás, rádi vás se spoustou z nich seznámíme.

3. Dividendy z akcií a úroky z korporátních dluhopisů
Na kapitálové trhy se dostanete například aktivní činností tradera, který si postupně buduje své portfolio. Není to ovšem jednoduchá cesta. Pokud se chcete dozvědět více, sepsali jsme pro vás ebook s názvem tradingjebyznys, kde jsme čerpali od top českých traderů.

Druhou variantou je pasivní investování, tedy nakupování akcií, dluhopisů investičních skupin a firem, které vám vyplácí měsíčně úrok/dividendu. Příjmy se zde pohybují podle výše vašeho portfolia cca od 0,3 do 3 % měsíčně.

4. Online podnikání – reklama, affiliate marketing, ecommerce
Vybudovat online podnikání není otázka na pár měsíců. Top affiliate, youtubeři a podnikatelé na Amazonu co znám, makají klidně i roky, než začnou opravdu vydělávat. A přestože se tomu věnují aktivně, ne vždy jim příjmy chodí v pravidelné výši. Vpravo vedle článku si můžete stáhnout manuál nástrojů a služeb, které v online podnikání sami využíváme.

5. Poskytované licence, zisk z patentů
Prodej patentu, nebo-li převod patentu na jinou osobu je trvalého charakteru, nelze jej vzít zpět. Bývalý majitel patentu obdrží jednorázovou částku a vzdá se svých práv, a stejně tak i příjmů a výdajů, které by v budoucnu mohli s vlastnictvím patentu souviset. Všeobecně se prodej nedoporučuje a raději dejte přednost poskytnutí licence. V každém případě rozhodnutí závisí na dané situaci, ve které se majitel patentu nachází a kam směřuje.

6. Sítový marketing – MLM
MLM systémů u nás funguje stovky. Nejčastější základní rozdělení jsou finance, reality, kosmetika, zdraví, sport a nakupování. Nelze říci, jaký z nich je nejlepší, spíše záleží na tom, co vás baví a v jaké oblasti se chcete posouvat.

7. Alternativní investice
Na internetu najdete spousty alternativních možností, kde a jak vydělávat. Většina je v kategorii velmi rizikových, ale ty jsou naopak velmi populární. Bavme se však spíše o příjmech na několik měsíců, či maximálně pár let. Setkali jsme se už s desítkami systémů a  zainvestovali asi do šesti, která nám byly nejbližší. Výhodou je rychlá návratnost, většinou i pár měsíců, ovšem taky nemusíte mít vždy štěstí, proto si vybírejte takové investice, které jsou už déle na trhu, nebo znáte někoho, kdo s nimi má reálnou zkušenost. Nedoporučuje se investovat více jak 20 % úspor, jinak to nemusí dopadnout dobře.

“Vzít si částečný úvěr a zainvestovat do riskantního projektu, může být skvělý adrenalin. Buď vyděláte velký balík, nebo přijdete o všechno. Dobře vím, jaké to je, o jeden balík se taháme už přes rok.”

Na více konkrétních informací se můžete těšit na našem blogu, nebo zhlédněte některou z 33 přednášek Cashflow summit. Také připravujeme eknihu na všechny oblasti pasivních příjmů, jež vám poskytnou veškeré služby, nástroje a kontakty. Krok po kroku vám pomůžeme jít vaší cestou. Sledujte nás na Facebooku, je na co se těšit.

Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.