Skip to main content

V současné době mají investoři hned několik možností, jak investovat do zlata a jiných drahých kovů. Kromě konzervativního způsobu v podobě nákupu fyzického zlata a stříbra tu i další možnosti, např. skrze tzv. ETF (burzovně obchodovatelné fondy), či nejrůznější deriváty jako jsou například futures kontrakty. Ty se však používají spíše pro krátkodobější spekulaci.

Ovšem nabídka investičních nástrojů se s rozvojem nových technologií rozšiřuje a vcelku čerstvě se nám nabízí i blockchain tokeny kryté zlatem jako je PAXG (PAX Gold) nebo XAUT (Tether Gold). My si v rámci dnešního článku povíme tedy nejrůznější úskalí a výhody zmíněných možností. 

Investice do drahých kovů

Vývoj ceny zlata na spotovém trhu mezi leti 1975 a 2020

Investice do drahých kovů, fyzických

Investice do fyzického zlata a stříbra je historicky osvědčená metoda, jak zachovat jistou část svého majetku v něčem, co je relativně likvidní a lze to jednoduše odnést z místa na místo. Když je nouze, tak jsou stříbrné mince, potažmo zlaté, výborným prostředkem směny. Při pořízení investičních zlatých mincí nemusíte platit DPH, zatímco u stříbrných byste sice měli, ale lze se tomu vyhnout

Největší výhodou fyzických drahých kovů je v tom, že opravdu reálně existují, takže mají i tu skutečnou hodnotu vytvořenou díky lidské práci. V tom tkví právě ta přednost před tzv. papírovým zlatem a stříbrem. Avšak investice do zlata je spíše takový bezpečný přístav než možnost reálného zhodnocení svého kapitálu. I když nominálně hodnota zlata a stříbra roste, tak reálně dlouhodobě nikoliv. Tuhle skutečnost už dokázal třeba u stříbra doktor Smith ve své nejslavnější práci Bohatství národů z roku 1776. Jedná se tedy vlastně především o uchovatele hodnoty a tím pádem je fyzický kov nevhodný ke spekulacím. Nějaké krátkodobé spekulace jsou i prakticky téměř nemožné díky mnohem horší likviditě, než u „papírového“ kovu. 

Tip: Pro srovnání cen fyzických kovů, výhod a proč hlavně stříbro, doporučuji článek od Pavla na Investree.

Investice skrze „burzovně obchodovatelné fondy“ (ETF)

Investice do zlata a stříbra ve formě ETF může být pro spoustu investorů (hlavně začínajících) velmi lákavá. Je to totiž docela pohodlné, rychlé a vám stačí jen vložit svůj kapitál o libovolné výši (stačí i malý kapitál). Burzovně obchodovatelné fondy jsou v dnešní době velmi oblíbené a je to vlastně takový aktuální trend. 

Když se rozhodnete pro investici do drahých kovů skrze ETF, tak se můžete těšit z vysoké likvidity, relativně nízkých transakčních nákladů, nemusíte platit DPH a nejsou zde žádné vstupní a výstupní poplatky. Pro investory bez zkušeností a vzdělání to tak může znít opravdu dobře. Kámen úrazu spočívá v tom, že investice do drahých kovů skrze ETF je nákup privátního cenného papíru

V případě, že emitent cenného papíru zkrachuje, tak je riziko, že investor o svůj kapitál přijde. Držitelé cenných papírů mají samozřejmě ve chvíli likvidace fondu nárok na příslušný podíl. Šance na získání všech vložených prostředků je ale i tak dost mizivá. Druhý problém spočívá v tom, že ETF by měly fyzicky vlastnit zlato a stříbro, ale ve skutečnosti tomu tak čistě teoreticky nemusí být.

Vzhledem k tomu, že se u ETF využívá stejných druhů pokynů jako při běžném obchodování na burze, tak je to lepší využívat maximálně pro střednědobé (max. pár let) spekulace. Je totiž dost rizikové mít dlouhodobou investici v něčem, co může ze dne na den krachnout. Rychlá volba jak si koupit „papírové unce“ je přes aplikaci Revolut, pro větší kapitál si najít svého brokera. Ideálně Interactive broker. Proto se také zabýváme zlatem namísto akcií, že? Zlaté a stříbrné mince schované pod podlahou nikdo nezpronevěří.

Investice do blockchain tokenů

Není to tak dlouho, kdy přišly tzv. stablecoiny (chcete-li tokeny), které mají imitovat skutečnou měnu v digitální podobě. Netrvalo dlouho a těchto stablecoinů kryté dolarem bylo hned několik. Proto není až tak překvapivé, že se na trhu objevily i „zlaté“ stablecoiny, které mají být zlatem i kryté. Jak bylo řečeno v úvodu, tak se jedná například o PAX Gold a Tether gold (XAUTUSD). 

Abych pravdu řekl, tak tohle je pro trochu technicky zdatné jedince vůbec nejpohodlnější a nejsnadnější investice do „drahého kovu“ jako je zlato. Když bych to měl trochu zjednodušit, tak stačí zadat mailovou adresu, nabít si účet, nakoupit libovolný počet tokenů a pak si je poslat do jakékoliv elektronické peněženky (v Ethereum síti).

Na druhou stranu pro starší generaci nebo pro lidi, kteří s kryptoměnami a online platformami nemají vůbec žádné zkušenosti, to může být naopak docela problém. A plus k tomu jim může přijít nakupování nějakých digitálních tokenů asi jako kupovat si vzduch.

Investice do drahých kovů

Srovnání vývoje ceny spotového trhu zlata s tokenem XAUTUSD

Tahle možnost je samozřejmě i velmi likvidní a levná. Nevýhoda je ale obdobná jako u ETF. Musíte prostě věřit společnosti, která tyto tokeny „emituje“. Nemáte ale vůbec jistotu, že opravdu někde fyzicky drží zlaté pruty. V opačném případě skutečně nakupujete pouze vzduch a je tu obrovské riziko, že přijdete o svůj kapitál. Tím by se však měly zabývat auditorské společnosti, které často tyto emitenty kontrolují, aby investoři měli jistotu.

Trh se „zlatým tokenem“

Na burze Bitfinex („emitent“) lze tyto tokeny obchodovat, ale je tu dost špatná likvidita, což může odradit krátkodobé spekulanty, ale dlouhodobému investorovi to bude asi jedno.

V grafu výše naleznete srovnání trhu s těmito „zlatými tokeny“ (levá osa) a skutečným spotovým trhem zlata (pravá osa).  

Obecně vzato trh s tokenem opravdu kopíruje spot, ale jsou tam dost často krátkodobé výkyvy, takže cena bývá relativně dost odlišná. To je ale problém i nejrůznějších derivátů, takže to ve výsledku není nic neobvyklého a musí se s tím kalkulovat. Nicméně na druhou stranu, pokud se odhodláte, bude možné zde provádět arbitráž a na rozdílu dvou cen vydělávat.

Shrnutí – měl bych zvolit fyzický kov, ETF nebo zlaté tokeny?

Dovolil bych si tvrdit, že krypto-tokeny kryté zlatem trpí stejnými neduhy jako ETF. Nicméně je pravda, že ETF jsou alespoň prověřené časem a známe všechna rizika, což u těchto tokenů v žádném případě neplatí. Každopádně se pro dlouhodobé investice ETF a XAUTUSD jeví jako dosti nevhodné. To stejné totiž získáte i koupí fyzického zlata, a to bez výše zmíněných rizik. U fyzického zlata je ale třeba počítat s o něco vyšším poplatkem. 


Pro srovnání cen fyzických kovů, výhod a proč hlavně stříbro, doporučuji článek od Pavla na Investree.

 

Ing. Jaroslav Jarolím