Ethereum 2.0 – Serenity je zajímavý upgrade na druhé největší kryptoměně z pohledu kapitalizace, nastudoval jsem pro vás a shrnul ty nejzajímavější informace. Budu se snažit i vysvětlit základní pojmy.

Proof of Stake (PoS) je systém shodujících se algoritmů pro veřejné blockchainy, které závisí na ekonomickém podílu validátora v síti. V praxi to znamená, že tento systém bude udržovat v bezpečném chodu soubor validátorů, kteří budou odměňování na základě množství vsazených ETH. Na druhou stranu v systému proof of work existují tzv. těžaři, kteří poskytují výpočetní síť. Čím více výpočetní sítě těžař poskytne, tím více je odměněn.

Validátor – účastník řešení algoritmu, který složil alespoň minimální depozit 32 ETH

“Validátoři Ethereum 2.0 mohou očekávat, že vydělají roční odměnu od 4,6 % do 10,3 % za staking, říká senior ConsenSys exec.”

Validátor vsází neboli zastavuje možný obnos dané kryptoměny. V blockchainech založených na PoS se řada validátorů střídá, navrhuje a hlasuje o dalším bloku a váha hlasování každého validátora závisí na velikosti jeho vkladu. Mezi významné výhody PoS patří bezpečnost, snížené riziko centralizace a energetická účinnost.

 Obecně algoritmus PoS vypadá následovně. Blockchain sleduje soubor validátorů a každý, kdo drží základní kryptoměnu blockchainu (v případě Ethereum 2.0, ETH), se může stát validátorem provedením zvláštního typu transakce, která zastaví jejich ETH do depozitu. Proces vytváření a schvalování nových bloků se pak provádí pomocí konsenzuálního algoritmu, na kterém se účastní všichni současní validátoři.

Přiřazení odměny validátorům může fungovat na dvou hlavních typech konsenzuálních algoritmů: Chain based PoS a BFT PoS

Ethereum 2

 Výhody PoS oproti PoW

Pro provoz blockchainu není třeba spotřebovat velké množství elektřiny. 

V poslední době mnoho kritiků naráží na to, že provoz blockchainu v systému PoW spotřebovává velké množství elektrické energie, tím pádem vzniká ekologický dopad. Systém PoS spotřebuje mnohem méně elektrické energie.

Není třeba vydávat tolik nových mincí, aby byli účastníci motivováni k účasti v síti. 

Menší energetická náročnost a nenutnost investování do drahého hardwarového vybavení souvisí samozřejmě s menší finanční zátěží. Proto pro provoz blockchainu stačí menší odměna ve formě uvolňování nových mincí.

Snížená rizika centralizace, z důvodu menší ekonomické a technické náročnosti. 

Z důvodu mnohem větší dostupnosti z hlediska finanční stránky věci a menší technické náročnosti provozu tohoto systému.

Motivace k PoS systému kryptoměny ethereum 2.0

Za vložení ETH a potvrzení správných bloků budete odměněni dalším ETH prostřednictvím úrokové sazby pro celou síť a obdržíte část poplatků za síťové transakce. Minimální vklad bude činit 32 ETH. Předpokládá se dostatečný technický výkon počítače a stabilní internetové připojení. 

Klíčem k správnému validátorství, je zajištění neustálého režimu online za účelem neustálé možnosti schvalování bloků a tím zajištění bezpečnosti sítě.

Pokud tedy váš klient validátora kdykoli přejde do režimu offline, je vám automaticky stržena pokuta z vkladu, za účelem podpory dostupnosti validátorů.

Pokud se dokončují bloky a váš klient validátora je v režimu offline, můžete přijít o aktuální podíl. Pro bližší pochopení lze tento podíl vysvětlit takto: pokud je roční ziskový podíl 5% a vy jste jeden den offline, přicházíte o denní ziskový podíl tzn. 0,0137% s tím, že tento podíl může růst pokud jste více dnů offline.

Pokud bloky nejsou dokončovány, tzn. že více než 33% validátorů je offline a vy jste taktéž offline, můžete přijít o 60% v 18 dnech.

Systém má podmínku. Jestli vaše sázka klesne pod úroveň 16 ETH budete zcela vyřazeni ze systému validátorství. 

Výběr prostředků ze systému PoS

V případě potřeby výběru vašich ETH ze systému PoS bude klient umístěný ve frontě. Pokud fronta neexistuje, minimální doba výběru ETH ze systému je 18 hodin a dynamicky se upravuje v závislosti na tom kolik validátorů vybírá prostředky v daném čase. Délka sázky tedy není fixovaná na určité období.

V případě zájmu si mohu v dalším článku podrobně rozebrat ekonomickou výhodnost PoS systému etherea 2.0.

Ethereum 2.0 je takový decentralizovaný světový počítač. Podle nejnovějších informací má být PoS systém spuštěn 3. ledna. Na 11. výročí Bitcoinu. V současné době už funguje testnet tohoto systému. Za upgradem stojí společnost Prysmatic Labs.

Tato změna sebou ponese zajímavé následky. Osobně mě zajímá co přinese masivní přechod těžařů etherea do jiných měn z důvodu využití hardwarového vybavení za nemalé částky. Možné následky si můžeme podrobněji rozebrat v dalším článku.

Pokud jsi na poli kryptoměn začátečníkem určitě tě bude zajímat jak nakoupit kryptoměny a později je prodat. Nebo jeden z nejzajímavějších tokenů na Ethereu a to BAT a jeho prohlížeč Brave.

Budu rád za feedback, konstruktivní výměnu názorů a kritiku k této tvorbě.

 

Díky moc za feedback, referenci nebo tvůj názor

Pavel Czepczor

Autor Pavel Czepczor

Zajímám se o kryptoměny od roku 2012 a v podstatě stejnou dobu hodluji. V offline světě jsem vášnivý enthusiasta do historických vozidel a motorek. Cestuji a nabírám inspiraci pro mou tvorbu, inspirují mě odlišné lidské kultury.