Skip to main content

Dřívě bylo možné kryptoměny těžit pouze pomocí procesoru počítače, později pomocí grafických karet. Celkové náklady na těžbu jsou však dnes pro většinu lidí cenově nedostupné, proto je tady další alternativa – cloud mining.

Cloud mining je v podstatě pronájem těžebního výkonu od společnosti, kteráobrovské množství těžebního výkonu vlastní. Vy jim dáte peníze a oni vše obstarají za vás. Člověku stačí mít doma pouze počítač a bitcoinovou peněženku.

Existují však jistá rizika související s touto těžbou, která by investoři měli předem znát.

Výhody

Důvody, proč je lepší se rozhodnout pro těžbu v cloudu:

  • Tišší a nepřetopený domov – nebudou vám doma neustále bzučet ventilátory a v létě nebudete mít z domova saunu
  • Nižší náklady (hlavně energie)
  • Nemusíte řešit technickou stránku těžby
  • Žádné problémy s přehříváním

Nemusíte sestavit výkonný počítač, přetaktovat grafické karty, zabezpečit pořádné chlazení, nainstalovat správný software, v případe poruchy zjišťovat, co se pokazilo atd… To všechno zabere obrovské množství času.

Myšlenka cloudu spočívá v tom, že o těžbu a správu hardwaru se stará někdo jiný, zatímco vy si pouze zakoupíte balíček s výkonem. Jeho cena se odvíjí od velikosti, kterou si sami vyberete. Nemusíte tak investovat do celé těžební sestavy, která by vás vyšla na několik tisíc. Zaplatíte jen zlomek ceny a vytěženou měnu si pak převedete do vlastní peněženky.

Nevýhody

Čeho se můžete obávat:

  • Riziko podvodu
  • Méně zábavy
  • Nižší zisky – provozovatel musí nakonec uhradit své náklady
  • Smluvní upozornění, že těžba může skončit v závislosti na ceně Bitcoinu
  • Nedostatek kontroly a flexibility

Hodně společností, nabízejících cloud mining, jsou podovody založené na ponziho schématu. Společnosti nedisponují žádným těžebním výkonem. Vytěžená měna je jen číslo v systému, které není ničím podložené. Až společnost získá dostatečné množství peněz od investorů a vyplatí pár výplat, ukončí činnost a ruší web.

Dvě společnosti, které dle recenzí lidí vypadají jako důveryhodné:

Genesis mining

Hashing24

Nevýhoda a základní kámen úrazu tohoto způsobu těžby je cena. Za jednotku výkonu v průměru zaplatíte někdy i dvakrát víc, než kdybyste si všechno zabezpečili sami.

Další nevýhodou jsou omezené možnosti. U vlastního stroje si můžete vybrat z celé řady algoritmů a měn. Těžit můžete prakticky vše od Shitcoinu až po Ethereum. U cloud miningu máte jednu měnu a hotovo.

Druhy cloud mining 

V současné době existují tři formy této těžby:

  1. Hostující těžba – jde o pronájem těžebního stroje, který hostuje poskytovatel
  2. Virtuální hostující těžba – vytvoření (obecného) virtuálního soukromého serveru a instalace vlastního těžebního softwaru
  3. Pronájem hash výkonu – jde o využívání množství hash výkonu, aniž byste museli mít vyhrazený fyzický nebo virtuální počítač (To je nejoblíbenější metoda cloud miningu)

Náklady vs. zisk

Vyplatí se Bitcoin vůbec těžit, nebo je lepší jej nakoupit a jen držet? Spousta lidí neví, jak si spočítat návratnost těžby a často pak jejich náklady převyšují potencionální zisky.

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Když si koupím balíček za 68 dolarů, za cenu 0,0074 BTC. Každý den vytěžím okolo 0,00011 BTC, což představuje můj denní zisk. Když podělím pořizovací cenu a zisk, dostanu 67 dní. Jenže to není finální výsledek. Do hry vstupuje několik dalších faktorů.

U těžby kryptoměn nás cena zas tak zajímat nebude. Cílem každého těžaře je vlastnit co nejvíc kryptoměn celkově. A zajímá ho, kdy dojde k bodu zvratu a těžba se stane výhodnější. Ukazatelem pro výhodnost těžby je její obtížnost.

Když se razantním způsobem zvedne cena Bitcoinu, profitabilita cloud miningu neporoste. Každé zvýšení ceny přiláká nové těžaře a dojde ke zvýšení obtížnosti těžby. Těžba má právě smysl při snížení obtížnosti a dle grafu níže zjistíte, že takových příležitostí za poslední 3 roky moc nebylo.

cloud mining

graf BTC

Profitabilita

Na názorném příkladu budeme počítat s balíčkem za 100 dolarů (0,038 BTC) a výkonem 0,5 TH/s. Každodenní zisk bude 0,00016 BTC, který je ponížený o poplatek za správu energie. Zisk se každý den o něco sníží a na konci roku bude na 50 %.

Pro výpočet profitability můžeme použít zjednodušený vzorec, kdy odměna předchozího dne se poníží o polovinu 1/365 odměny předchozího dne a odečtou se poplatky za správu.

Odměna za předchozí den: (1/365 * (50 % z odměny předchozího dne)) – poplatky za správu

Tímto pokles výnosů na konci roku postupně rozprostřeme do všech dní v roce. Z hlediska těžby je nejdůležitější prvního půl roku. Můžeme být nad očekávaným výnosem, nebo hluboko pod ním.

Při výpočtu tohoto zjednodušeného vzorečku dojdeme k tomu, že 850. den pro nás přestane být těžba profitabilní a náš celkový výnos bude 0,0378 BTC, tedy prakticky to, co jsme na začátku vložili. Pokud bychom zadali ještě reálnější parametry – tedy, že každý rok klesnou naše výnosy postupně až na 1/3, těžba by přestala být profitabilní 643. den a my vyděláme pouze 0,0287 BTC.

Shrnutí

Těžba kryptoměn není v trendu rostoucích cen tak profitabilní, jako prostý nákup a držení.

Na druhou stranu, cloud mining může být pro někoho zajímavostí a zábavou. V každém případě do těžby neinvestujte značnou část svých úspor, buďte opatrní. V kryptosvětě nikdy nevíte, co se další den ráno stane.

 

Zdroje: cloudmining.cz, coindesk.com, kryptomagazin.cz

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.