Skip to main content

Vitalik Buterin, spoluzakladatel etherea, v tichosti opustil Čínský investiční podnik Fenbushi Capital.

Společnost Fenbushi byla založena v roce 2015 a s jejím $ 50 miliónovým fondem byla jedna z prvních, která aktivně vkládala kapitál do blockchain společností prostřednictvím investic a účastní na ICO. Jako jeden z nejvlivnějších motivů, který zvedl podíly v desítkách firem bylo bezpochyby zapojení Vitalika.

Pro Vitalika to nikdy nebyla práce na plný úvazek. Na internetových stránkách firmy je sice stále uveden jako generální partner, ale potvrdil, že se již nejedná o plný úvazek. Zůstává pouze v roli poradce. Fenbushi na žádost o komentář neodpověděla.

Jak to vidí Vitalik Buterin

V prohlášení vydaném na TechCrunch, Vitalik Buterin vysvětluje, že chce trávit více času tím, aby zajistil ethereu naplnění svého potenciálu jako platforma.

Rok 2017 byl opravdu rokem, kdy v krypto proběhly největší hypy, včetně finančních a sociálních, také přesáhl realitu toho, co stávající blockchain systémy mohou nabídnout. Zde je soustředěna veškerá pozornost, ale je pravda, že praktická využitelnost blockchainu, kvůli rostoucím transakčním poplatkům, musela v některých případech dokonce ustoupit.

Očekávám, že rok 2018 bude akční, alespoň co se týče etherea. Bude to rok, kdy všechny myšlenky kolem škálovatelnosti, Plasma, proof-of-stake, a soukromí, na kterých jsme pečlivě pracovali v posledních čtyřech letech se konečně promění ve skutečnost. Svět se dívá, a my jsme připraveni jednat.

Jeho odchod ze společnosti Fenbushi nebude velkým překvapením pro ty, co se pohybují v tomto prostředí nebo pro ty, kdo Vitalika sledují na Twitteru.

V prosinci se Vitalik Buterin zapřísáhl, že bude dál ethereum rozvíjet než se jen dívat jak cena roste. Ethereum 4. ledna 2018 poprve dosáhlo $ 1,000. 

Vitalik dokonce koncem prosince hrozil, že opustí komunitu kvůli posedlosti na meme a dalších materiálních věcech, které všichni sdílí.

Potenciál Etherea

Je jasné, že Vitalik z obchodů s Fenbushi profitoval, ale jako spoluzakladatel etherea je jednoznačně finančně nezávislý, ačkoliv jeho přesné podíly dodnes nejsou známy.

Nedávno oznámil, že plánuje darovat tokeny za poradenství Omiše Go a Kyber Network charitám nebo i k financování infrastruktury etherea. Také uvedl, že poskytl finanční dary nadacím Against Malaria Fund a GiveDirectly.

Uplynulý rok byl Vitalik dost zaneprázdněn řadou projektů zaměřených na škálování etherea a na objem transakcí, který blockchain zvládne. Což je rozhodující v případě, pokud projekt naplní ke svému potenciálu a bude soupeřit se stávajícími globálními systémy jako Visa.

Vitalik pracuje na Plasma.io s Josephem Poon, autor Lightning Network pro Bitcoin, a podílí se na  Sharding a Casper, což jsou dvě další technologie, jejichž cílem je vyřešit problém škálovatelnosti.

Vitalikův odchod ze společnosti jim pravděpodobně způsobí velký šok. Na jejich webových stránkách je “tváří etherea”, což jim udělalo dobrou image pro podnikání v oblasti kryptoměn. Od teď se o to budou muset postarat sami.

 

Zdroj: techcrunch.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.