Skip to main content

Virtuální hra CryptoKitties – před několika dny byla spuštěna nová hra založena na blockchainu. Můžete si to představit jako digitální verzi Pokemonů. Hra je momentálně nejnovějším výstřelkem ve světě kryptoměn. Byla vytvořena v designovém studiu AxiomZen.

Lidé do této virtuální hry CryptoKitties vkládají šílené množství peněz . Zatím je to asi 1,3 milionu $, které lidé utratili za svá koťátka. Koťátka se prodávají průměrně za 50 ETH. Jedno z koťat bylo prodáno za rekordních 246 ETH.

Web  Kittysales sleduje největší uskutečněné nákupy a aktuální informace ve hře. Ale pozor, tyto ceny velmi rychle rostou a kolísají. Právě teď vás to bude stát asi 0,03 ETH, pokud si plánujete koupit nejlevnější kotě.

Lidé vlastně utrácejících ethereum nákupem aktiv s nepochybně nulovou hmotnou užitečností. Ale v případě, že bude popularita stále stoupat, je velká pravděpodobnost své vychované kotě výhodně prodat.

Existuje také několik skvělých věcí, které hra přináší. Když pomineme absurditu této hry, je to cool způsobo pro začátečníky, jak se seznámit s blockchainem.

„Do budoucna si stačí místo koťátek představit nějaký pozemek, nebo nemovitost.“ JJ

Jak virtuální hra CryptoKitties funguje

Za prvé, je důležité pochopit, že se hraje na blockchainu, kde neexistuje žádná centrální entita, která by řídila hru. To znamená, že uživatelé opravdu svá koťata vlastní. Na rozdíl od hry Neopets, kde bylo všechno uložené na centrální databázi a váš mazlíček zmizel, když společnost skončila. Virtuální hra CryptoKitties je decentralizovaná a budou žít věčně.

Virtuální hra CryptoKitties je spuštěna prostřednictvím 5 ETH smart kontraktů napsaných společností AxiomZen a uživatelé s nimi komunikují prostřednictvím své vlastní Ethereum adresy. Nejjednodušší způsob jak posílat a přijímat ethereum ve vašem prohlížeči je pomocí Chrome extension MetaMask. Potom budete přesměrováni na web CryptoKitties, kde máte na výběr z několika druhů koťat se kterýma můžete obchodovat.

Virtuální hra CryptoKitties

 

Právě teď je asi 15 % veškerého síťového provozu etherea určeno ke hře, což je zatím nejpopulárnější smart kontrakt v síti. Pro srovnání, číslem dvě je populární decentralizovaný token EtherDelta, který teď tvoří asi 8 % síťových transakcí.

CryptoKitties zveřejnili na twitteru příspěvek: “Kvůli přetížení sítě zvyšujeme poplatek za porodnost z 0,001 ETH na 0,002 ETH. To zajistí, že se vaše koťata narodí včas!”

Nejen, že je to docela těžké hrát hru, ale tato otázka škálovatelnosti je skutečným startem pro síť Ethereum obecně. Jestliže jedna virální hra, která nepůsobí ani mimo technický svět může zpomalit sítě, co se stane, když blockchain expanduje na reálných aplikacích?

Jak virtuální hru CryptoKitties hrát?

Hra byla spuštěna s prvním stem koťátek. Je zde také jedna nová kočka „Gen 0“, která byla uvolněná po 15 minutách a průměrnou cenu posledních pěti prodaných koček, plus 50 % – prodejní cena klesá po 24 hodinách, dokud ji někdo nakonec nekoupí.

Můžete prodávat své koťata na aukci, kde si určíte vyvolávací a prahovou cenu a pokles cen v průběhu doby, dokud ji někdo koupí. Například můžete dát kotě do aukce na jeden den s vyvolávací cenou 1 ETH a 0 ETH prahovou cenou,  pokud ji někdo koupí po 12 hodinách, od začátku aukce, dostanete za ni 5 ETH. 

Koťata také můžete vlastnit za účelem jejich chovu. Rozmnožovat je a za potomky získávat ethereum. Tento proces může trvat jednu hodinu až jeden týden, je to tzv. „doba chlazení“, kdy šlechtíte své nové koťátko. Čím kratší doba, tím lépe, můžete tak prodat potomky dříve a znovu je rozmnožit. Z toho vyplývá, že koťata s kratší “dobou chlazení” obvykle prodáte za více. Pokaždé, když se kočka rozmnoží, potomek je další novou generací koťat. Takže potomek z kotěte Gen 0  bude Gen 1, a tak dále. Koťata starších generací budou asi prodávanější a hodnotnější, a to proto, že mají kratší “dobu chlazení”.

Virtuální hra CryptoKitties

 

Vlastnosti koťátek

Každé kotě má 256-bitový genom, který má genetické vlastnosti všech různých kombinací, které koťata můžou mít. Mezi ně patří třeba barva pozadí, délka “doba chlazení”, vzhled a tak dále.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádná stupnice, která by přiřazovala vzácnost hodnoty těchto vlastností. Pro každého vlastníka je vzácná a důležitá jiná vlastnost a za tu si zaplatí. Například koťat se zlatým pozadím bylo prodalo více než koťat s jinými barvami pozadí. Uživatelé si mohou pouze vymyslet jméno pro jejich kotě a často to využívají právě k propagaci jeho vzácné vlastnosti.

V tuto chvíli neexistuje žádný způsob, jak tyto genetické vlastnosti koťat na webu CryptoKitties zjistit, ale protože je to open-source kód v rámci smlouvy ethereum, je to jen otázkou času než na to někdo přijde.

Axiom vydělává peníze tím, že drží ethereum získané z prodeje počáteční stovky koťátek, plus z nově vytvořených koťat prodávaných každých 25 minut. Rovněž si berou 3,75% poplatek ze všech aukcí a rozmnožovaných koťat. Prodáváte-li kotě přímo skrze smart kontrakt (a ne prostřednictvím internetových stránek CryptoKitties), neměli byste tento poplatek platit.

Pokud vám cokoli není jasné, projekt má FAQ , kde vysvětluje fungování a něco víc o budoucích plánech hry.

 

Zdroj: překlad Cointelegraph

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.