Skip to main content

UNICEF spustila nový fundraisingový pilotní projekt na Blockchainu Etherea. Prosí hráče o pomoc s těžením kryptoměn pro Sýrské děti. Využívá sílu těžby pro vytvoření nové formy filantropie.

Poslání UNICEF

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 190 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich rozvoj od narození až do dospělosti. Zajišťuje dětem zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS.

Největší pomoc směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější – do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou. Práce UNICEF je financována výhradně z dobrovolných příspěvků, přičemž na programy pomoci jde více než 90 procent ze získaných prostředků. Organizace neustále vymýšlí a plánuje projekty, jak dětem pomoci. Na svém účtu na twitteru sdílí veškeré prosby, plány i úspěchy organizace.

blank

Ethereum na pomoc Sýrii

Po trvající sedmileté válce v Sýrií je podle společnosti OSN v ohrožení asi devět milionů dětí. Ve snaze vyřešit problém s nedostatkem finančních zdrojů spustila UNICEF projekt Game Changers. Snaží se do něj nalákat jak hráče z celého světa, tak i zkušené těžaře, aby maximálně využili svou počítačovou výpočetní sílu a zapojili se do těžby kryptoměn. Zapojit se můžeš i ty.

V projektu, který je prvním svého druhu, mění UNICEF díky těžbě kryptoměn pouhé grafické karty na zdroj humanitární pomoci. Od začátku února se zatím vytěžilo jen €1,361 eur. Projekt však bude běžet dalších 53 dní. Nyní má okolo 500 hráčů s kombinovanou hashrate 1,861 MH/s.

„V současné době humanitární sbírky provádí lidé stále stejnými metodami, ale kryptoměny a jejich revoluční přístup jsou příležitostí, jak získat finanční prostředky jinak.”

Abyste se mohli projektu zúčastnit, je potřeba nainstalovat Claymore Mining Software. Můžete pak začít těžit kdykoli budete chtít. ETH, které takto bude vygenerované půjde přímo do peněženky UNICEF.

Proč hráči ?

PC hráči nejsou zrovna typičtí adepti, kteří by se zaměřovali na charity a získávání finančních prostředků a darů. Ale nyní ovládají cenný zdroj pro těžbu kryptoměn. Výkonné grafické karty jsou používány k tomu, aby hry fungovaly rychleji a s vyšším rozlišením. Mohou být ale také právě použity pro generování kryptoměn.

UNICEF doufá, že budou ochotní použít své výkonné herní soupravy (a související náklady na elektřinu) a podpořit tím tak charitu, aniž by došlo k jakémukoli samostatnému převodu peněz. 

Ikdyž celková tržní hodnota ETH je o dost nižší oproti Bitcoinu, jeho potenciál je evidentní. Tím, že se budou na transakce používat kontrakty, není potřeba žádný prostředník.

Toto je jen jedna z možností, kterou OSN podniká ve snaze využít blockchain technologii pro různé projekty.

Blockchain a humanitární pomoc

V květnu začal World Food Programme (WFP) používat technologii založenou na Ethereum blockchainu na pomoc 10,000 Sýrskym uprchlíkům v Jordánsku. A to tak, že jim umožnil platit za jídlo pouhým naskenováním oka, čímž eliminoval riziko podvodů. Díky úspěchu tohoto programu ho chce organizace rozšířit do dalších čtyř táborů.

Projekt WFP v Jordánsku byl už druhým po pilotním projektu v Pakistánu, který poskytl jídlo a pomoc stovce lidí v provincií Sindh. OSN taktéž pracuje s nadací IXO, která pracuje na vývoji open source softwaru, který by měl pomoci OSN dosáhnout jejich 17 cílů pro udržitelný rozvoj.

 

Zdroje: new.bitcoin.com, coinjournal.net, unicef.cz

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.