Skip to main content

Cena ropy je pod tlakem převisu nabídky nad poptávkou, ale výrazněji neklesá. To je varování, že i mírný obrat ve fundamentech může mít velký vliv na cenu. Obrat může přijít na základě silnější ekonomiky nebo probíhajícího útlumu investic v těžebním sektoru. Divokou kartou jsou geopolitická rizika. Komoditní swapy a collary ale umožňují držet náklady na paliva poblíž mnohaletých minim i do budoucna.

Život s levnými palivy je příjemný, což člověk ocení při každé návštěvě benzínky. Ještě příjemnější je pro ty, kdo kupují paliva ve velkém. Ceny ropy už více než rok dostávají údery zleva i zprava, tedy ze strany nabídky i poptávky.

Vrchol ropy naruby

Jako první tlačí na cenu vysoká těžba. Mnoho let to vypadalo, že ropa časem dojde (teorie takzvaného oil peaku), nyní je ale ropy všude dost. Zažíváme oil peak naruby. Těžba v Americe narostla od roku 2012 60 % a je stále blízko maxim, i když tamní těžaři odstavili v posledním roce polovinu vrtů kvůli propadu cen ropy. Ačkoli jsou producenti z břidlic pod enormním tlakem na straně financování, během prvního pololetí se jim podařilo restrukturalizovat a dále navýšit dluhy.

Kartel OPEC zvyšuje těžbu, i když obvykle kartely po propadu cen snižují nabídku. Prodej aktiv suverénních fondů dokladuje, že levná ropa tne do živého i tam, kde jsou náklady těžby stále pod aktuálními prodejními cenami. Naakumulované fondy zemím OPEC pomáhají hrát hru o udržení tržního podílu. Navíc na trh po dlouhém období sankcí dorazí ropa z Íránu.

Vrchol ropy naruby

Za levnou ropu a oil peak naruby vděčí svět i tomu, že zatím jen minimální vliv měla geopolitika. Rizika byla a jsou, ale zatím se nenaplnila. Konflikty na Blízkém východě nevyvolaly žádný nabídkový šok. I přes řádění Islámského státu, chaos v Libyi, pnutí mezi Saúdy a Íránci nebo válku v Jemenu produkce ropy na Blízkém Východě stoupá.

Vedle dostatku těžené ropy tlačí ceny dolů i to, že spotřeba neroste nijak závratným tempem. Vyspělé ekonomiky se nemohou nabudit k silnějšímu růstu a hlavním úderníkům v růstu HDP z rozvíjejících se zemí dochází dech (zpomalení v Číně, recese v Rusku i Brazílii).

Rocky

Ve světle zpráv o přetlaku nabídky nad poptávkou by cena měla dále klesat. Ale to se neděje. Cena ropy začíná vypadat jako Rocky. Jistě jste někdy viděli alespoň jeden ze série filmů, kdy ve vrcholné scéně stojí v ringu Sylvester Stallone alias Rocky Balboa. Tvář na maděru, sotva stojí na nohou, schytává jednu ránu za druhou, ale ne a ne padnout na zem. Rány ho naopak vnitřně posilují, aby se zvedl a otočil zápas.

Přestávají-li ceny na trhu reagovat novými propady na špatné zprávy, je to varovný signál, že může dojít k obratu. Ropa většinu úderů a překvapení již schytala. Budou asi potřeba tvrdší a zákeřnější háky, aby ceny šly k zemi.

Takovými údery mohou být propad poptávky kvůli globální recesi nebo růst nabídky v boji o tržní podíl. Ale nemusejí přijít. Je-li většina zpráv známa, existuje naopak značný prostor pro reakci trhu, pokud ropa dostane místo dalších drtivých direktů naopak pomyslný osvěžující nápoj. Asi jako když se Rocky, který sotva stojí na nohou, překvapivě drtivě ožene. Co může ceny ropy podpořit?

  1. Globální ekonomikaVýhled růstu světové ekonomiky je zastíněn slabostí rozvíjejících se trhů v čele s Čínou. Neupadne-li však svět i přes současný splín do recese, poptávka po ropě poroste. To poskytne cenám ropy podporu.
  2. Investice v těžebním odvětvíSoučasný vrchol ropy naruby je výsledkem investičního boomu v těžbě, který probíhal několik let v době vysokých cen. Tomu vděčíme za to, že se nenaplnily katastrofické scénáře o nedostatku černého zlata. Nemělo by proto překvapit, že prudký útlum investic v posledním roce bude mít opačné následky. Asi nebude znamenat prudký obrat v cenách, ale jako brzda nárůstu objemu těžby je podporuje.
  3. GeopolitikaNáhlý obrat v cenách ropy však může vyplynout z geopolitických faktorů. U této divoké karty je z principu nemožné říci, kde a kdy se něco zásadního stane. Bude to na Blízkém východě, v Rusku, nebo snad v Jihočínském moři? Podstatné nyní je, že se trh naučil tato rizika ignorovat. To ale nikdy netrvá věčně.

Zajištění poblíž minimálních cen

Nechcete-li čekat na K.O. Cenám ropy a riskovat, že místo kýženého propadu přijde překvapivý obrat, nabízíme zajištění budoucích cen ropy a ropných produktů (diesel a jet) na aktuálních velmi nízkých úrovních. Jde jak o zajištění pevné budoucí nákupní ceny (komoditní swap), tak o zajištění maximální a minimální nákupní ceny (komoditní collar), a to v korunách i dolarech.

Zdroj: Investiční web

Jakub Hnízdil

Investor do nemovitostí. Posledních 10 let mě zajímají fyzické kovy, hlavně stříbro.