Skip to main content

Na trhu se stále objevují nové a nové altcoiny a sledovat všechny ICO projekty je čím dál těžší. Co se týče projektu Sia – jde o distribuovanou platformu pro ukládání v cloudu, která využívá nevyužitého úložiště.

“Naším dlouhodobým cílem je, aby se Sia stala klíčovým úložištěm na internetu. Je to pokus o decentralizované ukládání dat postavené na blockchainu bez obětování ceny nebo výkonu.”

Proč Sia?

Myšlenka projektu se zrodila už v roce 2013 na HackMIT. Podstata je jednoduchá – komukoli dovolíte pronajmout své nevyužité úložiště a na oplátku budete odměněni Siacoinem. Blockchain Sia zajišťuje transkace s vytvořením smart kontraktů, které zajistí, že hostitel za své služby bude vyplacen.

Vize projektu je decentralizovaná síť datových center, která dohromady tvoří nejrychlejší, nejlevnější a nejbezpečnější platformu na světě pro ukládání v cloudu.

Sia síť

Aktuální stav sítě

Projekty, které mají ve svých cílech soukromí a ochranu osobních dat uživatelů jdou velmi dopředu. Určitě víte, že služby nabízené giganty, jako jsou Facebook nebo Google, nejsou úplně zadarmo. Platíte vaším soukromím, vašimi osobními údaji (fotky, emaily, historie, cloud, vyhledávání v prohlížeči, vyhledávání na youtube, poslané zprávy a soubory, své kontakty, každé přihlášení, poloha atd..). Jestli chcete vědět, co všechno o vás Google ví – klikněte sem.

Služby pro ukládání v cloudu jsou většinou centralizované a data jsou uložena na serveru třetí strany. Se Siacoinem je úložiště decentralizováno, protože každý uživatel přispívá svým vlastním podílem zdrojů.

Možná si myslíte: „Existuje spousta decentralizovaných projektů pro ukládání dat. Je Sia něčím jiný?“ Je pravda, že má své konkurenty, kterými jsou například Storj a Maidsafe. To, čím se liší Sia od ostatních, spočívá ve složitých detailech týkajících se zachování decentralizovaného ekosystému.

Jak začít

Projekt si můžete vyzkoušet na jejich webových stránkách a stáhnete si softwarovou peněženku. Jakmile peněženku vytvoříte, zakoupíte si úložný prostor se Siacoins a můžete začít v okamžiku nahrávat soubory.

Anonymita a bezpečnost

Pokud máte možnost poskytovat svoje nevyužité úložiště, stačí vybrat kolik GB volného prostoru chcete nabídnout a složku, ve které se budou data ukládat. Dále stačí kliknout na tlačítko “announce”, které dá všem uživatelům vědět, že poskytujete určité množství úložného prostoru. Soubory jsou samozřejmě šifrovány, takže nebudete schopni zjistit, kteří uživatelé využívají vaše úložiště a co na něj ukládají.

Vyplatí se Sia cenově?

Oproti běžným centralizovaným cloudovým úložištím je Sia v průměru o 90 % levnější. Úložiště s velikostí 1 TB vás vyjde okolo 2 USD měsíčně. Amazon nabízí 1 TB za 23 USD měsíčně, což je opravdu velký rozdíl.

Pokud máte jakékoli nevyužité pevné disky, je pravý čas podívat se na Sia projekt.

 

Zdroje: sia.tech, themerkle.com, kryptoportal.sk

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.