Skip to main content

Jedna z nejkrásnějších životních svobod, kterou můžeš v životě mít je nebýt limitován místem a pracovat odkudkoliv, dneska oblíbené podnikání z pláže. Po tomto článku budeš mít jasno. Za poslední tři roky jsem osobně potkal hodně digitálních nomádů a online podnikatelů, kteří procestovali svět a měli společnou jednu věc, obvykle to byl Macbook. Nástroj, který může čas brát, nebo dávat, záleží k čemu ho člověk využívá. Stejně tak internet, který je největší zaměstnavatel na světě. Těchto 15 lidí, s kterými Tě postupně seznámím, mi pomohlo změnit pohled a ukázat, že online svět je možná ta největší svoboda, která nás všechny potkala.

“Lidé nemají trpělivost budovat byznys 3 roky, ale mají trpělivost chodit do práce 40 let.”

Vždy jsem tíhnul k práci online, nikdy jsem nechtěl sedět v jednom křesle 40 let. I když dnes být zaměstnán a pracovat z domu je velmi populární. Před třemi lety jsem se dostal k infopodnikání od Davida Kirše. Dost mě to naučilo a pomohlo si rozjet první web, který na sebe vydělal. Také prostřednictvím projektům Pavla Fary. Dokonce jsem díky tomu poznal Zdenka Salveta, který mi ukázal jak řešit pasivní příjmy online investováním a do dneška jsem za to rád. Na společnou plavbu plachetnicí kolem Nizozemska nezapomenu. Už na škole jsem začal s obchodováním na burze u Romana Dvořáka, který je špička v tom, co dělá. Neznám v Česku lepšího tradera a lektora co vás to může naučit.

Na MVŠO, kde jsem studoval, byla jednou přednáška o svobodě v práci, která mi dodnes leží v paměti, pak jsem toho řečníka potkal ještě na horách v Itálii. Ano, Tomáš Hajzler, který na téma svoboda práce mluví suprově už několik let na svém blogu. Mezitím mi kamarád a síťový podnikatel Honza Císař dal knížku Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrisse. To byla dobrá pecka, něco se ve mně probudilo a motivovalo víc zkoumat další možnosti, jak se živit online. Jeden z blogů, který mě dost obohacuje je Podnikání v USA od Honzy Vahary.

Při vymetání konferencí a různých seminářů, jsem se potkal i s Davidem Lorinczem, českým nomádem a špičkou na Facebook. Také s Marťou Chalupeckým, který má podíl v pěti firmách a neustále mě v něčím nakopává a motivuje. Těším se, až se s ním v lednu potkáme ve Vietnamu. Za zmínku stojí i digitální nomád, Dan Hastík, který na jedné z konferencí neměl mít ani přednášku, ale věděl jsem, že jeho workshop v bundě si nesmím nechat jít, když jsem si vygooglil jeho článek na Forbesu.

Podnikání z pláže je sen každého online podnikatele

Když děláte svoji práci naplo a rádi, lidi si vás najdou. Tak jsem potkal i Stánu Stiborovou a Michala Kreslíka, který je tak skvělý copywritter, že nečtu už jiné maily, než od něj. Dokonce mi pomohl vydělat 130 tisíc za týden a ukázat, že affiliate není uplně tabu, jak se píše. O tom mě přesvědčil i Peter Chodelka, jehož videorozhovor o affiliate jsem viděl měsíc předtím než si k nám sedl na Bali v coworkingu. Stejnou shodou okolností jsem potkal i kamaráda Libora Hořeního, podnikatele co má drive a úspěšně válcuje oblast potravin na internetu. Jednou jsem mu psal jestli se nepotkáme v USA a nakonec jsme se potkali ve frontě ve Vídni na letišti směrem do Thajska, kde jsem mu dal knížku Práce na dálku. Úsměvné, že on tam pracovat jel, kdežto já tak stihl napsat článek Dovolená za milion.

podnikání z pláže

Co se týče samotného cestování, bude vám pro začátek stačit tento odstavec. Doporučuji zajít na přednášky Petra Nováka z travelhacking.cz a cestovatele Jiřího Hoška, nebo navštívit cestovatelský portál zivotnacestach.cz. Nemusím ani představovat poutníka Laďu, který šel pěšky do Jeruzaléma a svými příspěvky inspiruje celý Česko. Když analyzuji kam vyjet pracovat, využívám nomadlist.com. Letenky kupuji rád v akci, třeba na Cestuj levně, nebo Skypicker. Plánovat svoje cesty je fajn na Rome2rio. Ubytování hledám hlavně přes Airbnb nebo Couchsurfing. A přepravovat se na daným místě je velmi rychlý a levný díky Uber nebo Liftagotaxi.

Vše, co jsem tu napsal, jsou top kontakty a přátelé, kteří mě k podnikání z pláže ohromě posunuli a nic za to nechtěli, tímto všem veřejně moc děkuji. Tobě, co čteš tento článek, gratuluji, protože máš kontakty, které Ti mohli chybět k tomu, aby si začal s prací online. Věřím, že Ti většina z nich odpoví a poradí. Moc toho už nepotřebuješ, jen sbalit batoh a samotné podnikání z pláže si vyzkoušet.

No dobře ještě jeden bonus, který ti pomůže rozjet práci online o 100 % rychleji. Manuál s veškerými nástroji a službami, které využíváme k podnikání, který sis zřejmě stáhnul při vyskočení okna na této stránce. Jestli jsi došel až sem a zajímá Tě naše cestování více, můžeš se inspirovat na našem instagramu Investree.

Tomáš Zdražil

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.