Skip to main content

Vitalik Buterin představil zajímavou myšlenku, která by mohla zlepšit jak škálování, tak bezpečnost v Ethereum blockchainu. Tomuto nápadu dal jméno Plasma Cash.

V srpnu 2017 byl zveřejněný návrh upgradu blockchainu označený jako Plasma. Článek se jmenuje „Plasma: Škálovatelné autonomní smart kontrakty.“  Vydal ho Buterin a Joseph Poon, developer protokolu Lightning Network. Plasma se v mnohém Lightning Networku podobá. Plasma Cash je vlastně vylepšením vylepšení.

Blockchain blockchainů

Text Plasmy opisuje systém „potomků“ blockchainu, kteří se vytváří v sérii smart kontraktů a jsou podřazení mateřskému (root) blockchainu. Mateřský blockchain uskutečňuje všechny výpočty, u kterých se našly jisté důkazy podvodu. Transakce jsou v rámci mateřského blockchainu spracovávané a penalizované jen tehdy, kdy existuje důkaz podvodu.

Blockchainy Plasma nesdílí údaje o transakci s mateřským blockchainem, jen hash, který vytvořili předtím sesbírané transakce. Ty jsou zminimalizované do jediného bitu v bitmapě. Odevzdaný podvodný blok, mateřský blockchain vrátí a tvůrce bloku je penalizovaný.

Tímto způsobem může být neuvěřitelně velké množství transakcí svěřené na zpracování pomocí Plasmy. Pričemž jen minimum dat se dostane do mateřského blockchainu.

Rozšířitelnost a bezpečnost

Plasma však umožňuje jen kvadratické škálování. To znamená, že systém Plasma nebude nikdy schopný podporovat exponenciální růst, který je potřebný na realizaci internetu věcí (IoT). Dalším nedostatkem je, že všichni uživatelé by si museli stáhnout všechny bloky Plasmy. To představuje další nároky na zdroje a čas.

Na prednášce v rámci konference Ethereum Community Conference v Paříži, která se uskutečnila v březnu, Buterin představil Plasma Cash. Vyvinul ho spolu s Donou Robinsonovou a Karlom Floerschom. Podle Buterina by Plasma Cash mohl tyto problémy vyřešit.

Na to, aby se škálování stalo exponenciálním, navrhuje vytvořit program, ve kterém každý depozit vytvoří novou minci s unikátním identifikačním číslem. Tato mince bude jedinečná. Bude představovat přesně takovou sumu, která tvoří depozit a nebude zaměnitelná.

Tato mince bude taktéž identifikovaná svojím místem v blockchainu, aby se jakákoli aktivita ve vztahu k minci číslo X mohla oběvit na místech, které přísluší minci X na její cestě virtuálním životem.

První výhodou tohoto návrhu by bylo, že si klienti nemusí stahovat celé plasma-bloky. Bude je zajímat jen pozice konkrétní mince, která je pro ně relevantní. Tím pádem se pořádně zmenší množství dat, které klient musí zpracovat. Ne každý potřebuje poznat tisíce transakcí, které probíhají v blockchainu v daném okamžiku. Lidi zajimá jen jejich transakce a historie těch mincí, které podléhají jejich aktivitám.

Při Plasma Cash stačí uživatelům mít jen potvrzující data historie svojí mince na Merkleově stromě a nic jiného.

Co se týká bezpečnosti, každá mince je spojena s konkrétním uživatelem. Vzhledem tomu jsou pokusy ukradnout mince pokusy o krádež mincí konkrétním jednotlivcům. To je rozdíl oproti jiným blockchainům, kde je obětí všech krádeží celý systém.

Plasma Cash nevyžaduje žádný potvrzovací mechanismus

Jak Buterin vysvětlil, tento systém nevyžaduje žádné kolo komunikace navíc, protože mince je individuální. Buterin rozebral možné způsoby, jak napadnout systém. Názorně předvedl, že snahu opustit systém s mincí, kterou nevlastníte, zmaří samotný zájem legitímního vlastníka mince zastavit tento akt. Vlastník se bude moci prokázat historií mince, která se dá použít na zpochybnění oprávnění opustit systém.

A co je najdůležitejší, uživatelé budou schopní odejít se svými penězi bez ohledu na to, kde tyto peníze jsou. „Uživatelé mohou podrobit svoje peníze výstupní procedůrou s použitím Plasmy a dostat peníze ven bez ohledu na to, co se děje na burze.“

Model Plasma Cash, jak ho vysvětluje Vitalik Buterin:

  • uživatel za určité množství Etherea vytvoří „plazmovou minci“ ve stejné hodnotě Etherea a s jedinečným identifikátorem, který nelze sloučit nebo rozdělit
  • vzhledem k tomu, že každá plazmová mince má vlastníka, mince nejsou plně zaměnitelné: nikdo nemůže vzít minci nějakého uživatele bez upozornění vlastníka mince
  • v tomto případě majitel tokenu/mince zastaví případný podvod prostřednictvím „stížnostního systému“ tím, že ukáže jejich „důkaz“ o historii transakcí své mince.
  • pokud dojde k hackingu za použití Plasma cash, vlastník neztratí své peníze: „Bez ohledu na to, co se děje na burzách, uživatelé mohou své peníze prostřednictvím plazmového výstupu dostat ven,“ říká Vitalik.

 

Zdroje: financemagantes.com, freestartupkits.com, kryptoportal.sk

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.