Alternativní Investice

P2P půjčky. Jak chytit svoji investiční příležitost?

Od Únor 25, 2016 No Comments


P2P půjčky, proč oblast úvěrování tak dynamicky roste?

Zatímco před pěti lety nebyly P2P půjčky (peer to peer) v podstatě slyšet, v dnešní době existuje po celém světě řada P2P platforem a jejich obliba mezi lidmi a firmami neustále roste. Mezi investory do těchto úvěrů najdeme kromě jednotlivců i významné institucionální investory. Příkladem je investice banky AEGON do německé P2P platformy Auxmoney ve výši 150 mil. EUR.

Peer to Peer platformy představují alternativu k tradičním způsobům financování. Platformy umožňují jednotlivcům nebo firmám půjčit si přes internet přímo od investorů, bez nutnosti využívat banky či nebankovní instituce jako zprostředkovatele. Podle portálu Statista si takto v roce 2015 lidé a firmy globálně vypůjčili celkem 64 mld. dolarů. Do roku 2025 se odhaduje, že objem P2P půjček naroste na 1 bil. dolarů, tedy 20krát více než dnes.

Jaké jsou výhody Peer to Peer úvěrování?

Výhody P2P financování jsou zřejmé na první pohled. Na rozdíl od bank jsou P2P platformy levnější a transparentnější. Zisk plyne jejich provozovatelům z poplatků za správu a administraci jednotlivých úvěrů.

V porovnání s bankami jsou jejich provozní náklady mnohem nižší. Díky tomu mohou nabídnout příjemcům půjčky s nižším úrokem, než by dostali v bance a investorům zase atraktivnější výnosy (podle Lending Clubu v průměru 5 – 9 %). Investoři si mohou vybrat z platforem pracujících jak se spotřebitelskými, tak podnikatelskými úvěry a mohou si vybírat investice do půjčky také s ohledem na dobu její splatnosti, která se pohybuje obvykle v rozmezí 30 dní až 5 let.

Jsou P2P půjčky bezpečné?

Kromě řady výhod přinášejí P2P úvěry také nevýhody. Investice nejsou garantovány ani pojištěny a jako u každé peněžité půjčky hrozí, že příjemce půjčky nebude svůj závazek řádně a včas splácet. Pro zajištění stabilního výnosu s minimálním rizikem je proto důležitá diverzifikace investice mezi velký počet různých typů půjček, s různou délkou splatnosti a rizikovosti.

Statistiky od nejznámějších poskytovatelů P2P půjček ale ukazují, že naprostá většina příjemců půjček svým závazkům dostála v plné výši a včas. Důvodem jsou kritéria, která musí příjemce splnit, aby mu byla půjčka poskytnuta. Mnoho zprostředkovatelů rovněž každému příjemci půjčky přidělí úvěrové hodnocení, které ukazuje, jak důvěryhodný příjemce z hlediska splácení půjček je. Některé velké P2P platformy mají rezervní fondy, které slouží k pokrytí ztrát z nesplacených půjček.

Kde zjistím více informací, jak mohu investovat do P2P úvěrů v ČR nebo zahraničí?

V České republice působí v současné době několik P2P platforem. Na spotřebitelské půjčky se zaměřuje Zonky, zaštítěný Home creditem a na firemní půjčky platforma SymCredit. Platformu SymCredit založil americký finančník Michael Sonenshine se svou finanční a investiční skupinou Symfonie Group, která jako jediná v České republice nabízí přes svůj P2P fond investování do P2P půjček v zahraničních platformách Lending Club, Prosper a Funding Circle, které jsou standardně mezinárodním investorům uzavřeny.

V Evropě můžete najít hned několik P2P platforem, které jsou otevřeny investicím od investorů z celé Evropské unie. Některé se tak jen tváří, neboť si stejně musíte zakládat bankovní účet v dané zemi, kde P2P platforma působí. Ty, které jsou absolutně otevřené mezinárodním investorům jsou pobaltské platformy  Finbee, Bondora, Mintos nebo Twino.

Pokud jste mezi těmi, kteří se chtějí o investování či půjčování přes P2P půjčky dozvědět více, určitě vás budou zajímat i jiné zdroje pasivních příjmů.

Díky moc za feedback, referenci nebo tvůj názor

Martin Střecha

Autor Martin Střecha

Redaktor Investree, Co-founder Crowder.cz a event manažer konference Cashflow Summit