Skip to main content

Online účetnictví, softwarové vychytávky a další moderní technologie můžou mnohým podnikatelům ušetřit čas i starosti. Už nemusíte své účetní nosit doklady v krabici od bot, chodit na úřady, poštu nebo zdlouhavě vypisovat platební údaje. Dnes můžete spoustu věcí dostatečně automatizovat.

online účetnictví

Online účetnictví – Stahování vystavených faktur

Ať používáte jako svůj fakturační systém FAPI, Fakturoid, iDoklad, mPohodu nebo jakýkoli jiný, své účetní můžete dát omezený přístup do vašeho systému a ona si může sama stahovat potřebné faktury jak v pdf formátu, tak v xml, který se přímo nahraje do účetního softwaru. Vy už se o to nemusíte starat. 

API propojení s bankou

Některé banky umožňují propojit vaši banku s účetním softwarem vaší účetní tak, že se bankovní výpisy budou automaticky stahovat a máte o to postaráno.

Komunikace s úřady

Díky elektronické datové schránce nemusíte vy ani vaše účetní obíhat úřady. Komunikovat s úřady lze online. Pokud si nevíte rady se správným odesláním dokumentů, můžete zde taky vytvořit omezený přístup pro vaši účetní, která za vás vše může odesílat a hlídat doručenou poštu a vy to zároveň budete mít pod kontrolou.

Výhody datové schránky

 • můžete si nastavit, aby vám chodilo upozornění na příchozí zprávy na váš e-mail a nemusíte se tam přihlašovat a kontrolovat jestli něco přišlo
 • datovou schránku vyřídíte na Czechpointu za pár minut
 • už nikdy nemusíte na úřady kvůli daním osobně

Pouze elektronická forma dokladů

Už nemusíte nosit všechny doklady v krabici od bot a dojíždět za svou účetní daleko. Spoustu faktur máte v elektronické podobě, které stačí poslat online účetní e-mailem nebo vložit na Google drive do sdílené složky, kde nad vašimi fakturami budete mít přehled vy i vaše účetní. Tomu se říká online účetnictví.

Proč nechávat své doklady v Cloudu?

 • obě strany mají přístup ke všem dokumentům:
  • kdykoli 24/7
  • odkudkoli z celého světa
  • z jakéhokoli zařízení (telefon, PC, tablet)
 • okamžité nahrání a sdílení
 • je zajištěna záloha dat a archivace
 • možnost synchronizace se složkami v PC
 • konec nekonečným e-mailům a papírům
 • žádná ekologická stopa

Komunikace na dálku

Díky dnešním technologiím není ani komunikace žádný problém, a to ze všech koutů světa. Můžete komunikovat přes e-mail, Hangouts, Whatsapp, Skype, Slack nebo Signal.

Nastavení pravidelných platebních příkazů

Pokud máte více zaměstnanců nebo opakujících se plateb, vaše účetní může díky účetnímu softwaru vytvořit hromadné příkazy plateb, kterévVy jen potvrdíte a přesměrujete do banky nebo zaplatíte skrz QR kód.

Tip: Digitální banka Revolut – účet zdarma

Moderní využití QR kódů

Pokud používáte mobilní bankovnictví, nejjednodušší způsob jak zaplatit faktury, je platba skrz QR kód.

 • přes QR kód vaše internetové bankovnictví naskenuje platební údaje
 • nemusíte tedy platební údaje, čísla účtů, variabilní symboly zdlouhavě přepisovat do příkazu k platbě
 • nepotřebujete ani hledat doklad, který platíte
 • moderní, rychlé a pohodlné placení

online účetnictví

Založ si firmu online

Nejen online účetnictví vám umožní podnikat bez závislosti na místě působiště. Například portál Založ firmu umožňuje komplexní založení nové firmy online přes internet bez nutnosti složité administrativy a obíhání úřadů. Vyplníte jednoduchý registrační formulář a zaplatíte poplatek za registraci a registrace bude vyřízena většinou do 5 pracovních dní.

Virtuální sídlo firmy

Každá firma musí mít své sídlo, které je zapsané v obchodním rejstříku. Pokud fyzické sídlo nechcete mít doma nebo ho nepotřebujete, protože byste ho nevyužili, můžete využít pronájem virtuálního sídla.

Virtuální sídlo je ideálním řešením pro fyzické i právnické osoby. Měsíční pronájem je levný. Sídlo si pronajmete pouze na dobu, kterou skutečně potřebujete. Nemusíte se nesmyslně vázat dlouhodobými smlouvami a platit několika tisícový nájem.

Většina virtuálních sídel se nachází v Praze nebo v Brně. Proč v tak velkých městech? Prestižní adresa působí velmi důvěryhodně a na první pohled přidává podnikateli nebo společnosti v očích zákazníků na důležitosti. Ve většině velkých měst i v Olomouci známe velmi dostupná sídla, tak můžeme propojit.

Klidně doplň další tipy k online účetnictví do komentáře. Případně zabrouzdej na můj web  a služby Virtuální účetní.

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.