NASA udělila grant americké univerzitě v Akronu na výzkum analýzy dat a dalších témat souvisejících s průzkumem vesmíru. Tato alokace pomůže týmu profesorky Jin Wei k vybudování síťového systému, částečně založeného na Ethereu.
Průzkum vesmíru založený na blockchainu
Průzkum vesmíru udělal spoustu významných kroků v posledních letech, ale mnohé z naších nástrojů jsou kvůli přenosu dat a řízení satelitů stále lokalizované na Zemi. NASA tak musí posílat informace stále hlouběji do vesmíru a vzhledem k tomu, že vzdálenost pořád roste a roste, odesílání trvá stále více času. Satelity však potřebují komunikovat rychle a shromažďovat údaje, aby reagovaly na hrozby v podobě kosmického odpadu. Myšlenka umožnit družicím využívat umělou inteligenci a „fuzzy“ logiku, pracující na rychlé reakci blockchainové sítě, je více nže zajímavá . V podstatě by bylo družicím umožněno „samo myslet“ v určitých případech.
Ethereum a umělá inteligence
Koncem loňského roku udělila NASA univerzitě v Akronu 3letý grant ve výši 330 tisíc dolarů na výzkum s názvem RNCP (přeloženo jako:Robustní síťová a počítačová paradigma pro průzkum vesmíru NASA), který využívá decentralizovanou výpočetní infrastrukturu, tedy blockchain. Navrhovaný systém by se spoléhal na takové technologie, jakými jsou Ethereum blockchain a pokročilá umělá inteligence (AI).
Jaké jsou cíle průzkumu?
Mezi hlavní cíle průzkumu, patří vývoj na opatření ochrany satelitů NASA před kolizemi s vesmírným odpadem, který obíhá kolem Země. Taková kolize může poškodit nebo úplně znemožnit jejich zpracování a zpracování velmi složitých dat.
zdroj: www.nasa.gov
Na webových stránkách univerzity popisuje profesorka Wei s jejím týmem budování vývoje kognitivní komunikace pro vědu a výzkum NASA, který zlepší efektivitu vesmírné komunikace . Dále je v plánu průzkum a vývoj decentralizovaných výpočetních mechanismů, které by se v budoucnu mohly ukázat jako nástroje pro zpracování obrovského množství velkokapacitních dat, často shromáždněných kosmickou lodí NASA.
„Snažíme se o rozvíjení technologií, které dokážou rozpoznat environmentální hrozby ve vesmíru a vyhýbat se jim,“řekla profesorka Wei.
Jaká může být budoucnost?
Jestliže se výzkum ukáže jako úspěšný, může Wei-ové RNCP umožnit satelitům pracovat autonomněji než je tomu dnes. Díky tomu bude daná problematika vyžadovat mnohem menší pozornosti vědců, kteří se tak mohou věnovat jiným záležitostem. Dnes jsou satelity zcela odkázaný na lidský faktor. Práce Wei-ové by mohla nakonec pomoci přesunout flotilu NASA družic dál od planety a hlouběji do vesmíru.
„Pokud výzkum přinese ovoce, bude mít pravděpodobně významné dopady na „vesmírné sítě“ i na privátní sektor.“ řekl Thomas Kacpura, manažer Advanced Communications Program.
Zdroj: ETHnews