Skip to main content

Proč kritické myšlení? Právě teď se nacházíme uprostřed (možná ještě na začátku) největší technologické revoluce od počátku internetu – Blockchain a Kryptoměny. Je na každém z nás jestli tuto novou inovaci budeme ignorovat nebo se jí účastnit. Obecně si ale myslím, že nejhorší postoj je ignorace, protože v této pozici může člověk být pouze 1x v životě. Zisky z kryptoměny jsou extrémní a mnoho lidí díky nim už splatilo své hypotéky nebo zajistilo své rodiny na celý životExtrémní zisky nebudou trvat věčně a vše může kdykoliv opadnout, ale vše napovídá tomu, že z celé hry můžou vyjít další budoucí giganti jako Google nebo Microsoft při Dot com bublině v roce 2000.

Jaký postoj zaujímáš ke kritickému myšlení v kryptoměnách ty?

Určitě jsi už slyšel spoustu výroků jako, že Bitcoin a kryptoměny jsou podle expertů bublina nebo, že je Bitcoin na cestě ke 1 000 000 USD. Co je tedy pravda? To nikdo neví ale vím jedno – média a začátečníci jsou extrémně nevzdělaní ve svých výrocích ohledně kryptoměn a blockchainu. Osobně si myslím, že na internetu a obzvláště v médiích je třeba mít kritické myšlení. To znamená než vezmu nějakou informaci jako obecnou pravdu, ověřím si vše z nezávislých zdrojů. Problém je, že když nováček chce nastudovat informace ohledně kryptoměn a začne na špatném místě. Může ho to zpomalit i na několik měsíců než se dopracuje ke správným a relevantním informacím. Kde tedy najít nezávislé informace, o kterých si člověk může udělat vlastní názor?

Kryptoměny z pohledu kritického myšlení

Každý kryptoinvestor má určitě svoji Top kryptoměnu, které fandí a myslí si, že změní svět nebo nějaké odvětví. Problém je, že spousta investičních doporučení na kryptoměny dnes už nabývají fanatického rázu – “Kup ten Bitcoin, je boží. Určitě zase poroste, věr mi!”. Je toto ale správný a kritický přístup pro investování? Když se podíváme do investování do akcií nebo nemovitosti, tak všichni úspěšní investoři z těchto oborů se rozhodují z 90% na základě studených dat a technických údajů, nikoliv na základě svých pocitů nebo emocí. Proto zastávám názor, že v kryptoměnách z dlouhodobého hlediska rozhodnou vždy technické data. Které trh dříve nebo později ocení. Aktuálně je doba, že je úplně jedno co koupíš, protože všechno roste ale na konci zůstanou pravděpodobně jen kryptoměny. Mají jasné technické opodstatnění ke svému úspěchu.

Ovšem vyhledávání a ověřování technických informací v kryptoměnách je hodně náročná činnost a většinou skončíš v oficiálním Whitepaperu projektu nebo v technických diskuzích na Redditu. Pokud nejsi IT geek tak nemáš moc šanci tomu porozumět. Začali jsme si tedy klást otázku, jak toto celé usnadnit a umožnit obyčejným lidem kritický náhled na kryptoměny. Kde si bude moct každý zhodnotit jednotlivé fakta a udělat si vlastní názor o dané kryptoměně.

Vytvořili jsme řešení Crypviz.io – kritické myšlení

Crypviz je místo, kde by začátečník i pokročilý uživatel měl najít základní technická fakta o kryptoměnách, uspořádaná v jednotlivých profilech. Všechny informace jsou poskládány v logickém a přehledném seřazení tak aby dávali smysl a byli lehko pochopitelné. U každého bodu můžeš najít “(?)”, což vždy znamená upřesnění daného termínu nebo odkaz na zdroj informace.

Kritické myšlení

Na webu jsme chtěli především zachovat nezávislost a kritické myšlení. Neměl bys tedy u nás najít žádné emocionální a nic neříkající výroky jako nejlepší, nejrychlejší nebo nejbezpečnější. Vše by měli být nezávislé technické informace, které jsou vždy něčím podložené nebo upřesněné. Je jen na investorovi, jak informace zhodnotí a jaký bude jeho názor. Navíc všechny profily postupně posíláme na posouzení do oficiálních komunit na Redditu. Kde nás zhodnotí ti nejvíce relevantní uživatelé nebo přímo vývojáři dané kryptoměny. Na webu takové profily poznáš podle ikony “Discussed with community”. Například náš post na redditu ohledně Etherea se držel asi 15h na homepage reddit.com/r/ethereum mezi Top příspěvky (V ten den nám vzrostl traffic asi o 400%).

Naše zkušenosti a pohled kritického myšlení

Web je i doplněn o znalostí databázi, tak aby začátečník mohl rozumět veškerým faktům a technologiím. Obecně nejpřesnější informace v kryptoměnách vždy najdeš ve whitepaperu nebo na Redditu. Problém ale je, že většina těchto informací je psaná pro hardcore IT geeky a normální člověk má pocit, jako by to psal mimozemšťan. My tyto informace převádíme do jednoduché a pochopitelné formy. Navíc díky tomu, že už pár let tradujeme na burze (na začátku forex, aktuálně akcie a opce). Vkládáme i do znalostí databáze vzdělávací články o tom, jak by se investor měl na krypto trhu chovat doplněné o prvky hodnotového investování.

Aktuálně máme 28 profilů jednotlivých kryptoměn. Každý den tvrdě pracujeme na jejich rozšíření (jeden profil trvá udělat i 4-6 hodin čistého času). Nejvíce nás motivují pozitvní zpětné vazby z Redditu, kde si uživatelé web velmi chválí. Věříme, že Crypviz pomůže pár lidem být lepším krypto investorem. Vybrat si tak opravdu kryptoměny, které dávají z technického a dlouhodobého hlediska smysl.

Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání a spoluzakladatelem Crypviz.io, kde se zabýváme správou majetku v DeFi.