„Sežeň si Trezor a drž své kryptoměny na něm. Nenechávej své krypto na směnárnách! Zabezpeč své coiny pomocí hardwarové peněženky!“ Tyhle fráze jste slyšeli již mnohokrát, a tak víte, že „nejbezpečnějším místem pro vaše kryptoměny je hardwarová peněženka“, správně?
ŠPATNĚ!
Vaše coiny nejsou na hardwarové peněžence.
Nepanikařte však. Jakmile dočtete tento článek, budete lépe rozumět tomu, kde vaše kryptoměny skutečně jsou a na co doopravdy hardwarová peněženka je.
Kámo, kde jsou mé coiny?
Na blockchainu. Hotovo. Vysvětleno.
Ne, jen si dělám legraci. Abychom porozuměli tomu, kde vaše coiny jsou, budeme je stopovat krok za krokem, až na úplný začátek, počínaje hardwarovou peněženkou.
Co je doopravdy ukryto na vaší hardwarové peněžence? Privátní klíče. Ty si představte jako něco, co odemyká dveře k vašemu kryptoměnovému majetku. Váš privátní klíč by nikdy neměl opustit bezpečí vašeho přístroje – hned si vysvětlíme, proč je to důležité.
Privátní klíč poslouží k vytvoření veřejného klíče, který je adresou vaší peněženky. Na tuto adresu se posílají a přijímají vaše coiny a kdokoliv si může ověřit, že tato adresa patří vám (aniž by znal vaši identitu, nebojte). To pochopíme za minutku.
Takže, mé kryptoměny jsou na té „adrese“?
No…ne. Veškeré informace o tom, kolik mincí patří vaší adrese (veřejnému klíči) – a všem dalším adresám, které existují – jsou uloženy jako transakční záznam na blockchainu. Blockchain si přestavte jako seznam veškerých převodů (transakcí), které kdy proběhly. Pro různé měny jsou poté různé blockchainy. Ethereový blockchain je tedy záznam o převodech Etherea, bitcoinový o převodech Bitcoinu, apod.
Pokaždé, když se nakoupí, prodají nebo vymění Bitcoiny (tedy pokaždé, když se vytvoří nějaká transakce), aktualizuje se na blockchainu informace o odesílající a přijímající adrese. U odesílající adresy se zaznamená, že má méně Bitcoinu, přijímající adresa zapíše záznam o navýšení množství Bitcoinu.
To bych ale jednoduše mohl říkat, že mám více měn, než kolik ve skutečnosti mám.
To je trochu off-topic, ale zeptal ses! Navíc je to důležitá otázka: „Jak zjistíte, že má někdo tolik měny, kolik říká, že má?“
Pamatujete, jak jsem říkal, že se do blockchainu ukládají veškeré transakční informace? Blockchain se ověřuje v síti propojených počítačů či jiných zařízení, kterým říkáme nody [uzly]. Každý tento nod/uzel si můžete představit jako osobu držící stejnou kopii knihy záznamů o převodech proběhlých na blockchainu.
Když se Pepík rozhodne, že chce prodat 5 svých coinů, najde někoho, kdo je chce koupit. Tonda chce koupit 5 coinů od Pepíka… ale počkat. Co když je to podvod? Jak zjistím, že Pepík těch 5 coinů doopravdy má?
Než proběhne transakce mezi Pepíkem a Tondou, musí být schválena. Udělá se to tak, že tyto „osoby držící stejné kopie knihy záznamů“ o převodech na blockchainu (nody) nalistují stranu 402885 a najdou záznamy převodů z historie. V těch vidí, že Pepík kdysi v minulosti skutečně nakoupil 5 coinů. Kdokoliv se podívá na tento záznam může říci: „Jo, tohle je v pořádku. Na Pepíkově adrese/veřejném klíči doopravdy je 5 coinů, a tak je může i prodat.
Toto musí provést dostatečné množství lidí (nodů) – zkontrolují totožnou knihu záznamů a schválí transakci jako legitimní. Tím se stane oficiální a nevratná.
Tondovi se připíše 5 coinů na jeho adresu a všechny nody zapíší aktualizaci na poslední stránku knihy záznamů. Příště, až Pepík řekne: „Pořád mám na své adrese těch 5 coinů, kdo si je chce koupit?“ tak kolektivní síť nodů mrkne do záznamů a řekne: „LEŽ! Už jsi je prodal“. A pokus o podvodnou transakci bude zamítnut.
A to je blockchain. Obrovská databáze informací, které jsou na sto procent a ověřitelně pravdivé.
A nyní si konečně můžeme dát odpověď na otázku: „Kde jsou teď mé coiny?“
Tip: CoinMate burza pro jednoduchý nákup Bitcoinu
Lžíce tu není
A nejsou tu ani žádné coiny.
Pojďme si to porovnat s něčím, čemu více rozumíte: váš bankovní účet. Když se podíváte na balanci na vašem bankovním účtu, vidíte tam nějaké číslo. Tomu číslu však neodpovídá nějaká hromádka reálných peněz uložených kdesi v trezoru pod vašim jménem, kterou by hlídal naštvaný skřítek přenášející peníze od trezoru k trezoru pokaždé, když někdo něco někomu zaplatí.
Vaše životní úspory jsou jen číslem na obrazovce. Sbírkou záznamů o převodech, které říkají: „Tady jsem vložil 100 Kč, tady jsem utratil 20 Kč.“ A to je přesně to, co je uloženo i na blockchainu: neexistují žádné fyzické (nebo digitální) coiny, pouze záznam transakcí, ze kterých vychází balance na vaší adrese. Tou adresou je váš veřejný klíč, který je generován z vašeho privátního klíče, který je uložen na vaší hardwarové peněžence (např. Trezor).
Trezor Model T je to nejlepší na současném trhu
Počkej, ještě jednou, co že je ten privátní klíč?
Abychom to shrnuli: tvůj privátní klíč potvrzuje, že na tvé adrese (veřejném klíči) jsou skutečně uložené/připsané kryptoměny, a že patří tobě. Pomocí privátního klíče potvrzujete, že jste vlastníkem dané adresy pokaždé, když posíláte nebo směňujete měny. Nikdo jiný nemůže říci, že daná adresa patří jemu, protože k ní nevlastní privátní klíč, pomocí kterého by to prokázal.
Často se říká: „Nemáš klíč, nemáš coiny“. Svůj klíč musíte chránit, protože když se dostane do rukou někoho jiného, může říci, že vlastní vaši adresu, čímž dostane kontrolu nad vašimi kryptoměnami.
Když tedy čtete doporučení: „Nenechávejte své měny na směnárnách! Zabezpečte je pomocí hardwarové peněženky.“ Tak to znamená: „Nenechávejte své privátní klíče na směnárnách! Uložte je bezpečně do hardwarové peněženky.“
Zdroj: trezor.io