Skip to main content

Svět investic je často komplikovaný a složitý, jako svět samotný. Dalo by se říci, že je jeho odrazem. Jevy, které se dějí v našem reálném životě, ovlivňují hodnotu peněz a věcí okolo nás. Pojďme se podívat, co je na pořadu dne v roce 2017 a kam investovat.

Pochopte hru velkých hráčů a sledujte je

Ludvík Turek říká: Krásný příklad hry velkých hráčů a manipulace trhu je libovůle politiků naší koruny. ČNB tiskne peníze jako o život. Jen na oslabení koruny vůči euru už dali přes 800 miliard korun.

ČNB, která udržuje oslabenou korunu vůči euru bude zcela jistě po ukončení devizových intervencí čelit velkému tlaku ze strany spekulantů. Co vy, uvažujete nad tím?

Až se banka rozhodne s tímto oslabováním skončit, tak by koruna měla jít strmým pádem k 24 Kč za euro. Než se to stane, tak zase do hry vstoupí ČNB a prostě bude měnu tak dlouho manipulovat, dokud se neuklidní trh a cena se stabilizuje v hladinách, kde to budou politici a skupiny za nimi potřebovat. Toto nemá nic společného s volným trhem a nabídkou a poptávkou.

Tohle je uměle ovlivňovaná ekonomika a podobně to dělají všechny centrální banky světa.

Rozhodně zajímavý názor na trhy má také obchodní ředitel Golden Gate Pavel Ryba. Jeho predikce na rok 2017 se týká jak akcií, nemovitosti, tak fyzických kovů.

Kam půjde zlato?

Na zlato jsou různé náhledy, každopádně je dobré nějaké ty fyzické kovy vlastnit. V dlouhodobém horizontu a při současných cenách je spíše zajímavé přikupovat. Období zlaté horečky určitě ještě přijde a s cenami zamává další ekonomická krize. O tom však článek proč musí finančí systém zkrachovat.

Podle Ludvíka Turka bude mít vývoj měn přímý dopad na cenu zlata. Růst dolaru samozřejmě nefavorizuje růst zlata, spíše naopak. Zlato dle mě tak bude pokračovat v propadu, jsem velmi přesvědčený o cenách okolo 1 000 USD za unci, nedivil bych se ani cenám hluboko pod 800 USD/unce do roka, dvou.

Investice do pitné vody

Martin Rosulek na svém webu Digitálnínomádství psal novinky z investiční konference. Jednou z otázek je voda, populace roste ročně asi o 80 milionů lidí. To by znamenalo, že za 23 let překročí počet lidí devět miliard. Také se mění náš životní styl, zvedá standard a častěji kupujeme balenou vodu. V nadcházejících letech určitě dojde ke zpřísnění regulací kolem kvality vody. Dále byhcom mohli pokračovat směrem ke globálnímu oteplování a klimatickým změnám.

Každý si jistě uvědomuje, že voda je nutnou komoditou pro život, která hraje do budoucna stále větší roli a jistě se vyplatí do ní investovat. Velcí hráči a investoři s ní již dnes pracují. Sám člověk to vidí často při cestování, jaký problém je někde pitná voda z kohoutku.

Investice do nemovitostí

Ceny nemovitostí stále rostou, jak hlad po investicích. Další hypoteční krize je otázka času, až se úrokové sazby odrazí ode dna a dlužníkům tak zvednou splátky. Podle odborníků krize v roce 2017 ještě nepřijde. Spíše se očekává, že začátkem roku 2017 ceny nemovitostí ještě porostou.

Pokud přemýšlíte jestli investovat do nemovitostí, tak si dobře propočítejte výnos, protože zisk realizujete při nákupu. Dnes je populární mainstreamový pronájem bytů přes AirBnB. I když konkurence šlape na paty, stejně tak regulace státu. Ovšem do budoucna se trend sdílení domácností, garáží a konec konců i aut bude stupňovat.

Zlaté časy Bitcoinu

Ke konci roku 2016 strhnul Bitcoin velkou pozornost, není divu, když přesáhnul hodnotu 1000 USD a dosáhl tzv. parity se zlatem. Nejspíš jste to zaregistrovali i jako nepříznivci digitální měn. Bitcoin rozhodně stojí za pozornost, jak řekl Jural Karpiš lidé se o něj začnou zajímat až banky budou zavřené. Pro současné investory představují kryptoměny digitální majetek, který nám pomáhá rozšiřovat svobodu a tedy ideální místo, kam investovat. Sledovat vývoj Bitcoinu a dalších kryptoměn můžete na Coinmarketcap. Je několik předpokladů, že Bitcoin zažijde obrovský růst až k hodnotě 2100 USD/BTC.

Neexistuje zde žádný centrální bod, který by měnu řídil a ovládal. To je totiž dnešní problém FEDu, ECB, ČNB a dalších institucí (když se rozhodnou, že natisknou peníze, tak je natisknou a pustí do oběhu).

Chcete znát další tipy, kam investovat v roce 2017?

Tak se podívejte na tohle video kam investovat čas=peníze, které jsem natočil v Thajsku.

Více jsou také tyto investice spolu s dalšími možnostmi rozebrány v naší digitální knize Vydělávej online, žij offline.

Zdroj: Czechwealth, Digitálnínomádství

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat akce a byznys kempy Cashflow summer. Zajímám se o technologie, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.