Skip to main content

Ruská asociace kryptoměn a Blockchain (RACIB) oznámila, že vláda už delší dobu promýšlí nápad vydávat státní kryptoměnu. Pojmenovali ji CryptoRuble a bude vypuštěna v polovině roku 2019.

Ruská vláda přemýšlela o vlastní kryptoměně už od roku 2015, dříve známé  jako Bitruble. Koncem prosince 2017, během jednání o legislativě digitálních měn, se náměstek ministra financí a náměstek hejtmana Ruské centrální banky shodli, že není nutné, aby stát vlastní kryptoměnu vydával.

Arsenij Sheltsin, ředitel RACIB, uvádí, že podrobnosti o CryptoRuble projektu budou oficiálně představeny až v červenci 2018. Měna by potom měla být vydána o rok později. Vláda a centrální banka Ruska také očekává, že přípravy k regulačním opatření pro ICOs a těžbě kryptoměn začnou také v červenci 2018.

CryptoRuble posílí ekonomiku

Na začátku roku 2018, jeden z Putinových poradců poznamenal, že CryptoRuble by mohl pomoci ruské vládě posílit ekonomiku. A to tím, že zamezí dopadu mezinárodních sankcí proti této zemi.

Podle ruského krypto deníku Forklog, je měna připravena být závislá na rublu, netěžitelná, a bude jedinou právní kryptoměnou v zemi. Vláda také věří, že CryptoRuble přiláká zahraniční investory.

Přežijí kryptoměny?

Nicméně, nejvyšší představitelé ruské vlády mají dokonce záporné názory vůči kryptoměnám. Na státní tiskové konferenci, 12. ledna, Putin řekl:

„Je jasné, že za kryptoměnama nic nestojí, a nemůžou být uchovatelem hodnoty, nemají žádnou materiální hodnotu, a nejsou čímkoli podloženy…“

Ruský premiér, Dmitrij Medveděv, rovněž nedávno kritizoval kryptoměny na Gajdar Fóru v Moskvě. Přirovnal trend virtuálních měn k dotcom bublině a naznačil, že většina kryptoměn pravděpodobně stejně přestane existovat, zatímco technologie Blockchain zůstane. Prohlásil:

„Nemůžeme zcela vyloučit scénář, který se konal na začátku 90. let. Mnoho společností vzniklo na základě vyvíjející se internetové technologie a začátkem roku 2000 tyto společnosti skončily. Nicméně, tato technologie sama o sobě nejen přežila, ale v současné době hraje důležitou roli v našem životě. Jistým způsobem můžou kryptoměny zmizet už za několik let, ale technologie, která stojí za nimi, myslím tím blockchain, se stane součástí naší každodenní reality. Tento scénář se nedá popřít.“

V reakci na ruskou vládu, CEO a předseda představenstva banky Sberbank, Herman Gref, vyzval orgány, aby virtuální měny nezakazovali. Gref se domnívá, že kryptoměny i Blockchain budou „technologie, jejichž výkon v tuto chvíli ještě nelze realizovat.“ Také deklaroval, že “za žádných okolností by kryptoměny neměly být zakázány“.

Několik dalších zemí také oznámilo, že mají v plánu zavedení vlastních státem vydávaných kryptoměn, například Venezuela a Senegal.

 

Zdroj: cointelegraph.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.