Skip to main content

Kryptoměnový startup IOTA spolupracuje se společnostmi jako Microsoft, Fujitsu a dalšími dvaceti společnostmi, aby spustili první veřejně přístupný datový trh pro internet věcí. To, co činí tento závazek obzvláště zajímavým, je, že trh bude plně napájen distribuovanou účetní knihou.

Podle trhové kapitalizace patří IOTA do první desítky top kryptoměn. IOTA je open-source kryptoměna zaměřená na zprostředkování bezpečné komunikace a plateb mezi zařízeními v ekosystému nazývaném Internet of Things – Internet věcí (IoT). Analytici odhadují, že do roku 2020 bude mít tento trh hodnotu $267 miliard.

Tento start-up oznámil partnerství se společností Microsoft, a dalšími společnostmi jako jsou například Fujitsu, Cisco či Volkswagen. Proto aby spolu spustili první veřejně přístupný market pro Internet of Things. To co je na této zprávě nejzajímavější, je fakt, že tento market bude plně podporován speciálním blockchainem.

Tato iniciativa, která umožní zúčastněným stranám bezpečně sdílet a zpeněžit svoje data, má za úlohu demonstrovat, jestli je tento trh životaschopný. Po nahrání dat do decentralizovaného blockchainu IOTA se všechny údaje replikují na nespočetné množství uzlů, aby se zabezpečila samotná datová nezaměnitelnost. Jedná se o proces, který je podobný jako při distribuci dat mezi uzli v síti Bitcoin.

IOTA využije novou metodu Tangle

Pozoruhodné je, že spoločnost IOTA využívá novou techniku na distribuci a decentralizaci svojí databáze záznamů. Na rozdíl od standardní blockchain technologie, kterou používá většina kryptoměn se IOTA bude spoléhat na metodu, která se nazýva Tangle.

V porovnaní s klasickým blockchainem, Tangle nabízí bezplatné transakce a mnohem lepší možnosti škálování, tvrdí spoluzakladatelé spoločnosti IOTA Dominik Schiener a David Sønstebø.

„Jsme nesmírně šťastní, že se nám podařilo spustit náš datový market,“ řekl Sønstebø. „Věřím, že bude působit jako katalyzátor úplně nového paradigmatu výzkumu, umělé inteligence a demokratizace dat.“

Kromě již vyjmenovaných společností se na demu zúčastní i další významné společnosti jako jsou například Deutsche Telekom, Bosch, Accenture a PwC.

„Jsme nadšení, že můžeme spolupracovat s IOTA Foundation a jsme hrdí na to, že jsme se přidali k této nové iniciativě pokrývající trh s datami,“ řekl Omkar Naik, odborník na blockchain pro Microsoft.

„Tato next-gen technologie urychlí komunikaci ve světě propojených a inteligentních zařízení a překročí i samotný blockchain. Vytvoří se tak živá půda pro inovace v reálném světě.“ dodal Naik.

Samotná demo verze tohoto marketu bude v provozu do ledna 2018. Společnost IOTA bude jistě postupně uveřejňovat příspěvky nebo studie s prezentovanými výsledky a různé způsoby, kterými bude moct společnost a jednotlivci využívat tuto zajímavou technologii. Určitě se máme na co těšit.

 

Zdroj: překlad thenextweb.com

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.